Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 rizika bitcoinových ETF, o kterých nikdo nemluví

Očekávané schválení spotových ETF na Bitcoin vyvolává na trhu značný optimismus. Analytici z Coinbase však varují i před riziky

Publikováno
2 rizika bitcoinových ETF, o kterých nikdo nemluví
Zdroj: newsbtc.com

V rámci finanční komunity se očekává zavedení prvního spotového burzovně obchodovaného fondu (ETF) s bitcoiny ve Spojených státech, což bude s jistotou historický okamžik pro trh kryptoměn. Společnost Bitwise, která se zabývá kryptoměnami, předpověděla, že spotový ETF na bitcoiny by mohl nejen uspět, ale mohl by se stát nejtriumfálnějším spuštěním ETF v historii.

Potenciální spuštění ETF na Bitcoin (BTC) však přináší i určitá rizika. Výzkumní pracovníci společnosti Coinbase identifikovali dva významné problémy, které by mohly ovlivnit dynamiku trhu s nejvýznamnější světovou kryptoměnou.

Regulované bitcoiny

První výzvou je hrozící možnost nedostatku “regulovaných” bitcoinů. Emitenti ETF musí v rámci svých produktů obstarávat a držet skutečné bitcoiny, které splňují regulační standardy nezbytné pro zařazení do ETF. Hlavní problém tedy spočívá v omezené dostupnosti bitcoinů z odpovídajících zdrojů.

Musíte nakupovat bitcoiny z určitých regulovaných zdrojů. Co když jich zkrátka nebude dost?

Růst poptávky pod vlivem růstu ceny se po spuštění Bitcoin ETF dá očekávat na celém trhu, tedy nejen ze strany emitentů ETF. Tato poptávka by mohla potenciálně převýšit dostupnou nabídku, zvlášť když vezmeme v úvahu nadcházející halving.

Tato obava z nedostatku by mohla představovat významnou překážku úspěšného spuštění a trvalého fungování spotových ETF na bitcoiny. Vyvolává otázky ohledně připravenosti trhu a schopnosti současné bitcoinové infrastruktury podporovat nové finanční produkty, které vyžadují přísné dodržování regulačních předpisů.

Rána pro basis trade

Druhá obava se točí kolem “basis trade” – strategie, která je lukrativní pro obchodníky, kteří využívají rozdílů mezi spotovou cenou Bitcoinu a futures kontrakty na Bitcoin.

Vzhledem k masivnímu růstu objemu obchodů spotového Bitcoinu i futures kontraktů vzrostl potenciální zisk z basis trade podle údajů společnosti Velo za posledních 14 dní až o 20 %.

Zavedení spotových Bitcoin ETF by však mohlo dramaticky změnit situaci tím, že bude poskytovat přímější přístup k bitcoinům za spotovou cenu a potenciálně sníží rozdíl mezi spotovými cenami a cenami futures. S tím, jak se tento cenový rozdíl zmenšuje, klesá i ziskovost strategie bazických obchodů.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pavel Šimek

Bitcoinů je v nabídce vždy “dost”, přesněji vždy jsou v nabídce všechny. Nabídka není konstanta, ale funkce ceny. Třeba já si svoje “neregulované bitcoiny” aktuálně hodlám ponechat v trezoru, ale určitě v každém okamžiku existuje cena, za kterou bych vám je prodal přes ty regulované cesty. :)