Obchodování a investování není snadné. Kdyby tomu tak bylo, byli by bohatí všichni!
Právě proto jsme pro vás připravili několik osvědčených důvodů, proč a jak obchodníci přicházejí o peníze, a několik tipů, které vám pomohou vrátit se k základům. Pamatujte, že zkušenosti a znalosti nepřijdou hned, je potřeba studovat a poučit se z chyb. Tento článek vám sice automaticky nezajistí miliónové výdělky, avšak může vám pomoci se nasměrovat na správnou cestu k úspěchu.
1) Nedostatek znalostí
Mnoho obchodníků skočí na trh, aniž by důkladně rozuměli tomu, jak to funguje a co je potřeba k úspěchu. V důsledku toho dělají drahé chyby a rychle přicházejí o peníze. Zpětně vzato, nebylo by lepší vzdát se vidiny snadno a rychle vydělaných peněz a namísto toho nejprve poctivě studovat a učit se o obchodování?
2) Špatné řízení rizika
Riziko je nedílnou součástí obchodování a je důležité jej efektivně řídit, abyste ochránili svůj kapitál a maximalizovali své šance na úspěch. Mnoho obchodníků však nemá jasnou strategii řízení rizik a v důsledku toho jsou náchylnější k nadměrným ztrátám. Někteří dokonce termínům řízení rizika vůbec nerozumí nebo si myslí, že se bez něj obejdou.
3) Emoční rozhodování
Při obchodování je snadné cítit silné emoce. Avšak rozhodování na základě emocí spíše než racionální analýzy může být receptem na katastrofu. Mnoho obchodníků dělá špatná rozhodnutí, když se cítí zahlceni daty, jsou chamtiví nebo mají strach. To může vést ke značným ztrátám.
4) Nedostatek disciplíny
Úspěšné obchodování vyžaduje disciplínu a mnoho obchodníků se skutečně snaží dodržet svůj plán. To ale může být obzvláště náročné, když je trh nestálý nebo když obchodník prochází poklesem. Vytvořte si systém, který bude budete schopni dodržovat!
5) Nadměrné obchodování
Mnoho obchodníků dělá chybu v příliš častém obchodování, což znamená, že přijímá příliš mnoho obchodů a nedovolí, aby se jejich obchody správně odehrávaly. To vede ke zvýšenému riziku, vyšším nákladům na otevírání i uzavírání pozic a větší pravděpodobnosti ztrát. Jasně formulované nastavení obchodů vám může pomoci oddělit dobré příležitosti od plev.
6) Chybí obchodní plán
Obchodní plán poskytuje jasný soubor pravidel a pokynů, které je třeba dodržovat při uzavírání obchodů, a také dlouhodobé či střednědobé cíle. Bez plánu mohou obchodníci činit impulzivní rozhodnutí, která mohou být nebezpečná a často vést ke ztrátám.
7) Nedrží krok s důležitými daty a informacemi
Trh a jeho instrumenty se neustále vyvíjejí a pro obchodníky je důležité mít přehled o nejnovějším vývoji, aby mohli činit informovaná rozhodnutí. Bez sledování tržní situace i novinek to zkrátka nepůjde.
8) Ztráty nezastavují dostatečně rychle
Žádný obchodník se nevyhne ztrátám úplně, ale klíčové je minimalizovat jejich dopad na váš účet. Jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je rychle snížit ztráty, když obchod jde proti vám. Mnoho obchodníků však drží ztrátové obchody příliš dlouho v naději, že se zotaví, a to může vést k větším ztrátám, než se očekávalo.
9) Neumí správně uzavírat obchody
Stejně jako je důležité rychle snížit ztráty, je také důležité maximalizovat výnosy. Mnoho obchodníků to neudělá, např. protože nemají vytvořený plán, který by jim řekl, kdy a jak obchod ukončit. V důsledku toho mohou nechat peníze na stole a přijít o potenciální zisky.
10) Nepřizpůsobování
Přizpůsobení se měnícím se tržním podmínkám je pro úspěch na finančních trzích zásadní. Situace se mění a systémy, na kterých je vše založeno, jsou neustále v pohybu. Jeden den nebo měsíc obchodní strategie produkuje konzistentní zisky, další období už třeba ne. Obchodníci se musí přizpůsobit, aby dokázali vydělat peníze i v dlouhodobém horizontu – Jinak riskují, že budou vyřazeni z trhu.
Závěrem
Celkově většina obchodníků utrpí ztráty, protože se nedokáže připravit na výzvy trhu. Tím, že se obchodníci vzdělají, vypracují solidní obchodní plán a předem naplánují svá rozhodnutí, mohou zlepšit své šance na úspěch a vyhnout se běžným nástrahám.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.