Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 10 Dividendových králů (nejen) pro rok 2022 - Čím jsou tak výjimeční?

10 Dividendových králů (nejen) pro rok 2022 - Čím jsou tak výjimeční?

10 Dividendových králů (nejen) pro rok 2022 - Čím jsou tak výjimeční?
Zdroj: Shutterstock.com

V tomto článku se zabýváme 10 dividendovými tituly, kterým se říká dividendoví králové a které nabízejí zajímavý dividendový výnos i kapitálové zhodnocení.

Dividendoví králové jsou společnosti, které bez přestání zvyšují své dividendy po dobu nejméně 50 let. Tyto společnosti odolaly obdobím inflace, recesí, tržních krachů, politické nestability, měnících se zákaznických trendů a kritického technologického pokroku.

Investoři by si měli vybírat především společnosti, o kterých je známo, že v minulosti přečkaly fiskální a ekonomické výkyvy, geopolitické konflikty a přesto trvale zvyšovaly výplatu dividend.

Při nelehkém rozhodování o tom, do jaké akcie investovat, by investory měl zajímat nejen dividendový výnos, ale také management společnosti, stav peněžních toků a odolnost jejich rozvahy.

Kromě dividendových výnosů je potřeba vzít do úvahy také potenciální kapitálový výnos. K tomu jsme v našem článku využili informace o výhledu ceny akcií na dalších 12 měsíců, které jsou k dispozici na webu investing.

10. Johnson & Johnson (NYSE:JNJ)

Cena akcie k 29.4: 180 USD, Dividendový výnos: 2,5 %

Johnson & Johnson je nadnárodní společnost se sídlem v New Jersey, která celosvětově nabízí spotřební zdravotnické výrobky, zdravotnické prostředky a farmaceutické produkty.

Dne 12. listopadu 2021 společnost Johnson & Johnson oznámila svůj záměr oddělit svou divizi Consumer Health, a vytvořit tak novou veřejně obchodovanou společnost. Nová společnost by nadále dodávala spotřebitelům značky jako Neutrogena, AVEENO, Tylenol, Listerine, JOHNSON's a BAND-AID.

Společnost Johnson & Johnson vyhlásila 4. ledna 2022 čtvrtletní dividendu ve výši 1,06 USD na akcii. K 29. dubnu společnost nabízí 2,5% výnos a 59 let po sobě zaznamenává růst dividendy.

Analytik Credit Suisse Matt Miksic 29. prosince potvrdil rating Outperform a cílovou cenu 200 USD pro společnost Johnson & Johnson. Při aktuální ceně je zde kromě dividendy možnost zajímavého kapitálového výnosu, který by v tomto případě při dosažení cílové ceny v horizontu jednoho roku činil více než 10 %.

9. National Fuel Gas Company (NYSE:NFG)

Cena akcie k 29.4.: 70 USD, Dividendový výnos: 2,6 %

National Fuel Gas Company se sídlem v New Yorku je diverzifikovaná energetická společnost, která prostřednictvím svých dceřiných společností působí v pěti obchodních segmentech, včetně průzkumu a těžby, plynovodů a skladování, těžby, veřejných služeb a marketingu energie.

Dne 3. prosince 2021 společnost National Fuel Gas Company vyhlásila čtvrtletní dividendu ve výši 0,455 USD na akcii. National Fuel Gas Company je s 51 lety po sobě jdoucích zvýšení dividend jedním z nejlepších dividendových králů s výnosem 2,6 % pro rok 2022.

Pozitivní informace je, že společnost nedávno obdržela regulační souhlas s rozšířením plynovodu v Pensylvánii, což by mělo přinést neočekávaný příliv volných peněžních toků.

Cílová cena na 12 měsíců je podle analytiků 75 USD. Je zde tedy více než 7% potenciál zhodnocení kapitálu.

8. The Coca-Cola Company (NYSE:KO)

Cena akcie k 29.4.: 64 USD, Dividendový výnos: 2,72 %

The Coca-Cola Company je nadnárodní nápojový koncern, který dodává nealkoholické a alkoholické nápoje po celém světě a mezi jehož uznávané značky patří mimo jiné Minute Maid, Dasani, Nestea, Relentless, Sprite a Fanta. The Coca-Cola Company má bohatou historii výplaty dividend, společnost postupně zvyšuje dividendy již 59 let.

Společnost The Coca-Cola Company vyhlásila 27. října 2021 čtvrtletní dividendu ve výši 0,42 USD na akcii. K 29. dubnu činí dividendový výnos společnosti The Coca-Cola Company 2,72 %.

Laurent Grandet, analytik společnosti Guggenheim, zvýšil doporučení pro The Coca-Cola Company na Buy z Neutral a cílovou cenu zvýšil z 61 USD na 66 USD.

Průměrná cílová cena za 12 měsíců skupiny 20 analytiků je 67,80 USD, což dává potenciál zhodnocení o 5 %. 

7. Black Hills Corporation (NYSE:BKH)

Cena akcie k 29. 4.: 73 USD, Dividendový výnos: 3,25 %

Black Hills Corporation je elektrárenská a plynárenská společnost, která dodává energii na západě Spojených států. Black Hills Corporation je významným dividendovým králem s bohatou historií soustavného zvyšování dividend. Akcie nabízí dividendový výplatní poměr 59,02 %.

Společnost Black Hills Corporation vyhlásila 26. října 2021 čtvrtletní dividendu ve výši 0,595 USD na akcii, což představuje 5,3% zvýšení oproti předchozí dividendě ve výši 0,565 USD. Dividendový výnos k 29. dubnu je 3,25 %.

Analytici věští cenu akcie pro dalších 12 měsíců na hodnotu 81 USD, což by znamenalo potenciál 10% kapitálového zhodnocení.

6. Federal Realty Investment Trust (NYSE:FRT)

Cena akcie k 29. 4.: 117 USD, Dividendový výnos: 3,68 %

Federal Realty Investment Trust je realitní investiční trust se sídlem v Marylandu, který vlastní řadu nákupních center na severovýchodě Spojených států, ve státech středního Atlantiku, v Kalifornii a na jižní Floridě.

Dne 5. srpna 2021 společnost Federal Realty Investment Trust vyhlásila čtvrtletní dividendu ve výši 1,07 USD na akcii, což představuje 0,9% zvýšení oproti předchozí dividendě ve výši 1,06 USD. Federal Realty Investment Trust nabízí k 29. dubnu dividendový výnos 3,68 % a dividendy vyplácí nepřetržitě již 54 let.

Analytici odhadují, že za 12 měsíců by cena akcie měla dosáhnout hodnoty 135 USD. To znamená více než 15% potenciál.

5. Společnost 3M (NYSE:MMM)

Cena akcie k 29. 4.: 144 USD, Dividendový výnos: 3,83 %

Společnost 3M Company se sídlem v Minnesotě je americký nadnárodní konglomerát, který působí v mnoha odvětvích se zaměřením na bezpečnost pracovníků, zdravotnictví a spotřební zboží.

Společnost 3M Company pravidelně zvyšuje své dividendy již 63 let. Dividendový výnos k 29. dubnu je 3,83 % při dividendě 1,49 USD na akcii.

Skupina 22 analytiků vidí cenu akcie za 12 měsíců na úrovni kolem 161 USD, což znamená potenciál téměř 12 % zhodnocení.

4. Northwest Natural Holding Company (NYSE:NWN)

Cena akcie k 29. 4.: 47,8 USD, Dividendový výnos: 3,93 %

Northwest Natural Holding Company je plynárenská a energetická společnost působící v severozápadním Pacifiku. Northwest Natural Holding Company poskytuje čistou energii a využívá pokročilé technologie k vytvoření udržitelných dodávek plynu pro budoucnost.

Společnost Northwest Natural Holding Company vyhlásila 13. ledna 2022 čtvrtletní dividendu ve výši 0,4825 USD na akcii, což představuje 0,5% zvýšení oproti předchozí dividendě ve výši 0,4800 USD. Společnost nabízí k 29. dubnu výnos 3,93 % a dividendy nepřetržitě zvyšuje již 66 let.

Analytici vidí cenu za 12 měsíců na hodnotě 55 USD. Pokud by se tento odhad naplnil, znamenalo by to kapitálový výnos skvělých 15 % za rok.

3. Leggett & Platt, Incorporated (NYSE:LEG)

Cena akcie k 29. 4.: 35,6 USD, Dividendový výnos: 4,65 %

Leggett & Platt je společnost vyrábějící lůžkoviny, nábytek, podlahové krytiny a textilní výrobky. Leggett & Platt dodává své výrobky velkým maloobchodním prodejcům a e-shopům, obchodním domům a střediskům pro domácí kutily.

Dne 9. listopadu 2021 společnost Leggett & Platt vyhlásila čtvrtletní dividendu ve výši 0,42 USD na akcii, což představuje 5% zvýšení oproti předchozí dividendě ve výši 0,40 USD.

Dividendový výnos společnosti Leggett & Platt k 29. dubnu činí 4,65 %.

Analytici převídají akciím cenu kolem 44 USD v příštích 12 měsících. V tomto případě to znamená rostoucí potenciál o více než 25 %.

2. Universal Corporation (NYSE:UVV)

Cena akcie k 29.4: 57 USD, Dividendový výnos: 5,18 %

Universal Corporation je jednou z předních světových tabákových společností se sídlem v Richmondu ve Virginii. Universal Corporation nakupuje, financuje, zpracovává, balí, skladuje a dodává tabákové listy výrobcům spotřebních tabákových výrobků.

Společnost Universal Corporation vyhlásila 3. listopadu 2021 čtvrtletní dividendu ve výši 0,78 USD na akcii, což k 29. dubnu poskytuje 5,18% dividendový výnos. Tím se firma stává jedním z nejlepších dividendových králů s vysokým výnosem pro rok 2022.

1. Altria Group, Inc. (NYSE:MO)

Cena akcie k 29.4.: 55 USD, Dividendový výnos: 6,76 %

Altria Group (NYSE:MO) je jedním z největších výrobců tabáku a cigaret na světě, kromě toho dodává doutníky, víno a vlhčené bezdýmné tabákové výrobky. Altria Group, Inc. (NYSE:MO) prodává své tabákové výrobky velkoobchodníkům, distributorům a velkým maloobchodním organizacím.

Dne 8. prosince 2021 společnost Altria Group, Inc. vyhlásila čtvrtletní dividendu ve výši 0,90 USD na akcii, což je v souladu s předchozími. Altria Group, Inc. patří mezi dividendové krále s nejvyšším výnosem do roku 2022 a nabízí výnos 6,76 % při ceně akcie 55 USD.

Firma je dlouhodobě stabilní ziskovou společností s omezenou inflací vstupů. Problémem směrem do budoucna pro společnost mohou být regulatorní omezení tabákových výrobků. Asi i to je důvod, proč analytici předvídají cílovou cenu na příštích 12 měsíců kolem 54 USD, která je nižší než aktuální cena.

Závěr:

Pro začínajícího investora je těžké se v nabídce tisíců akcií zorientovat. V honbě za vysokými výnosy ve snaze pokrýt inflaci a vydělat něco navíc čekají na investora mnohá úskalí. Jedním z nich je vidina vysokých dividendových výnosů, kterým mnohý investor podlehne. To se však nemusí vyplatit, protože při investování je potřeba vzít do úvahy další kritéria.

Kdo to myslí s investováním vážně, tak chybu neudělá, když se začne zajímat o investice do dividendových králů, kteří svoje dividendy zvyšují již více než 50 let po sobě. Pokud máte k dispozici důkaz, že firmě se dařilo i v méně příznivých dobách, tak jste vybaveni informací, se kterou se vám bude jistě mnohem lépe usínat, než pokud byste svoje úspory tzv. "vrazili" do růstových titulů, jako byla svého času například firma Wirecard.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo