Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V příštím roce se zvýší zaručená mzda! Změna ovlivní 1,5 milionu lidí, patříte k nim?

Publikováno
V příštím roce se zvýší zaručená mzda! Změna ovlivní 1,5 milionu lidí, patříte k nim?
Zdroj: Depositphotos.com

Česká vláda zvažuje návrh na výrazné zvýšení minimální mzdy od roku 2024. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prosazuje plán na zvýšení minimální mzdy o 1 600 korun, čímž by se dostala na hrubou částku 18 900 korun měsíčně.

Zvýšení minimální mzdy bude mít dopad na tzv. zaručenou mzdu, která slouží jako referenční hodnota pro různé profese v soukromém sektoru. Tato úprava se tedy nedotkne “pouze” nejhůře placených zaměstnanců ve mzdové sféře, ale také dalších přibližně 1,5 milionu zaměstnanců.

Zvýšení minimální mzdy ovlivní hned několik sfér

Zaručená mzda je rozdělena do osmi úrovní, které odrážejí složitost, odpovědnost a fyzickou náročnost různých profesí. Podle zákoníku práce se nejnižší a nejvyšší úroveň zaručené mzdy zvyšuje, stejně jako druhá a třetí úroveň.

Zásadou v zákoníku pak je, že nejvyšší úroveň musí být alespoň dvojnásobkem té nejnižší (minimální mzdy). Úrovně čtyři až sedm však zůstanou již druhý rok po sobě nezměněny.

Zvýšení minimální mzdy bude mít mimo jiné dopad také na přivýdělky uchazečů o zaměstnání a na nárok na daňové bonusy. Tyto dopady se projeví v různých skupinách pracovních míst a v různých finančních předpisech.

Navrhované úpravy zaručené mzdy pro jednotlivé úrovně zaměstnání

1. skupina prací

Minimum pro první skupinu prací se v roce 2024 zvýší na 18 900 Kč měsíčně, tj. 112,50 Kč za hodinu. Do této skupiny patří 43 200 zaměstnanců, což představuje 1,4 % mzdové sféry. Práce v této kategorii zahrnují například: pomocné práce při výrobě potravin, ruční manipulaci s předměty, jednoduché šicí práce, doručování zásilek a přípravné práce v obchodě.

2. skupina prací

Minimum pro druhou skupinu prací by se mělo v roce 2024 zvýšit na 19 500 Kč měsíčně, tj. 116,10 Kč za hodinu. Tato skupina zahrnuje 362 700 zaměstnanců, což představuje 12,1 % mzdové sféry. Práce v této skupině zahrnují: kopáčské práce, pomocné práce ve stavebnictví, sanitární práce, ochrana objektů, řízení motorových vozidel do 3,5 tuny nebo péče o pokoje v mezinárodních hotelech (pokojská).

3. skupina prací

Minimum pro třetí skupinu prací se v roce 2024 zvýší na 21 300 Kč měsíčně, tj. 126,80 Kč za hodinu. Tato skupina zahrnuje 1,043 milionu zaměstnanců, což představuje 34,9 % mzdové sféry. Mezi příklady prací patří: práce s hotovostí, obsluha zákazníků, kadeřnictví, ošetřovatel, zubní instrumentář, složitější klempířské práce nebo jednoduché práce s fakturami.

4. skupina prací

Minimum pro čtvrtou skupinu prací se pro rok 2024 nemění. Činí tedy 21 800 Kč měsíčně, tj. 129,80 za hodinu. Tato skupina zahrnuje 336 800 zaměstnanců, což představuje 11,3 % mzdové sféry. Mezi příklady prací patří: všeobecná sestra, porodní asistentka, složitější topenářské a instalační práce, výpočet a zajišťování výplaty, organizační doprovod zájezdových skupin nebo diagnostika závad a elektronického příslušenství vozidel.

5. skupina prací

Minimum pro pátou skupinu prací se též pro rok 2024 nemění. Činí tedy 24 100 Kč měsíčně, tj. 143,30 za hodinu. Tato skupina zahrnuje 471 500 zaměstnanců, což představuje 15,8 % mzdové sféry. Mezi příklady prací patří: řízení, údržba a opravy motorových vozidel delších než 8 metrů, zajištění personální a mzdové agendy, zajištění správy rozsáhlého majetku, běžný správce IT ve firmě nebo vzdělávání dětí předškolního věku.

6. skupina prací

Ani minimum pro šestou skupinu prací se pro rok 2024 nemění. Činí tedy 26 600 Kč měsíčně, tj. 158,20 za hodinu. Tato skupina zahrnuje 272 700 zaměstnanců, což představuje 9,1 % mzdové sféry. Mezi příklady prací patří: zajišťování obchodní činnosti, koordinace vývoje programových aplikací, správa systému výpočetní techniky, tvorba koncepce informačních a komunikačních systémů nebo samostatné vypracovávání a projednávání přípravných dokumentací staveb.

7. skupina prací

Pro sedmou skupinu prací se také minimum pro rok 2024 nemění. Činí tedy 29 400 Kč měsíčně, tj. 174,70 za hodinu. Tato skupina zahrnuje 215 100 zaměstnanců, což představuje 7,2 % mzdové sféry. Mezi příklady prací patří: stanovování finanční strategie organizace, tvorba celkových marketingových strategií a prognóz, vzdělávací a tvůrčí činnost při vyučování studentů vysokých škol, lékař, zubař, farmaceut nebo koncepce informačních a komunikačních systémů s rozsáhlou hierarchickou strukturou.

8. skupina prací

Minimum pro osmou skupinu prací se v roce 2024 zvýší na 37 800 Kč měsíčně, tj. 225 Kč za hodinu. Tato skupina zahrnuje 16 100 zaměstnanců, což představuje 0,5 % mzdové sféry. Mezi příklady prací patří: stanovování podnikatelské, obchodní a finanční strategie organizace, finanční operace na finančním a kapitálovém trhu, tvůrčí systémové práce a další práce s velmi vysokou psychickou námahou vyplývající z vysokých nároků na tvůrčí myšlení.

Očekává se, že komplexní úprava mezd bude mít rozsáhlé důsledky, ovlivní různá odvětví a finanční situaci milionů lidí. Rozhodnutí vlády proto bude ostře sledované, neboť se chystá výrazně ovlivnit ekonomické prostředí pro nadcházející rok.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎