Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
O zařazení kryptoaktiv u nás i v celé Evropské unii je již několik let jasno. Ale co ve Velké Británii? Tam, zdá se, nejsou se současným stavem spokojeni a chystají změny.
Vláda Spojeného království představila zákon, který má ujasnit, zda lze Bitcoin (BTC) a další kryptoměny považovat za “osobní majetek” podle tamní legislativy.
V současné době zná britské právo dvě kategorie majetku – “věci v držení” (např. zlato, peníze, auta) a “věci v akci” (např. akcie, pohledávky). Návrh zákona představený ve středu 11. září zavádí třetí kategorii “věcí”, která výslovně dává určitým digitálním aktivům schopnost přitahovat práva na osobní vlastnictví.
Navrhovaný předpis objasňuje právní status kryptoměn, nezaměnitelných tokenů (NFTs) a také uhlíkových kreditů. Property Bill (volně přeloženo jako “zákon o vlastnictví”) má v britském právním řádu vytvořit zcela novou kategorii majetku.
“Dosud nebyl digitální majetek formálně zahrnut do působnosti vlastnického práva Anglie ani Walesu, což vrhalo vlastníky do právně šedé zóny, pokud bylo zasahováno do jejich majetku,” uvedla ministryně spravedlnosti Heidi Alexanderová v tiskové zprávě.
49letá labouristická poslankyně také poznamenala, že je nezbytné, aby právo drželo krok s vyvíjejícími se technologiemi. Návrh zákona má za cíl udržet Británii pozici globálního lídra v oblasti kryptoaktiv a přilákat více podnikatelů a investic. Dle statistik přinášejí digitální aktiva britské ekonomice 34 miliard liber ročně.
Součástí oznámení jsou i případy, ve kterých se nová legislativa uplatní. Jsou mezi nimi např. spory o digitální holdingy nebo rozdělení digitálního majetku při rozvodu.
Ministerstvo spravedlnosti také uvedlo, že návrh byl napsán v reakci na zprávu právní komise z roku 2023, která zjistila, že digitální aktiva nejsou ani věcmi v držení, ani věcmi v akci, i když by se s nimi mělo zacházet jako s majetkem.
Podobně. Kryptoměny nejsou v českém právním řádu, na rozdíl např. od cenných papírů, speciální kategorií a nezbývá tak, než je zařadit pod zbytkovou kategorii věcí dle dikce § 489 an. OZ. Jedná se o věci nehmotné, movité a nezuživatelné.
Na poli práva evropského jsou pak kryptoměny kategorizovány jako samostatná množina v nařízení MiCA. Jejími podmnožinami jsou pak jednotlivé druhy kryptoaktiv, z nichž MiCA výslovně pojmenovává tři:
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.