Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato a stříbro – jak si vedly v roce 2020 a jak si povedou dále?

Zlato a stříbro – jak si vedly v roce 2020 a jak si povedou dále?
Zdroj: depositphotos.com

Drahé kovy za sebou mají bezesporu dobrý rok, i když zrovna druhá polovina nebyla nejpříznivější. Zlato se stříbrem o sobě daly zkrátka vědět a především žlutý kov má za sebou velmi důležitý milník v podobě překonání all time high z roku 2011. Už je to sice skoro půl roku, ale z technického hlediska význam této skutečnosti neupadá.

Fundamentální pozadí

Fundamentálně není ničím zvláštním, že zlato vyrostlo na nová maxima právě v roce 2020. Je to přirozeně dáno tím, že fiskální a monetární politika Spojených států (kvantitativní uvolňování) je extrémně expanzivní (respektive inflační), čímž silně devalvují americký dolar. Na základě toho jsou investoři nuceni “utéct” do bezpečnějších aktiv, které si jsou schopny udržet hodnotu.

Poptávka po zlatě v důležitých odvětvích
Poptávka po zlatě v důležitých odvětvích

Jak sami vidíte, poptávka po zlatě je již léta vcelku stabilní. To je bez debat z fundamentálního hlediska v pořádku. Proč ale cena žlutého kovu tak strmě roste? Odpovědět konkrétně není vůbec snadné, ale jak jsem již nastínil, obrovský podíl nesou centrální banky svoji expanzivní monetární politikou.

Kromě toho se nafukují náklady na těžbu a zpracování drahých kovů. Mějte na paměti, že primárně neurčuje cenu poptávka, ale práce, která je vynaložena ve výrobním/těžebním procesu.

Polopaticky řečeno zlato (potažmo stříbro) v podstatě kopírují inflaci (měnovou). Poptávka má také svůj podíl na růstu ceny, ale nevypadá to, že žlutý kov dosáhl v létě all time high pouze na základě zvýšené poptávky ze strany investorů (viz data, která jsou v grafu výše).

Zlato vs stříbro

Porovnání vývoje trhu se zlatem a stříbrem
Porovnání vývoje trhu se zlatem a stříbrem

Kurzový vývoj zlata a stříbra koreluje, což není výjimka, ale standard. Stříbro je ovšem mnohem volatilnější. Když zlato posílí např. o 3 %, stříbro má tendenci vzrůst až o trojnásobek. Trh se zlatem je zkrátka mnohem větší a je těžší ho rozhýbat.

Nakonec však oba drahé kovy měly nadstandardně volatilní rok. Ještě v roce 2019 byl úspěch, když se trh pohnul o jedno procento. Naproti tomu v následujícím roce to bylo minimum. Kurz zlata měl vcelku běžně denní pohyby kolem 5 %, o čemž si dříve obchodníci a investoři mohli nechat zdát.

All time high následovaný delší korekcí

Denní graf spotového trhu se zlatem
Denní graf spotového trhu se zlatem

Po technické stránce se zlatu za uplynulý rok nepochybně dařilo, zhodnocení po ATH je 38 % (k 31. prosinci již pouze 26 %). Kromě anomálie z března šlo o stabilní růst, který byl přerušován jen stranovými pohyby. Ty sloužily pouze k akumulaci.

V červenci však začala expanze nabírat na obrátkách, což se neobešlo bez pozornosti médií a široké veřejnosti. Pokud o jakémkoliv aktivu slyšíte v mainstreamových médií, že se jedná o výbornou investici, je pravděpodobné, že trh brzy sklouzne do korekce. O čemž jsme psali už v dřívější analýze.

A opravdu, krátce po překonání maxima z roku 2011, se začátkem srpna trh vylil a dodnes se nedokázal vymanit z korekce. Zlato má tedy aktuálně své ATH na ceně 2 075 USD/unce.

4H graf spotového trhu se zlatem
4H graf spotového trhu se zlatem

Jak bylo řečeno, trh se čistí už půl roku, ale na druhou stranu má korekční struktura podobu obyčejného klesajícího kanálu. Logika je v tomto ohledu naprosto elementární – dokud je kurz uvnitř struktury, korekce jednoduše pokračuje.

Avšak rázný breakout skrze horní stěnu útvaru je prvním vizuálním potvrzením, že trh chce navázat na předchozí expanzi. Jak je patrné z grafu, nakupující zase zkouší atakovat (1 897 USD/unci) právě horní stěnu. Brzy se na vlastní oči přesvědčíme, zda se to povede.

Stříbro je od historického maxima daleko, ale s větším potenciálem

Denní graf trhu se stříbrem (CFD)
Denní graf trhu se stříbrem (CFD)

Unce stříbra za rok 2020 posílila asi o 70 % (po roční high). Pro aktuální cenu činí zhodnocení cca 49 %. Stříbro je sice ještě dost daleko od svého all time high (skoro 50 USD/unci), ale o to větší je zde potenciální růst. V každém případě stříbro dokázalo posílit na cenové úrovně, kde bylo naposledy začátkem roku 2013.

Z technické hlediska trh dokázal udělal nemalý krok vpřed. Vývoj na trhu se stříbrem se stejně jako na zlatě začátkem srpna překlopil do korekce. Na první pohled vypadá korekční struktura úplně stejně jako u zlata (klesající kanál), jenže v polovině prosince kurz prorazil horní stěnu.

Navíc je možné identifikovat krátkodobý expanzivní trend, který je na grafu výše zvýrazněný diagonálou. Je proto zřejmé, že na trhu se stříbrem je úsilí korekci definitivně ukončit.

Závěrem

Objektivně lze vidět, že se zlatu se stříbrem velmi dařilo. Vzhledem k vyšší volatilitě je sice na stříbru zhodnocení větší, ale technicky vzato je na tom zlato samozřejmě lépe. Proč? Jednoduše proto, že dokázalo překonat původní historické maximum.

Pokud Američané nějak radikálně nezmění svou fiskální a monetární politiku, možná brzy uvidíme na novém all time high i stříbrnou unci.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.