Investování na burze, tak jako prakticky všechny složitější lidské činnosti, vyžaduje nějaké dlouhodobé plánování (strategii). V našem článku si představíme jednoduchou strategii vhodnou pro začátečníky, která se možná hodí i pro ty pokročilejší.
Juraj Karpiš použil velmi pěkné přirovnání: “Investovat na burze je, jako byste hráli fotbal proti Messimu.” Tuto větu by si měl i každý pokročilejší investor, kterému se daří, stále opakovat.
Pro individuálního investora je prakticky nemožné dlouhodobě porážet trhy. Pokud se vám to bude dařit s malými částkami, neznamená to automaticky, že vám to půjde i s velkými. Jedná se o naprosto jiný druh psychické zátěže. Stejně tak, pokud se vám to daří několik měsíců či let, může to být dobrým vstupem do hospodářského cyklu.
V každém případě by investor měl být pokorný a připomínat si, že hraje na stejném hřišti jako nejlepší světoví investoři.
Má vůbec drobný investor šanci?
Pokud zůstaneme u fotbalu, uvědomíme si, jak velký rozdíl je mezi profesionálními a rekreačními hráči. Tedy těmi, kteří chodí poctivě dvakrát týdně trénovat a hrají každý víkend zápas. I přes svoji snahu se nemůžou rovnat s profesionály. Stejně je tomu i na burze. Je jen málo drobných investorů, kteří se dokáží uživit pouze investicemi. Kromě velkého množství času potřebují i volný kapitál.
Průměrná mzda v první čtvrtletí byla 41 265 korun, což představuje 33 100 korun příjmu po očištění odvodů. Aby se investor mohl oddat naplno investicím, tak by musel by ročně vydělat 397 200 korun, což před zdaněním odpovídá hrubému zisku 456 780. Na takový zisk se se 100 000 korunami prostě nedostanete. Takže možná správná otázka zní: Je tedy vůbec rozumné investovat sám za sebe?
Odpověď zní ano. Ale za podmínky, že nezapomenete na svou největší výhodu, kterou máte oproti profesionálním hráčům. Toto pravidlo formuloval Peter Lynch, který jako manažer podílového fondu Fidelity Magellan Fund ve společnosti Fidelity Investments dosáhl v letech 1977–1990 průměrného ročního výnosu 29,2 %, což je více než dvojnásobek indexu S&P 500. Říkal, že jeho zisk by byl ještě větší, kdyby nemusel respektovat pravidelné roční uzávěrky fondu.
Drobný investor má totiž neskonalou výhodu. O nákupech a prodejích si rozhoduje absolutně sám.
Aby tuto výhodu udržel, měl by investovat pouze peníze, které si může dovolit ztratit. Důležité je proto nezapomínat, že váš finanční úspěch na burze je založen na vaší investiční svobodě prodávat a nakupovat, pouze, pokud se vám to bude hodit.
Dollar cost averaging
Nejznámější metodou doporučovanou pro drobné investory je Dollar cost averaging, neboli zkráceně DCA.
Je to velmi jednoduchý koncept, který je založen na pravidelném investování menších částek.
Důležitá je právě pravidelnost investice. Výhodou této metody je minimalizování času strávených sledováním burzy. Investor si vybere stabilní akcie, často blue chips anebo indexové nebo sektorové ETF, a pak pravidelně investuje.
Pokud cena finančního aktiva klesá, nákupy snižuje, svoji průměrnou nákupní cenu a čeká na otočku. A pokud cena finančních aktiv stoupá, tak taky kupuje, protože zvětšuje svůj zisk. Zákonitost hospodářských cyklů je příčinou, že tato strategie je účinná, pokud máme dostatek času a na své investice nespěcháme. Což by mělo být základní pravidlo drobných investorů.
Tato jednoduchá investiční strategie má však dva základní nedostatky. Prvním je, že není úplně vhodná pro trh bez jasné tendence, ať už klesající, nebo stoupající. Pokud cena aktiva dlouhodobě stagnuje, investorovi se může stát, že po dlouhé době stagnace se cena aktiva propadne a on nakumuluje velké ztráty, které již nikdy nedožene.
Druhá nevýhoda je úplná ignorace načasování. Vstupovat na trhy po velkých výprodejích je takřka vždy výhodnější. Stejně tak nakupovat akcie, když jsou blízko historických maxim, není úplně vhodné, abychom dlouhodobě obdrželi dobrou průměrnou cenu.
Co tedy dělat?
Investovat, když burza klesne
Taková investiční strategie se dá nazvat vylepšený Dollar cost averaging. Pro drobného investora je klíčové pravidelné investování. To zůstává stejné, avšak investor si bude pravidelně odkládat 50 % z investované částky a čekat na pokles trhů. Vytvořením hotovostního polštáře tak může zvětšovat své pozice při poklesech trhů. Tento investiční polštář pak investor bude používat podle tohoto jednoduchého kritéria.
Když trh poklesne o 10 %, tak investuji navíc 10 % z investičního polštáře. Když trh poklesne mezi 15-20 %, tak investuji 40 % z investičního polštáře, při poklesu o 30 % tak můžu přihodit ještě 25 %, a pokud poklesne o 40 %, tak přidám dalších 15 %. A když trhy klesnou o 50 %, tak použijí zbývajících 10 % investičního polštáře. Jistě se ptáte, kde se berou čísla poklesu burzovního trhu?
Odpověď je jednoduchá. Je to čistá statistika. Průměrně se každý rok burza dostane do 10% poklesu. Každé dva roky je tento pokles 15 %. O 20 % burza poklesne jednou za čtyři roky. Pokles o 30 % se odehraje jednou za 10 let. Ještě vzácnější je pokles o 40 %, který přichází jednou za dvacet let. Burzovní krach o 50 % se odehraje pouze dvakrát za století. Tato statistika nám ukazuje, že strach z burzovního krachu je hodně záležitost naší představivosti. Dochází k němu zcela výjimečně. Bát se každý rok burzovního krachu nedává smysl.
Klíč k úspěchu je disciplína a trpělivost
Touto metodou tak investor může využít výhodné ceny, pokud obecně trh klesne. Důležité je, aby klesal jako celek. Z toho vyplývá, že pro tuto metodu je opravdu nejlepší kupovat ETF obsahující portfolio akcií, spíše než se spoléhat na to, že dvě nebo tři akcie odrážejí celou tendenci na trhu.
Nesmírně důležitá je v tomto přístupu trpělivost!
Výprodeje a poklesy na trh přijdou. I když se nyní může zdát, že růstová tendence bude pokračovat ještě dlouho, je určitá statistická jistota, že pokles přijde. Investor musí být trpělivý a disciplinovaný. Jinak tato strategie fungovat nebude a nebo ne tak dobře.
Stejně tak vám tato strategie může přinést změnu pohledu na burzovní poklesy. Pokles cen akcií není tragédie ani konec světa, ale velmi dobrá příležitost pro nákup drobných investorů. Buďte tedy trpěliví a disciplinovaní!
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.