Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Země G7 se shodly na zastropování ceny ruské ropy

Země G7 se shodly na zastropování ceny ruské ropy

Země G7 se shodly na zastropování ceny ruské ropy
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na téma zastropování ceny ruské ropy. Agentura Reuters ve svém článku uvádí, že nejvyspělejší ekonomiky světa a Austrálie se dohodly na tom, že cenový strop na ruskou ropu bude pevný. Nepůjde jen o slevu z referenční hodnoty ropy Brent, se kterou by Rusko mohlo podle představitelů dohodnutých států manipulovat. Rusko nicméně už dříve uvedlo, že zemím, které strop zavedou, žádnou ropu nedodá.

Vývoj ceny ropy na burze v posledních 2 letech
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dle USA by měl být strop stanoven nad 60 dolary

Agentura Bloomberg uvádí, že o výši limitu na ruskou ropu budou země G7 teprve jednat. Jasno má být v řádu několika týdnů. Podle Spojených států by měl být strop stanoven nad 60 dolary (1 501 korun) za barel. To by podle nich donutilo Rusko dodávat do západního světa alespoň část svého vývozu. Strop by měl vejít v platnost 5. prosince. Součástí opatření mají být i dva stropy na ropné produkty, přičemž ty mají být zavedeny 5. února příštího roku.

Jednou z možností, o které představitelé nejvyspělejších ekonomik jednali, bylo stanovit pohyblivý strop, respektive ho určit jako slevu z referenční hodnoty ropy Brent. To by ale mohlo vést k situaci, v níž by Rusko s cenou záměrně manipulovalo třeba tím, že by snížilo nabídku, čímž by se hodnota ropy Brent na komoditním trhu vyšponovala. Z informací zahraničních médií vyplývá, že se pevný strop bude v průběhu času přezkoumávat, a pokud to bude nutné, posune se.

Objem ruského exportu klesá, ovšem tržby vzrostly kvůli vysokým cenám

Francouzský deník Le Monde uvádí, že ačkoli už Evropská unie i Spojené státy zavedly řadu sankcí, Ruská federace stále masivně těží z exportu ropy do západních zemí. V prvních šesti měsících války vydělala na vývozu komodity 158 miliard eur (zhruba 3,9 bilionů korun). V červenci a srpnu se sice objem ruského exportu meziročně snížil o 25 %, ale paradoxně tržby kvůli vysokým cenám vzrostly o 30 %.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo