Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Země G7 se shodly na zastropování ceny ruské ropy

Publikováno
Země G7 se shodly na zastropování ceny ruské ropy
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na téma zastropování ceny ruské ropy. Agentura Reuters ve svém článku uvádí, že nejvyspělejší ekonomiky světa a Austrálie se dohodly na tom, že cenový strop na ruskou ropu bude pevný. Nepůjde však jen o slevu z referenční hodnoty ropy Brent, se kterou by Rusko mohlo podle představitelů dohodnutých států manipulovat. Rusko už dříve uvedlo, že zemím, které strop zavedou, žádnou ropu nedodá.

Dle USA by měl být strop určen nad 60 dolary

Agentura Bloomberg uvádí, že o výši limitu na ropu z Ruska budou země G7 teprve jednat. Jasno má být v řádu několika týdnů. Podle USA by měl být strop stanoven nad 60 dolary (1 501 korun) za barel. To by podle nich donutilo Rusko dodávat do západního světa alespoň část ze svého vývozu. Strop by měl vejít v platnost už 5. prosince a součástí opatření mají být i dva stropy na ropné produkty, přičemž ty mají být zavedeny 5. února příštího roku.

Jednou z možností, o níž představitelé nejvyspělejších ekonomik jednali, bylo stanovit pohyblivý strop, respektive ho určit jako slevu z referenční hodnoty ropy Brent. To by ale mohlo vést k situaci, v níž by Rusko s cenou záměrně manipulovalo třeba tím, že by snížilo nabídku, čímž by se hodnota ropy Brent na komoditním trhu vyšponovala. Z informací zahraničních médií vyplývá, že se pevný strop bude v průběhu času přezkoumávat, a pokud to bude nutné, posune se.

Objem ruského exportu klesá, ovšem tržby vzrostly kvůli vysokým cenám

Francouzský deník Le Monde uvádí, že ačkoli už Evropská unie i Spojené státy zavedly řadu sankcí, Ruská federace stále masivně těží z exportu ropy do západních zemí. V prvních šesti měsících války vydělala na vývozu komodity 158 miliard eur (zhruba 3,9 bilionů korun). V červenci a srpnu se sice objem ruského exportu meziročně snížil o 25 %, ale paradoxně tržby kvůli vysokým cenám vzrostly o 30 %.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.