Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zaujme Norsko stejný anti-mining postoj vůči Bitcoinu a podpoří návrh Švédska směrem k EU?

Zaujme Norsko stejný anti-mining postoj vůči Bitcoinu a podpoří návrh Švédska směrem k EU?
Zdroj: techstory.in

Severské státy jsou známí světoví výrobci obnovitelné energie. To vytváří ideální podmínky pro společnosti vlastnící datová centra a samozřejmě i pro těžaře kryptoměn. Nyní se však nad nimi v severských státech stahují mračna.

Norský postoj

Norsko zvažuje určitá opatření, která by řešila dopad těžby kryptoměn na životní prostředí.Ačkoli těžba těchto digitálních aktiv a její základní technologie mohou představovat určité možné výhody v dlouhodobém horizontu, je těžké opomenout rozsáhlé využívání obnovitelné energie,” řekl norský ministr místní vlády a regionálního rozvoje Bjørn Arild Gram.

V současné době zvažujeme určité regulace této specifické těžby a podíváme se na řešení navržená švédskými regulačními orgány. Naším cílem by byly společné evropské předpisy v této oblasti,” dodal.

Zatímco Gram neuvedl podrobnosti o zvažovaných restrikcích, pokud by se Norsko inspirovalo u příkladu švédských regulátorů, plány by mohly zahrnovat potlačení aktivit, jako je těžba bitcoinu, která využívá značné množství elektřiny.

Celkově chceme, aby naše obnovitelná energie byla využívána způsobem, který vytváří hodnotu a který podporuje přechod ke klimaticky neutrální společnosti,” konstatoval ministr.

Chybí zákonný rámec

Že kryptoměny v zemi potřebují zákonný rámec potvrdil i norský úřad pro finanční dohled, který v červnu uvedl, že pokud se má kryptoměna stát vhodnou formou investice pro spotřebitele, je zapotřebí zákon pro tyto aktiva.

Příspěvek orgánu uvádí, že kryptoměnám byla v poslední době věnována zvýšená pozornost kvůli rostoucí trestné činnosti vázané s odvětvím. Kromě toho vysoká volatilita spojená s kryptoměnami vytváří vysoké riziko ztráty.

Poznámka

Dokud nebudou nařízení zavedena, měl by každý, kdo uvažuje o obchodování s kryptoměnami, pečlivě přemýšlet a chápat značné riziko, které s sebou takové investice nesou. Spotřebitelé, kteří to chtějí vyzkoušet, by neměli investovat více, než si mohou dovolit ztratit,” uvedl úřad.

Švédsko vyzývá EU

Ředitelé švédských finančních služeb a regulátorů ochrany životního prostředí vyzvali k celoevropskému zákazu těžby kryptoměn pomocí protokolu proof-of-work, po velice výrazném nárůstu spotřeby energie těžařů bitcoinu v zemi mezi dubnem a srpnem tohoto roku.

Švédsko potřebuje obnovitelnou energii, na kterou se zaměřují těžaři těchto aktiv, kvůli snaze o klimatickou transformaci jejich základních služeb. S tím, jak je energie plýtvána díky těžařům, to ohrožuje schopnost Švédska splnit Pařížskou dohodu,” podle Erika Thedéena a Björna Risingera.

Poznámka

Tato dohoda je součástí rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která má omezit emise skleníkových plynů po roce 2020. Skutečnost byla dojednána během Klimatické konference v Paříži 2015, schválena všemi 195 smluvními stranami a přijata 12. prosince 2015.

Postoj EU

Pokud by evropská komise prosadila jakoukoli regulaci kryptoměn na úrovni EU, tak by jednoznačně povzbudila myšlenku o přesunu krypto průmyslu z energeticky náročných blockchainů tzv. proof-of-work na méně náročné protokoly, jako je proof-of-stake či hybridní modely konsenzu.

Komise uvedla, že stanovila ambiciózní cíle snižování emisí pro digitální sektor, kdy podporuje méně energeticky náročné blockchainové technologie prostřednictvím financování startupů a přímého rozvoje této sítě ve veřejném sektoru.

 “Většina těžby kryptoměn se odehrává mimo EU a tyto země to možná budou muset vzít v úvahu v rámci svých vlastních strategií snižování emisí, ačkoli Pařížská dohoda těžbu kryptoměn konkrétně nezakazuje, ani se na ni nezaměřuje,” doplnila mluvčí.

Komise si je však údajně vědoma vývoje v zemích, jako je Čína, kde byla těžba kryptoměn zakázána, a bude pokračovat v pravidelných diskuzích s členskými státy, včetně Švédska a jeho úřadů.

Severské státy

Jak Norsko, Švédsko tak i Island se staly oblíbenými destinacemi pro těžaře kryptoměn kvůli jejich bohaté obnovitelné energii a nízkým cenám elektřiny. Údaje z Eurostatu ukázaly, že v první polovině roku 2021 mělo Norsko nejnižší náklady na elektřinu pro spotřebitele mimo domácnosti v Evropském hospodářském prostoru. Více než 90 procent energie v zemi pochází z obnovitelných vodních zdrojů.

Poznámka

Během roku 2016 se v Norsku stalo používání obnovitelné energie na těžbu kryptoměn citlivým tématem, kvůli rozhodnutí poskytnout datovým centrům úlevy z daní ve snaze přilákat společnosti do země.

O dva roky později to nynější norský ministr životního prostředí vyčítal místnímu parlamentu. “Jak ministr zabrání tomu, aby se Norsko stalo světovým dolem na bitcoin a že spotřeba energie spekulativní ekonomikou nevytlačí důležitý energetický průmysl,” ptal se.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.