Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Worldcoin mění tokenomiku. Investoři zuří!

Publikováno
Worldcoin mění tokenomiku. Investoři zuří!
Zdroj: cryptoslate.com

Kontroverzní kryptoměnový projekt Worldcoin (WLD) oznámil významnou změnu ve své tokenomice. Od 24. října 2023 změní odměňování provozovatelů zařízení Orb sloužících k identifikaci uživatelů pomocí skenu oční duhovky. Místo stablecoinů USDC budou k výplatě nově používány samotné tokeny WLD.

Krok vyvolal mezi investory nervozitu, jelikož tím dojde ke zvýšení množství WLD v oběhu a vytvoření většího prodejního tlaku, což může zapříčinit pokles ceny kryptoměny.

Koncept Worldcoinu spočívá ve vytvoření celosvětové sítě lidských uživatelů, ověřených pomocí skenu duhovky zařízením Orb. Jeho tvůrci, Alex Blania a Sam Altman, aktuálně také výkonný ředitel společnosti OpenAI stojící za populárním AI programem ChatGPT, věří, že jejich World ID přinese spolehlivé odlišení lidí od umělé inteligence a lepší ekonomické příležitosti v rozvojových zemích.

Zdroj: screenrant.com
Proces skenování duhovky pomocí zařízení Orb

Kryptoměna byla spuštěna s relativně nízkou cirkulující nabídkou, která činila něco přes 0,1 miliardy WLD (celková zásoba přitom činí 10 miliard WLD). Většina tokenů měla být v průběhu let distribuována uživatelům ve formě uživatelských grantů, což mělo podpořit široké přijetí projektu.

Od svého spuštění 24. července 2023 si prostřednictvím uživatelských grantů více než 800 000 Orbem ověřených uživatelů nechalo vyplatit přibližně 34 milionů WLD, čímž se postupně zvýšilo cirkulující nabízené množství z původních 100 milionů WLD na více než 134 milionů WLD. V oběhu bylo tedy 1,34 % celkové budoucí emise tokenu. Inflace u Worldcoinu rozhodně není zanedbatelná.

Kromě uživatelských grantů zahrnovaly tokeny v oběhu také 100 milionů WLD v půjčkách poskytnutých tvůrcům trhu. Smlouvy uzavřela společnost World Assets Ltd. s market makery, aby zajistila likviditu a cenovou stabilitu.

Tyto dohody, jejichž platnost vypršela 24. října 2023, byly prodlouženy do 15. prosince 2023 se sníženou výší půjčky 75 milionů WLD. Dne 24. října 2023 tvůrci trhu vrátili 25 milionů WLD, nerozhodli se tedy k odkupu ani malé části tokenů. Množství WLD v oběhu se tak snížilo na 10 milionů tokenů.

Zdroj: dune.com
Snížení cirkulujícího množství WLD tokenů na trhu

Změna v odměňování operátorů a následné zvýšení množství tokenů v oběhu vyvolávají nespokojenost některých investorů, kteří se obávají možného tlaku na pokles ceny WLD. Vzhledem k pochybnostem okolo celého projektu je třeba při investování zhodnotit možná rizika, která s sebou tato kryptoměna přináší.

Společnost Worldcoin je však i nadále odhodlána svoji vizi globálního přijetí a integrace jejich identifikačního protokolu dotáhnout do konce.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Na Finexu nejčastěji píšu o aktuálním dění ve světě kryptoměn, které sleduji a nikdy mě nenudí. Studuji bakalářský obor Národní hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zálibu nacházím v participaci ve dvou univerzitních spolcích ve kterých píšeme články související s aktuálním děním na univerzitě nebo pořádáme přednášky a debaty předních českých i světových politiků.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.