Asi většina z nás toužila alespoň jednou za život najít nějaký poklad. Něco, co se na první pohled zdá jako skoro bezcenné, ale opak je pravdou.
Minimálně jednou za rok médii proběhne zpráva zmiňující vzácné mince nebo vzácné bankovky, které se nacházejí v oběhu, a které si lidé nosí ve svých peněženkách nebo je hází do automatů na kávu.
Většině lidí tyto mince a bankovky projdou rukama i několikrát za život, ale bez potřebných znalostí je nedokáží poznat a ani ocenit.
Cílem tohoto článku tedy bude přiblížit vzácné české mince a bankovky, se kterými se lze běžně setkat, ale také si ukázat unikáty, které jsou ke spatření pouze na specializovaných aukcích.
V tomto článku se ponoříme do světa NUMISMATIKY (mince) a světa NOTAFILIE (bankovky) a budeme hledat poklad v našich peněženkách.
Vzácné mince a bankovky stručně
Vzácnost mincí a bankovek je určována faktory jako emise, chybotisk, chyboražba, varianta, sériové číslo a označení SPECIMEN.
Vzácné české mince jako pětihaléř z roku 1924, pětikoruna z roku 1937 a desetikoruna z roku 1993 jsou ceněné díky jejich nízkému počtu vyražených kusů a unikátním vlastnostem.
Vzácné české bankovky zahrnují pětitisícovou státovku z roku 1919, 1000 franků československých z roku 1919 a pětisetkorunu z roku 1952, všechny prodané za vysoké částky.
Mezi vzácné české mince v oběhu patří mj. desetikoruna a padesátikoruna z roku 2000. Vzácné bankovky v oběhu zahrnují dvoutisícikorunu z roku 2000 nebo pětisetkorunu z roku 1993.
Obsah článku o vzácných českých mincích a bankovkách
První otázku, kterou si jistě položí každý, kdo se o tyto obory zajímá, je: “Jak poznat vzácné bankovky nebo mince?” Faktorů, které mohou pomoci s určením vzácnosti je hned několik. Mezi ty základní patří:
Emise: Vyjadřuje počet vyražených nebo vydaných kusů dané mince/bankovky. Zpravidla platí, že čím méně jich bylo vydáno, tím je jejich cena vyšší. Obecné pravidlo říká, že vzácnější mince/bankovky jsou ty, kterých bylo vydáno méně než 30 tisíc kusů.
Chybotisk: Chybotisk je označení pro bankovky s vadou, která vznikla při tisku. Může to být otisknutý přehnutý roh, poškozená tisková vrstva, posun tiskové desky, špatně vložený papír, posunutý vodotisk, špatný ořez atd.
Chyboražba: Chyboražba je výrobní vada u mincí. Tyto mince mají nejčastěji vady, jako jsou nálitky, slabě vyražené číslice, nevyražený letopočet, pootočení mince nebo použití jiného střížku.
Varianta: Jedná se o varianty mincí, které vznikly záměrně, například tři stejné mince, lišící se v drobném detailu. Jejich počet je velmi omezen a i díky tomu jsou u sběratelů velmi vyhledávané.
Sériové číslo: Své vlastní sériové číslo má každá platná bankovka. I u sériových čísel platí, že záleží na emisi, tedy kolik bylo dáno kusů do oběhu od každé série.
Specimen: Velmi vyhledávaným symbolem, ať už na bankovkách či mincích, je právě označení SPECIMEN nebo S. Toto označení vytváří úmyslně Česká národní banka, která tímto minci/bankovku znehodnotí. Jedná se o tzv. perforování.
TIP
Záměrně není v těchto faktorech zařazeno stáří mince nebo bankovky, protože je to velmi zavádějící údaj.
Ne vždy platí, že čím jsou mince či bankovka starší, tím je i vzácnější. Vždy je důležité mít na paměti, že kromě výše zmíněných faktorů ovlivňuje cenu vzácné mince nebo vzácné bankovky i její stav. Pravidlo zní jasně: Čím lepší stav, tím vyšší cena.
Vzácné české mince
Vzácné mince, které si v této části článku ukážeme již nejsou součástí oběživ, ale jedná se o unikáty, které si oběhem prošly, a které nyní disponují mnohem větší hodnotou, než bývala jejich nominální.
Pětihaléř 1924
Pětihaléř z roku 1924 rozhodně patří mezi nejdražší vzácné české mince,jejíž cena byla v roce 2018 stanovena na 520 tisíc korun. Dle všech dostupných informací se dá říci, že existuje okolo 30 až 40 exemplářů.
Jelikož se jedná o velmi raritní minci, na aukcích se často neobjevuje. Naposledy byla vydražena v roce 2010 v Praze při aukci Aurea Numismatika za 506 tisíc korun.
Pětikoruna 1937
Tato mince byla ražena ve třech provedeních – z mědiniklu, stříbra a niklu. A právě niklová pětikoruna byla dochována ve velmi malém počtu a je tak druhou nejvzácnější československou mincí.
Cena této mince se pohybuje kolem 60 tisíc korun, rovněž tak patří mezi nejdražší vzácné české mince, i když s výrazným odstupem na výše zmíněný pětihaléř.
Desetikoruna 1993 ,,malé K”
Další “kousek”, který lze zařadit mezi mezi nejdražší vzácné české mince, je desetikorunová mince ročníku 1993 s malým ,,Kč”. Ta byla vyrobena v průběhu dolaďování finální verze mince.
Na minci je menší a slabší provedení zkratky ,,Kč”. Odhaduje se, že bylo vyraženo pouze 1 000 kusů, což z ní dělá nejvzácnější českou minci v novodobé historii České Republiky. V roce 2022 byla tato desetikoruna vydražena v aukci pořádané Filatelie Klim za 410 tisíc korun.
Jaké byly vůbec nejdražší české vzácné mince?
V České republice byly vydraženy několik mimořádně vzácných mincí za vysoké ceny. Jednou z nejdražších je desetidukát Albrechta z Valdštejna z roku 1630, která byla prodána za více než 12 milionů korun. Další významnou mincí je pětidukát Ferdinanda III. z roku 1642, která se prodala za více než 10 milionů korun.
Kromě těchto mincí je také nutno zmínit různé jubilejní a vzácné ražby, které byly vydány v omezeném množství a jsou nyní velmi žádané mezi sběrateli. Například vzácné zlaté medaile a mince z období Československa, které byly raženy v omezených sériích, se také prodávají za vysoké částky.
Unikátní vzácné bankovky, které jsou v této části článku, fungovaly v minulosti jako klasická platidla s určitou nominální hodnotou, kterou ale v současnosti mnohonásobně překračuje jejich hodnota sběratelská.
Pětitisícová státovka 1919
Pětitisícová státovka neboli bankovka vydaná státem, nikoliv národní bankou, z roku 1919 je jednou z nejdražších a nejvzácnějších bankovek u nás.
Zatím se ví pouze o třiceti šesti exemplářích. Bankovka se v roce 2020 vydražila na aukci za rekordních 12,1 milionu korun a zároveň se stala nejdražším českým papírovým platidlem prodaným v tuzemské aukci.
1000 franků československých 1919
Jedná se o mimořádně vzácnou bankovku v nominální hodnotě tisíc franků z roku 1919. Doposud je znám pouze jeden jediný exemplář.
Jde o kompletně oboustranný návrh na první československou měnu z dílny Pichl-Franěk, který je ručně kolorovaný včetně čísla. Odhadovaná cena bankovky je 10-12 milionů korun.
Pětisetkoruna 1952
Tato pětisetkorunová bankovka nebyla nikdy vydána, a proto se jedná o extrémně vzácný kus. Bankovka byla vytvořena pro schvalovací účely pro ministerstvo financí.
Existují pouze tři exempláře, z toho jeden se nachází v ČNB a zbylé dva v soukromých sbírkách. V roce 2022 byla bankovka vydražena za 1,6 milionu korun.
Vzácné české mince v oběhu
Nyní se dostáváme k “pokladům”, které si každý občan České republiky může nosit v peněžence, neboť jsou tyto vzácné české mince v oběhu.
Představíme si nejvzácnější mince, které jsou stále dostupné jako oběživa, a které vám může vrátit například pokladní v obchodě, když si půjdete koupit svačinu.
10 Kč 1995 se symbolem SPECIMEN
Tato na první pohled obyčejná desetikoruna se od jiných liší tím, že na averzu (líci) je nápis SPECIMEN. Mincí bylo vyraženo pouze 120 kusů.
Mince či bankovky s označením SPECIMEN posílá Česká národní banka jiným Centrálním bankám po celém světě, aby věděly, jaké změny na mincích/bankovkách proběhly a jaké jsou platné. Cena této mince se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.
10 Kč 2000 vzor Petrov
Další zajímavou mincí, kterou je možno objevit ve své peněžence, je desetikoruna z roku 2000, na které je vyobrazen na reverzu (rubu) Petrov (Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně).
Celkem bylo vyraženo okolo 30 tisíc kusů. Cena se pohybuje od 3-10 tisíc korun dle stavu mince. Důležité je také zmínit, že v roce 2000 byly vyraženy dva odlišné vzory desetikorunové mince.
Na prvním vzoru je motiv hodinového strojku (vzor milénium). Mince s tímto vzorem má hodnotu ,,pouze” v řádech desítek korun.
50 Kč 2000
Obyčejná padesátikoruna se sběratelskou hodnotou několika tisíc korun. Padesátikoruna z roku 2000 byla vyražena v nákladu okolo 26 tisíc kusů, a to jen pro sběratelské sady. I přesto ji dnes nalézají lidé v oběhu. Cena mince se pohybuje od 3-8 tisíc korun.
1 Kč 1998,1999,2005
I přesto, že se jedná o mince s nejnižší nominální hodnotou v České republice, mají pro sběratele cenu tisícinásobnou.
Mince s tímto letopočtem byly raženy v počtu necelých třiceti tisíc kusů, a to opět jen pro sady. Ceny na dražbách se v roce 2021 pohybovala okolo 3 tisíc za minci.
Vzácné české bankovky v oběhu
Speciality ze světa bankovek obvykle mívají vyšší sběratelskou hodnotu, než je jejich nominální. Díky tomuto existuje také mnohem více padělků, před kterými by se měli mít sběratelé a investoři na pozoru.
Především podezřele nízké ceny za unikáty, které si nyní představíme, by měli být varováním, před případnou podvodnou nabídkou.
200 Kč 1993 ,,Republique du Zaire”
Klenot mezi českými oběhovými bankovkami je dvousetkorunová bankovka z roku 1993 série A tzv. “zairovka”. Bankovka se pozná dle toho, že na ochranném stříbrném proužku místo obvyklého nápisu Kč nebo Kč je vyraženo “Republique du Zaire”.
Tento nápis se dostal na bankovky díky chybě u německého prodejce kotoučků, u kterého je nakupovala Státní tiskárna cenin. Omylem do zásilky, která obsahovala kotoučky s ochranným prvkem s nápisem 200 Kčs, určené pro české bankovky, byl přimíchán i kotouček s ochranným proužkem s nápisem Republique de Zaire.
Není úplně jasné, kolik kusů se této bankovky dostalo do oběhu. Odhady mluví o zhruba dvaceti kusech. Na dražbě se v roce 2016 vydražila za 160 tisíc korun a o šest let později již za úctyhodných 750 tisíc korun.
2000 Kč 2007 série E
Další atraktivní bankovkou, kterou je možné nalézt v oběhu, je dvoutisícikoruna z roku 2007 série E.
Zprvu vypadá stejně jako jakákoliv jiná dvoutisícikoruna, rozdíl je však v sérii. Vzácná je pouze ta bankovka, která má sériové číslo E 01 až E 23 a poslední číslo není vyšší než pět set. Cena bankovky se pohybuje okolo 18 tisíc korun. I zde ale záleží také na stavu a zachovalosti bankovky.
500 Kč 1993 série Z
Série Z byla vytištěna v roce 1993 jako náhradní série za poškozené bankovky. Počet této náhradní série byl významně nižší než u běžné emise.
Tato bankovka ve velmi dobrém stavu má hodnotu až 15 tisíc korun.
Vzácné mince a vzácné bankovky – slovo závěrem
Dlouhá historie Česka a Československa dává sběratelům a investičním nadšencům do alternativních investic unikátní možnost vytvářet velmi zajímavé sbírky mincí a bankovek napříč různými historickými obdobími, variantami, chyboražbou a chybotiskem, a podílet se tak na zhmotnění naší historie.
V tomto článku jsme si přestavily ty nejzajímavější mince a bankovky, jejichž sběratelská hodnota mnohonásobně překračuje hodnotu nominální.
Také jsme si vysvětlily jak posuzovat vzácnost a cenu jednotlivých mincí a bankovek, takže každý čtenář se nyní může vrhnout do své peněženky a začít hledat svůj poklad.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co jsou vzácné mince?
Vzácné mince jsou mince s nízkým počtem vydaných kusů nebo s unikátními vadami, které je činí cennými pro sběratele.
Které jsou nejdražší vzácné české mince?
Mezi nejdražší vzácné české mince patří pětihaléř z roku 1924 a desetikoruna z roku 1993 s malým “Kč”.
Co jsou vzácné bankovky a jak je poznat?
Vzácné bankovky jsou ty, které mají unikátní vlastnosti nebo chybotisky, čímž získávají na sběratelské hodnotě. Vzácné bankovky lze poznat podle chybotisku, sériového čísla a specifických znaků jako je označení SPECIMEN.
Jak poznat vzácnou 50 Kč?
Vzácná 50 Kč z roku 2000 byla vydána pouze pro sběratelské sady. Není nijak výjimečná, ale vyrazila se v nákladu pouhých 26 tisíc kusů, a její hodnota se pohybuje od 3 do 8 tisíc korun.
Kde najdu vzácné mince a bankovky?
Vzácné mince a bankovky můžete najít v oběhu, ve své peněžence, nebo na specializovaných aukcích.
Kde mohu prodat vzácné mince a bankovky?
Vzácné mince a bankovky můžete prodat na specializovaných aukcích nebo sběratelských burzách.
Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.
Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.