Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Výsledky Alphabetu za 1. kvartál 2021. Mateřská společnost vyhledávače Google zaznamenala rekordní zisk

Výsledky Alphabetu za 1. kvartál 2021. Mateřská společnost vyhledávače Google zaznamenala rekordní zisk

Výsledky Alphabetu za 1. kvartál 2021. Mateřská společnost vyhledávače Google zaznamenala rekordní zisk
Zdroj: Entrepreneur.com

Alphabet vykázal rekordní ziskovost ve druhém čtvrtletí po sobě. Investory pak musela potěšit zpráva, že vedení společnosti hodlá v nadcházejících měsících vynaložit 50 miliard dolarů na zpětné odkupy akcií.

Zisky Alphabetu z reklamy rostly navzdory ustupující pandemii

Společnost těžila především z přetrvávající zvýšené online aktivity spotřebitelů, díky čemuž Alphabet, jak už je u něj zvykem, překonal odhady analytiků, co se týče výše tržeb i ziskovosti.

Tržby společnosti z online reklamy v meziročním srovnání vzrostly o 32 %.

Nejnovější hospodářské výsledky Alphabetu naznačují, že by mohly služby jako Google nebo YouTube udržet dosavadní úroveň tržeb, přestože je pandemie koronaviru (zejména v USA) pomalu na ústupu. Není pochyb o tom, že Alphabetu hrály do karet loňské lockdowny, kdy byli lidé nucení více nakupovat a komunikovat online.

Vývoj tržeb společnosti Alphabet od roku 2006.
Vývoj tržeb společnosti Alphabet od roku 2006. Zdroj: mactrotrends.net

Celkové tržby společnosti pak v meziročním srovnání vzrostly dokonce o 34 % na 55,3 miliardy dolarů, na čemž měl největší zásluhu segment cloudových služeb, který v meziročním srovnání dosáhl dokonce 45,7% růstu. Z hlediska tržeb se společnosti také téměř podařilo dorovnat rekordní výsledky ve 4. kvartále roku 2020.

Kromě tržeb z reklamy a segmentu cloudových služeb k pozitivním výsledkům společnosti přispěla také blíže nespecifikovanou částkou v lednu akvírovaná společnost Smartbit, výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit.

Čtvrtletní zisk mateřské společnosti Google činil dokonce 17,9 miliardy dolarů, tedy 26,29 dolaru na akcii, čímž byly drtivě překonány odhady analytiků (15,88 dolaru na akcii).

Zároveň byla překonaná rekordní ziskovost z předcházejícího čtvrtletí, kdy Alphabet dosáhl zisku 15,2 miliardy dolarů. Pravdou ovšem je, že hned 4 miliardy zisků pocházely z nerealizovaných investic a z odpisů některých datových center, která společnost využívá v rámci své cloudové služby.

Na perspektivní hospodářské výsledky a opětovné překonání odhadů analytiků akcie Alphabet reagovaly pozitivně, což můžete vidět na grafu níže.

Cena akcií Alphabet za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Díky rekordní ziskovosti se podařilo Alphabetu i přes téměř rekordní tržby posunout svou provozní marži až na 30 %, což se společnosti podařilo poprvé od svého založení v roce 2015.

Tržby z reklamy momentálně tvoří 81 % příjmů Alphabetu

Google, globální lídr na trhu, momentálně generuje více než čtyři pětiny tržeb technologického giganta. Mezi největší inzerenty Google přitom momentálně patří společnosti zabývající se maloobchodem, technologiemi a spotřebním zbožím.

Za posledních 12 měsíců tak i díky velmi pozitivnímu vývoji v segmentu online reklamy vzrostly akcie Alphabet o 80 %.

Největší konkurent společnosti, Facebook ve stejném období vzrostl „pouze“ o 62 %.

Google Cloudu, který je konkurentem Amazon Web Services a Microsoft Azure, se pak podařilo kromě výrazného růstu tržeb snížit svou provozní ztrátu v prvním čtvrtletí letošního roku na 44 % – 974 milionů dolarů. Zapomínat bychom pak neměli ani na projekt v odvětví autonomních vozidel Waymo, jehož potenciál se zatím Alphabetu ani zdaleka nepodařilo vytěžit.

Hrozí Alphabetu z dlouhodobého hlediska nějaká rizika?

Ačkoliv se v posledních letech objevilo několik obav z dlouhodobých vyhlídek vyhledávače Google, žádná z nich zatím významně tržby neovlivnila. Nenaplněné hrozby, které by mohly vést ke změnám v prodeji reklam, jsou zatím předmětem četných antimonopolních sporů.

Diskuze o změně amerických a evropských zákonů za účelem nového dohledu nad Googlem, Facebookem a dalšími společnostmi, zejména pokud jde o soukromí a využití umělé inteligence, zatím zůstávají otevřené, neboť zákonodárci měli plné ruce práce spíše s probíhající pandemií.

Nové problémy se však stále objevují. Před týdnem obvinila společnost Roku, která se zabývá streamovacími technologiemi, Google, že protěžuje ve výsledcích vyhledávání svou video platformu YouTube a vlastní hardwarové zařízení. Alphabet tyto tvrzení nazval nepodloženými.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo