Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vyplatí se nyní investovat do solární energie? TOP 2 levné akcie k dlouhodobému držení

Publikováno
Vyplatí se nyní investovat do solární energie? TOP 2 levné akcie k dlouhodobému držení
Zdroj: unsplash.com

Tlak z politického i soukromého sektoru se v posledních měsících podepisuje na ceně některých solárních akcií. Po výrazném cenovém poklesu to vypadá, že tento segment opět nabírá na síle, přičemž se akcie stále prodávají za pouhý zlomek své předchozí ceny.

V tomto článku se podíváme na globální predikce pro segment solární energie, a také se blíže podíváme na dvě zajímavé akcie, které se odrážejí od dlouhodobých minimálních cen.

Aktuální cena
Změna
Sunnova Energy International / NOVA
Načítání
Načítání
Načítání
Sunrun / RUN
Načítání
Načítání
Načítání

Hlavní překážkou pro segment solární energie byla rostoucí inflace, která výrazným způsobem prodražovala jak náklady na výrobu, instalaci, tak i servis. Analytik Maheep Mandloi z Mizuho Bank přepokládá růst tohoto segmentu především na jaře příštího roku, kdy by mohl americký FED začít snižovat úrokové sazby.

Očekáváme, že v roce 2024 tomuto odvětví pomůže k růstu snižování úrokových sazeb, objasnění další fáze pravidel IRA ze strany ministerstva financí USA a rostoucí poptávka kvůli klesajícím nákladům.

Obecně je pro segment predikován meziroční konzervativní růst okolo 9 %. Rezidenční solární energie by měla růst tempem 6 % za rok, zatímco nebytová solární energie o 8 % v nadcházejících pěti letech. Segment solární energetiky je z velké části závislý jednak a podpoře ze strany státu, pomocí dotačních programů, ale také na aktuálním povědomí občanů o životním prostředí.

Nyní se již pojďme podívat na 2 zajímavé solární akcie, které je možné pořídit za velmi nízkou cenu.

1) Sunnova Energy International

Tato solární společnost vykázala meziroční růst tržeb téměř 70 % a s růstem se počítá i v dalších letech. Pro rok 2023 analytici predikují tržby na hodnotě 757 milionů dolarů a pro rok 2023 tržby dokonce přes jednu miliardu USD. Společnost je ovšem zadlužená. Při tržní kapitalizaci 1,25 miliard USD tvoří dluh 7,2 miliardy USD. Také nevyplácí dividendy.

Akcie Sunnova Energy se obchodují pod hodnotou klesající trendové čáry poté, co se v minulém měsíci odrazily od svého dlouhodobého cenového minima. Nejbližší rezistence je ještě poměrně daleko a nachází se na ceně 27 USD za akcii, což je také hodnota cenových výběžků. Dokud trh neprorazí trendovou čáru, stále se budou akcie obchodovat v klesajícím trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Sunnova Energy International
Měsíční akciový graf společnosti Sunnova Energy International

2) Sunrun

Predikce tržeb pro tuto společnost je konstantní. Po meziročním růstu 9,54 % by měla následovat stagnace, přičemž se pro rok 2023 očekávají tržby 2,29 miliard dolarů a pro rok 2024 2,43 miliard dolarů. I tato společnost vykazuje vysoké zadlužení a při tržní kapitalizaci 2,43 miliard USD hodnota dluhu činní 10,64 miliard dolarů. Ani Sunrun nevyplácí dividendy.

Akcie Sunrun se obchodují rovněž v klesajícím trendu s tím, že stále mají prostor pro další pokles. V současné době ovšem probíhá nákupní reakce na cenová minima z roku 2019. Nejbližší rezistence se nachází na hodnotě 22 USD za akcii a pokud trh prorazí tuto rezistenci, stane se z ní support, který bude trh podporovat v jeho růstu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Sunrun
Měsíční akciový graf společnosti Sunrun

Závěr

Segment solární energie si v posledních dvou letech prošel výrazným poklesem. Na vině byla vysoká inflace, která prodražovala pořizovací náklady. Výhled na nadcházející roky je ovšem pozitivní a segment by měl růst v průměru o 8 % ročně.

Analyzované akcie v tomto článku se odrazily od svých dlouhodobých minimálních cen s možností výraznějšího růstu k první technické rezistenci. O jejich osudu dále rozhodne výše úrokových sazeb na začátku příštího roku.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎