Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výhled Fed je pro trhy extrémně medvědí. Je to velké ohrožení pro akcie a Bitcoin?

Výhled Fed je pro trhy extrémně medvědí. Je to velké ohrožení pro akcie a Bitcoin?
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém má za sebou červnové zasedání, které bylo zase jako ostře sledované vlaky. Očekávalo se totiž, že tentokrát se americký Fed odhodlá k pauze ve svých restrikcích. A to po 10 zvýšení v úrokových sazbách v řadě. Skutečně došlo k měnově-politickému rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny. Ale přesto jsou implikace ze zasedání dost medvědí. Proč? To si vysvětlíme.

Fed se rozhodl pro ponechání sazeb beze změny

Jak jsem řekl v úvodu, americký Fed tentokrát dospěl k závěru, že je lepší učinit pauzu v dosavadním růstu úrokové sazby. Víceméně se s tím počítalo, protože celková inflace měřená formou CPI dost dramaticky klesla. A celková inflace měřená formou PCE taktéž zaznamenala nemalý pokles v rychlosti růstu cenové hladiny.

Připomínám, že Fed CPI, alespoň na oko, vůbec nezajímá. Jejich měnová politika sleduje inflaci měřenou formou PCE.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Pauza v růstu úrokových sazeb byla mnohými býky dlouho očekávaná. Vlastně si to vymodlili. Zároveň se z možné pauzy dalo usuzovat, že úrokové sazby už v letošním roce neporostou. Proč totiž obnovovat něco, s čím se předtím přestalo? Jaký to má smysl? To už je těžší otázka, nad kterou můžete sami zapřemýšlet.

Dost dlouho jsem ale upozorňoval, že potenciální pauza není pro býky žádné vítězství, protože Fed se klidně může rozhodnout zase pro pokračování. Za pravdu mi dala kanadská centrální banka a australská centrální banka. Obě tyto autority na několik měsíců růst sazeb zastavily a poté je zase obnovily. A americký Fed tuto možnost nijak absolutně netají.

Výhled členů FOMC je pro trhy extrémně medvědí

Po zasedání byla zveřejněná ekonomická projekce, ze které automaticky vyplynula jedna klíčová informace. Členové FOMC počítají s tím, že do konce roku dojde ještě dvakrát v růstu úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Jelikož terminal rate pro letošní rok (mediánová úroveň) je 5,6 %. A současná horní hranice target rate je 5,25 %.

Předseda Fed Jerome Powell tomu dodal váhu během tiskové konference, kde na začátku a na konci zmínil, že úrokové sazby do konce roku porostou. Osobně jsem byl nanejvýš překvapený. Protože to udělat nemusel. Ale udělal. Kromě toho během jeho úvodní řeči nepadla absolutně žádná zmínka o dezinflaci nebo soft landing americké ekonomiky. Ta “jestřábí” rétorika nespočívá jenom v řečeném, ale i v tom co neřekl.

Vtip je ale v tom, že tím to nekončí.

Zdroj: fed.gov
Dot Plot
Dot Plot

Abych vám to trochu usnadnil, přidal jsem ještě další, ten stejný, diagram, kde jsou zaznačené mediánové hodnoty (terminal rate) pro jednotlivé roky. Pokud si to už nepamatujete z mých dřívějších analýz, terminal rate je úroveň, kde by se sazby měly nacházet na konci daného roku. Výhled členů FOMC je extrémně medvědí v tom, že nepočítají s poklesem úrokových sazeb do neutrálních úrovní (pod 3 %) do roku 2025. Respektive do hodnot, které nejsou pro reálnou ekonomiku restriktivní. Ale ani ji nestimulují k růstu.

Zdroj: fed.gov
Dot plot s terminal rates
Dot plot s terminal rates

V překladu, úrokové sazby nemusí jít do neutrálních úrovní až po dobu dvou let. Což znamená, že trhy budou v různé míře pořád přiškrcovány v růstu. To neznamená, že kurzy nemohou nahoru. Jde o to prostředí, které restriktivní výše sazeb vytváří. Musíme i myslet na to, že úrokové sazby se po mnoho let držely na absurdně nízkých úrovních. Díky čemuž i spousta titulů bez slušného fundamentu rostla a rostla. Tyhle tituly mohou mít proto velké problémy, když sazby zůstanou po delší dobu na relativně vysokých hladinách.

Proč chce vlastně Fed držet sazby tak dlouho vysoko? Odpověď je jednoduchá, jejich projekce počítá s dlouhotrvajícím inflačním prostředím. Na přiložené projekci je jádrová inflace (PCE), která je tím pádem bez volatilních složek jako jsou energie a potraviny. A z projekce vychází, že se k 2% inflačnímu cíli Spojené státy přiblíží až v roce 2025.

Zdroj: fed.gov
Projekce core PCE
Projekce core PCE

Ale co ta ekonomická recese? Ta přece vše může změnit. Úskalí zveřejněné ekonomické projekce spočívá v tom, že úplně ignoruje příchod hospodářské recese. V tu chvíli tyhle grafy jednoduše neplatí. A za další, diagram v podobě dot plot není ani nijak závazný. Je to jenom projevený názor členů FOMC.

Jaká je reakce trhů?

Akcie zaznamenaly akorát zvýšenou volatilitu, ale během následujících obchodních hodin byl spíše tlak na další kurzový růst. Což je na jednu stranu prapodivné a na stranu druhou to jistou logiku může mít. Souvisí to s tou recesí. Trhy vědí, že americká centrální banka prozatím na obzoru žádnou krizi nevidí. Tak jsou v klidu. I navzdory těm jestřábím informacím.

Bitcoin podle mně ovšem mnohem lépe reflektuje nové informace, protože zde ještě týž večer došlo k nemalému poklesu pod klíčový support kolem 25 000 USD. Dlouho jsme na to otestování čekali.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Závěrem

Víte, co je na měnové politice Fedu poslední rok “krásné”? Pracují přesně podle manuálu. Jestli nechápete kroky centrálních bank, doporučuji jít do prodejny knih a koupit si nějaká skripta makroekonomie pro vysokoškolské studenty. Když centrální banky jdou podle návodu (nedělají to vždy), víte přesně, co udělají příště.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.