Analýza – Kdo vystřídal USA na trůnu světového exportéra kukuřice?
Ceny kukuřice na světových trzích rapidně klesají poté, co Brazílie uzavřela novou smlouvu s Čínou, ohledně dodávek této komodity. Trh s kukuřicí je v posledních měsících pod tlakem a státy vypovídají doposud uzavřené smlouvy o dodávkách z USA.
Co je důvodem výpovědí a jak na toto dění reaguje cena kukuřice? V tomto článku kromě zmíněné odpovědi budeme hledat odpověď i na otázku, na jakých cenových zónách by mohl současný propad skončit.
Geneticky modifikovaná kukuřice z USA
Hlavním důvodem, proč bylo USA sesazeno z trůnu krále exportérů kukuřice je fakt, že její odběratelé Brazílie a nově i Mexiko, nemají již zájem o geneticky modifikovanou kukuřici, která tvoří 90 % celkového exportu této komodity. O kukuřici z USA nemá zájem již ani Čína, která nově uzavřela smlouvu s Brazílií, která se díky tomu stává největším exportérem kukuřice na světě.
Čína před uzavřením smlouvy s Brazílií odebírala kukuřici z USA a Ukrajiny. Od začátku roku export kukuřice z USA do Číny klesl již o 48 % oproti předchozímu roku, jak tvrdí americké ministerstvo zemědělství. Podle odhadů by se v letošním roce měl export snížit ještě o 10 %.
Dalším důvodem přechodu Číny na Brazilskou kukuřice je její cena, která je nižší zhruba o 30 USD na tunu. Export kukuřice z USA v současnosti klesl na 20leté minimum.
USA by díky odlivu odběratelů měla podle analytiků přijít o příjem v hodnotě 90 miliard dolarů. Ztráta odběratelů kvůli nekvalitním plodinám není v USA žádná novinka. V roce 2013 přišlo USA o odběratele sójových bobů, přičemž i v tomto případě díru na trhu dokázala vyplnit Brazílie, která trhu se sójovými boby dominuje osm měsíců v roce. Brazílie je kromě těchto dvou komodit také největším vývozcem cukru, kávy a drůbeže.

Technická analýza
Cena kukuřice v letošním roce klesla již téměř o 30 %. Největší pokles byl vykázán v červnu, kdy se její cena propadla o 27 %. Trh červnové obchodování uzavřel pod cenovými low z roku 2021, čímž došlo ke změně supportu na rezistenci. Na začátku července trh pod touto rezistencí konsoliduje.
Pokud by došlo k dalšímu cenovému poklesu, což je pravděpodobné vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu fundamentu, může cena kukuřice klesnout až na hodnotu nejbližšího supportu na ceně 450 USD. Pokles ceny pod tuto úroveň by následně znamenal otevřenou cestu pro pád na ceny z roku 2020 okolo 320 USD.
Závěr
Světový trh s kukuřicí si prochází výraznými změnami. Rozložení sil exportu a importu se během června výrazně změnilo, protože Čína uzavřela novou smlouvu o dodávkách této komodity s Brazílií. Díky tomu se Brazílie stala největším vývozcem kukuřice na světě. Důvodem snížení importu kukuřice z USA a Ukrajiny do Číny je to, že kukuřice je nekvalitní a v případě USA se jedná z 90 % o geneticky modifikovaný produkt. Cena kukuřice na tyto změny reagovala měsíčním cenovým poklesem o 27 % a proražením cenových minim z roku 2021, pod kterými začátkem července konsoliduje.
Autor
Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.