Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza – Kdo vystřídal USA na trůnu světového exportéra kukuřice?

Publikováno
Analýza – Kdo vystřídal USA na trůnu světového exportéra kukuřice?
Zdroj: depositphotos.com

Ceny kukuřice na světových trzích rapidně klesají poté, co Brazílie uzavřela novou smlouvu s Čínou, ohledně dodávek této komodity. Trh s kukuřicí je v posledních měsících pod tlakem a státy vypovídají doposud uzavřené smlouvy o dodávkách z USA.

Co je důvodem výpovědí a jak na toto dění reaguje cena kukuřice? V tomto článku kromě zmíněné odpovědi budeme hledat odpověď i na otázku, na jakých cenových zónách by mohl současný propad skončit.

Geneticky modifikovaná kukuřice z USA

Hlavním důvodem, proč bylo USA sesazeno z trůnu krále exportérů kukuřice je fakt, že její odběratelé Brazílie a nově i Mexiko, nemají již zájem o geneticky modifikovanou kukuřici, která tvoří 90 % celkového exportu této komodity. O kukuřici z USA nemá zájem již ani Čína, která nově uzavřela smlouvu s Brazílií, která se díky tomu stává největším exportérem kukuřice na světě.

Čína před uzavřením smlouvy s Brazílií odebírala kukuřici z USA a Ukrajiny. Od začátku roku export kukuřice z USA do Číny klesl již o 48 % oproti předchozímu roku, jak tvrdí americké ministerstvo zemědělství. Podle odhadů by se v letošním roce měl export snížit ještě o 10 %.

Dalším důvodem přechodu Číny na Brazilskou kukuřice je její cena, která je nižší zhruba o 30 USD na tunu. Export kukuřice z USA v současnosti klesl na 20leté minimum.

USA by díky odlivu odběratelů měla podle analytiků přijít o příjem v hodnotě 90 miliard dolarů. Ztráta odběratelů kvůli nekvalitním plodinám není v USA žádná novinka. V roce 2013 přišlo USA o odběratele sójových bobů, přičemž i v tomto případě díru na trhu dokázala vyplnit Brazílie, která trhu se sójovými boby dominuje osm měsíců v roce. Brazílie je kromě těchto dvou komodit také největším vývozcem cukru, kávy a drůbeže.

Technická analýza

Cena kukuřice v letošním roce klesla již téměř o 30 %. Největší pokles byl vykázán v červnu, kdy se její cena propadla o 27 %. Trh červnové obchodování uzavřel pod cenovými low z roku 2021, čímž došlo ke změně supportu na rezistenci. Na začátku července trh pod touto rezistencí konsoliduje.

Pokud by došlo k dalšímu cenovému poklesu, což je pravděpodobné vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu fundamentu, může cena kukuřice klesnout až na hodnotu nejbližšího supportu na ceně 450 USD. Pokles ceny pod tuto úroveň by následně znamenal otevřenou cestu pro pád na ceny z roku 2020 okolo 320 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf kukuřice
Měsíční cenový graf kukuřice

Závěr

Světový trh s kukuřicí si prochází výraznými změnami. Rozložení sil exportu a importu se během června výrazně změnilo, protože Čína uzavřela novou smlouvu o dodávkách této komodity s Brazílií. Díky tomu se Brazílie stala největším vývozcem kukuřice na světě. Důvodem snížení importu kukuřice z USA a Ukrajiny do Číny je to, že kukuřice je nekvalitní a v případě USA se jedná z 90 % o geneticky modifikovaný produkt. Cena kukuřice na tyto změny reagovala měsíčním cenovým poklesem o 27 % a proražením cenových minim z roku 2021, pod kterými začátkem července konsoliduje.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎