Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Vítězové a poražení – Konečné výsledky za Q4 u největších technologických akcií

Vítězové a poražení - Konečné výsledky za Q4 u největších technologických akcií

Vítězové a poražení - Konečné výsledky za Q4 u největších technologických akcií
Zdroj: depositphotos.com

Konečně již celý svět zná výsledky hospodaření největších společností za rok 2021. Některým se dařilo více některým méně, tak jak to už většinou bývá. Některé společnosti se i ve ztížených podmínkách pandemie dokázaly udržet na vrcholu, jiné se zmítaly ve vlastních skandálech, vnitropodnikových problémech a obecném poklesu atraktivity.

Které společnosti jsou vítězi posledního kvartálu, a které moc nezazářily? Tento článek bude o vítězích a poražených.

Tento článek začneme pozitivně a podíváme se nejprve na výsledky společností, které v posledním kvartále roku 2022 vygenerovaly nejvíce peněz a které žene dopředu velmi dobrý fundament. Zkrátka následující čtyři společnosti udělaly správný krok do nového fiskálního roku.

Obsah článku

1.Tesla – Maximalizace výroby2.Google – Stále na vrcholu3.Amazon – Stabilně silný Q44.Apple – Akcie stále rostou5.Alibaba – I přes propad hlásí pozitivní výhled6.PayPal – Jeden z největších akciových propadů

1. Tesla – Maximalizace výroby

O této společnosti toho bylo napsáno již mnoho. A není divu. Společnosti Tesla se v uplynulém roce 2021 prostě dařilo. Nárůst meziročních tržeb téměř 71 % hovoří za vše. Za tímto nárůstem stojí množství vyrobených aut, jejichž produkce v posledním kvartálu přesáhla hranici 300 000 kusů. Tržby společnosti Tesla dosáhly ve čtvrtém kvartálu hodnoty 17,72 miliardy USD.

Akciový graf společnosti Tesla
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Na začátku roku sice akcie této společnosti zaznamenaly propad, ten ovšem souvisel především s celkovým výprodejem na amerických burzách. Společnost Tesla disponuje kapitálem necelých 900 miliard USD s tím, že většina tržní kapitalizace této společnosti pochází od drobných investorů. Díky navýšení zisků ve 4Q a navýšení výroby elektromobilů vstoupila společnost Tesla do nového roku s velkým elánem a tou správnou nohou.

Rating společnosti Tesla
Rating společnosti Tesla
Zdroj: tipranks.com

2. Google – Stále na vrcholu

Akcie této společnosti se posledních šest měsíců drží na svých maximech a investoři doufají, že se jedná o klid před bouří. Před nákupní bouří. Příjmy společnosti Google Alphabet v posledním kvartálu vzrostly na hodnotu 75,33 miliard USD, čímž společnost uzavřela meziroční nárůst tržeb na 41,15 %.

Akciový graf společnosti Google – Alphabet
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Google avizovala začátkem roku vlastní technologický cíl, ve kterém by ráda nabídla uživatelům platební metody google pay možnost ukládat kryptoměny na platební kartu. Tímto krokem se chce společnost přiblížit k digitální budoucnosti, která bude jistě hlavním předmětem jejího zájmu i v roce 2022.

Rating společnosti Google
Rating společnosti Google
Zdroj: tipranks.com

3. Amazon – Stabilně silný Q4

Společnost Amazon měla již druhý rok po sobě nejsilnější právě poslední kvartál. Významnou roli v této statistice bude jistě hrát i fakt, že se jedná o konec roku, který je spojen s oslavami všeho druhu a lidé mají tendenci si v tomto období "dopřávat". Díky tomu společnost Amazon vygenerovala v 4Q zisk 137,4 miliardy USD.

Akciový graf společnosti Amazon
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Amazon jsou velmi konzistentní, cena se pohybuje v pásmu 2 800 – 3 800 USD za akcii. Pozitivní výsledky 4Q naznačují možnost pokračujícího růstu. Čisté tržby společnosti se ve 4Q zvýšily o 9 %, čistý zisk se zvýšil na 14,3 miliardy USD (zisk na akcii 27,75 USD). Společnost Amazon má jeden z nejvyšších ratingů ve kterém se 31 analytiků shoduje na akciovém růstu k hodnotám 4 200 USD za akcii.

Rating společnosoti Amazon
Rating společnosti Amazon
Zdroj: tipranks.com

4. Apple – Akcie stále rostou

Ikona technologických firem, společnost Apple, zaznamenala velmi povedený rok, kdy vykázala meziroční nárůst tržeb 28,6 %. Ovšem v případě Apple se nejednalo o silné zakončení fiskálního roku. Nejsilnějším obdobím účetního roku bylo pro Apple to první, kdy se tržby vyšplhaly na hodnotu 111 miliard USD. Naproti tomu v nejslabším, čtvrtém čtvrtletí, společnost vykázala zisk "pouze" 83,4 miliard USD.

Akciový graf společnosti Apple
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akciový graf společnosti velmi dobře zareagoval na novoroční propad, který byl již téměř vymazán, a akcie se obchodují opět na svých maximech. Tato vizionářská společnost vidí část své investiční budoucnosti v podpoře projektů zaměřených na rozšířenou realitu, do kterých hodlá investovat. I přes slabší poslední kvartál, jsou společnosti Apple predikovány vysoké cíle pro rok 2022. První z nich je dosažení čtvrtletního zisku ve výši 124 miliard USD. Pokud společnost tohoto cíle dosáhne, jistě potěší nejednoho akcionáře.

Rating společnosti Apple
Rating společnosti Apple
Zdroj: tipranks.com

Pohledem na ikonu technologických společností jsme zakončili putování po nejlepších společnostech, které zaznamenaly velmi dobrý rok a které do toho nového vstoupily s jasnou vizí. Nyní se podíváme na společnosti, které v loňském roce úplně nezářily, ale i tak jsou pro investory zajímavé.

5. Alibaba – I přes propad hlásí pozitivní výhled

Kvartální výkonnost je u této společnosti jako na houpačce. Slabý Q2 s tržbami 22,8 miliardy USD, vystřídal mnohem silnější kvartál Q3 s tržbami 33,9 miliard USD, na který ovšem nenavázal poslední kvartál Q4, který vykázal tržby v hodnotě 28,6 miliard USD. Nestabilní tržby jsou možná až druhou možností, proč akcie společnosti Alibaba v loňském roce oslabovaly. Na prvním místě jsou s největší pravděpodobností skandály ve vedení společnosti, kdy byli vrcholní manažeři nařčeni ze sexuálního zneužívání svých podřízených.

Akciový graf společnosti Alibaba
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

I přes nepřízeň fundamentů, tato společnost dosáhla meziročního nárůstu tržeb bezmála 40 %. Díky tomuto výkonu jsou analytici optimističtí ohledně budoucího směřování akcií. Růst tržeb měl pozitivní vliv i na růst čistého příjmu, který byl v roce 2021 celkem 22,9 miliard USD , což je o 8,83 % více než v roce 2020.

Rating společnosti Alibaba
Rating společnosti Alibaba
Zdroj: tipranks.com

6. PayPal – Jeden z největších akciových propadů

Společnost PayPal v loňském roce zažívala pouze pokles svých akcií, během kterého odepsaly 60 % své hodnoty. I přes toto masivní oslabení, vykázala společnost PayPal meziroční nárůst tržeb 18,3 %. Možné pozitivní našlápnutí k úspěšnějšímu roku 2022, společnost zahájila silným čtvrtým kvartálem, kdy společnost navýšila své tržby na téměř 7 miliard USD. Pomalá obnova společnosti jde ruku v ruce s obnovou podnikatelského prostředí po pandemii v celém světě.

Akciový graf společnosti PayPal
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie PayPal se obchodují na supportní zóně právě v období pozitivních kvartálních výsledků. Čistý příjem společnosti PayPal v uplynulém roce činil 4,94 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 57 %. Pozitivní čísla vnímají i analytici, kteří navýšili předpokládaný růst akcií na hodnotu 192 USD.

Rating společnosti PayPal
Rating společnosti PayPal
Zdroj: tipranks.com

Závěr

Některé společnosti v loňském roce byly úspěšné, jiné se k úspěchu ani nepřiblížily. I přesto se analytici shodují na pokračujícím růstu největších akciových společností na světě. Novoroční akciový propad indexu US 500 mohl pozitivní náladu na trzích trochu schladit, ovšem výše zmíněné společnosti se již z tohoto poklesu dokázaly vzpamatovat. Výhled analytiků je veskrze pozitivní, uvidíme tedy, jaká bude skutečnost.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo