Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Po Merge přijde Surge, Scourge, Verge, Purge a Splurge. Co to znamená? Nové iniciativy tvůrců Etherea, které jsou v plánu pro rok 2024 a přinesou vylepšení sítě v mnoha ohledech.
Spoluzakladatel Etherea (ETH) Vitalik Buterin před koncem roku zveřejnil na sociální síti X staronový plán upgradů sítě pro rok 2024. Zdůrazňuje v něm své úsilí o škálovatelnost, bezpečnost a především udržení decentralizovaného charakteru platformy. Tedy vyřešení blockchainového trilematu.
V září 2022 přešla síť v rámci fáze zvané “Merge” z konsensuálního mechanismu typu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS), což je první krok v nyní aktualizovaném plánu.
The Merge nejen změnil mechanismus konsensu, ale také výrazně snížil spotřebu energie sítě. Plán na rok 2024 pak zahrnuje několik iniciativ souhrnně označovaných jako “the Merge, the Surge, the Scourge, the Verge, the Purge a the Splurge”, jejichž cílem je další zdokonalení sítě Ethereum.
Jeden z klíčových prvků plánu, “Surge“, má za cíl řešit problémy se škálovatelností implementací shardingu dat s cílem zlepšit schopnosti zpracování transakcí a dosáhnout rychlosti přes 100 000 transakcí za sekundu (TPS). Tento pokrok slibuje snížení nákladů a podporu rostoucího počtu decentralizovaných aplikací.
O konkrétních krocích na cestě k shardingu v příští velké aktualizaci jsme již psali:
Současně se “Scourge” zaměřuje na posílení bezpečnostních opatření sítě proti centralizačním tlakům, zvlášť těch, které jsou spojeny s Miner Extractable Value (MEV) a liquid stakingem.
“Verge” by měl zvýšit přístupnost a zlepšit uživatelskou zkušenost sítě skrze zjednodušení ověřování bloků.
O vyšší efektivitu sítě usiluje “Purge” zahrnující zjednodušení protokolu, eliminaci technického dluhu a snížení nákladů odstraněním zastaralého kódu historie.
“Splurge” představuje pokračující závazek k inovacím zkoumáním nejmodernějších technologií, jako jsou zero-knowledge proofs a rollupy.
Konkrétní časový plán Buterin neuvádí, ale jednotlivé oblasti jsou ve zveřejněném plánu, v kryptoměnové komunitě nazývaném jako roadmap, seřazeny podle priority.
Zdálky pohlednému schématu při bližším zkoumání rozumí však jen málo lidí a v komentářích pod příspěvkem se objevilo až několik ironických poznámek, že by Vitalik své plány veřejnosti mohl představit trochu srozumitelnější cestou.
By popular demand, an updated roadmap diagram for 2023! pic.twitter.com/oxo58A2KuG
— vitalik.eth (@VitalikButerin) December 30, 2023
Strategie vylepšování PoS po Merge krom toho zahrnuje single-slot finality (SSF). Cílem finality je zajistit, aby změny bloku blockchainu byly nevratné. Tento mechanismus řeší mnoho současných nedostatků v návrhu PoS Etherea.
Plán se tak vrací k původní koncepci Etherea jako “veřejného decentralizovaného sdíleného pevného disku“ a zaměřuje se na využití peer-to-peer zasílání transakcí a decentralizovaného ukládání souborů. Cílem tohoto obnoveného zaměření je podpořit hodnoty spojené s principy cypherpunku.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.