Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V USA inflace stoupla na 7,9 %, eurozóna hlásí též rekord – ECB ale sazby zvedat nebude

V USA inflace stoupla na 7,9 %, eurozóna hlásí též rekord – ECB ale sazby zvedat nebude
Zdroj: depositphotos.com

S akcelerující inflací se momentálně potýká celý svět. Máme čerstvě zveřejněná data ze Spojených států a eurozóny, která jsou opět dosti znepokojivá.

Respektive inflace svůj růst nezastavuje a spolu s tím vyvstávají otázky, jak to měnové autority hodlají řešit. U Federální rezervní banky víme s jistotou, že za týden zvednou základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, protože to předseda Jerome Powell potvrdil. Co ale Evropská centrální banka (ECB)?

Inflace v USA nejvyšší za 40 let, eurozóna hlásí rekord

Inflace v USA dosahuje již 7,9 %, což je od roku 1982 vůbec největší hodnota. Federální rezervní banka již dostatečně komunikovala, že bude s inflací bojovat. Nicméně jejich boj bude marný, když budou zvedat sazby tempem, jakým avizovali. Jenom pro představu, v roce 1982 činily úrokové sazby kolem 17 %. Což je obrovský kontrast s aktuálními 0,25 %.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Lze tedy počítat s tím, že Fed zakročí rázněji? Asi spíše ne. V 80. letech byly bylo veřejné zadlužení vůči HDP mnohem nižší než nyní. Ve Spojených státech veřejný dluh za posledních 40 let strašně nabobtnal. Navíc Jerome Powell není osobnost jako dřívější předseda Fedu Paul Volcker, který byl i do jisté míry takovým odrazem tehdejší doby.

Jisté ovšem je, že kvantitativní uvolňování bude od konce března zcela ukončené. Čili po zhruba dvou letech, co tento program nákupů běží. Navíc nás čeká kvantitativní utahování. K tomu ale Fed prozatím nenabídl žádné podrobnosti, což se snad změní 16. března, kdy má Federální výbor pro volný trh zasedání.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v eurozóně
Inflace v eurozóně

Co se týče eurozóny, zde se inflace z historického hlediska úplně utrhla ze řetězu – za únor vzrostla na 5,8 %. Ovšem Evropská centrální banka (ECB) i nadále předstírá, že problém neexistuje. ECB měla tento týden zasedání a kromě snížení nákupů v rámci APP nechtějí absolutně nijak zasahovat.

Poznámka

Mimochodem, APP je kvantitativní uvolňování, které v podstatě běží dlouhodobě. Současně s tím běželo od začátku roku tzv. PEEP (pandemic emergency purchase programme). V závěru března by mělo být zcela ukončené.

Evropská centrální banka oznámila, že ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí až nějakou dobu po ukončení jejich programů kvantitativního uvolňování. To ale inflaci samo o sobě pod kontrolu nedostane. Nezvýšením sazeb ECB eurozónu odsoudí k dalšímu zhoršení situace.

Závěrem

Extrémně akcelerující inflace je nyní celosvětovým problémem, který se dá zmírnit pouze zásahy měnových autorit. Co se týká tuzemské centrální banky, ta se s inflací snaží v omezené míře bojovat. Nicméně Evropská centrální banka nedělá prakticky vůbec nic a Federální rezervní banka se teprve k restriktivní měnové politice uchyluje.

Neakčnost ECB osobně interpretuji tak, že jižní státy eurozóny, jako jsou Itálie a Řecko, by pak měly kvůli předluženosti problémy.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.