Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V Jižní Koreji chtějí razantně danit zisky z kryptoměn. Opozice se staví na odpor

Publikováno
V Jižní Koreji chtějí razantně danit zisky z kryptoměn. Opozice se staví na odpor
Zdroj: archiv.hn.cz

Jižní Korea provádí další zákonné úpravy ve věci kryptoměn. Takzvaná “Země ranního klidu” naštěstí ale nijak nepokračuje ve šlépějích Číny. Lidé mohou svobodně obchodovat s kryptoměnami, zabývat se jimi a cokoli jiného – tedy pokud platí daně.

Daňový zákon

Jihokorejský ministr financí a místopředseda vlády Hong Nam-ki informoval, že jeho země postupuje podle plánu zdanit zisky z obchodování s kryptoměnami od roku 2022, uvedl ve zprávě The Korea Times. Zákon má vejít v platnost 1. ledna roku 2022.

Výsledek by měl být takový, že se bude vybírat 20% daň z kryptoměnových zisků přesahujících 2,5 milionu wonů, což je asi 1 125 USD. Týká se to zisku dosaženého během jednoho roku. Změna měla původně vstoupit v platnost 1. října, ale byla odložena kvůli problémům s daňovou infrastrukturou.

Kryptoměny pod drobnohledem

Jihokorejské regulační orgány ztenčují prostor mezi burzami a kryptoměnovými investory. V provincii Gyeonggi, nejlidnatější provincii v zemi, úřady zabavily digitální aktiva v hodnotě přibližně 5 milionů dolarů od 1661 investorů, kteří ze svých kryptoměn neplatili daně. Podle Bitcoin.com tito jednotlivci dluží více než 12 milionů dolarů.

Jedná se o největší částku zabavenou v kryptoměnách v historii země,” prohlásil vedoucí daňového oddělení v Gyeonggi, Kim Min-Kyung.

Mezitím pouze 22 ze 66 identifikovaných burz v zemi dokázalo získat licenci k podnikání na trhu s kryptoměnami. Ostatní s největší pravděpodobností budou nuceni pozastavit nebo ukončit svou činnost.

Návrh o úpravě zákona

Opoziční strana v Jižní Koreji chce tento zákon upravit a zpozdit. Návrh úpravy zákona obsahuje zvýšení rozpětí na 42 tisíc – 251 tisíc dolarů se sazbou 20 %, přičemž nad touto hranicí by platila daň 25 %. Úprava se také týká data platnosti zákona, které má být posunuto o rok.

“Není správné ukládat daně v době, kdy je právní definice virtuální měny nejednoznačná,” řekl zástupce Cho Myung-hee ze strany People Power Party.

Dodal, že záměrem je snížit daňový základ na úroveň daně z příjmů z finančních investic, aby investoři do virtuálních měn neměli žádné nevýhody.

Na druhou stranu minulý týden jihokorejský ministr financí a místopředseda vlády Hong Nam-ki prohlásil, že současná legislativa je připravena na 1. ledna nadcházejícího roku a že jakákoli další zpoždění povedou ke ztrátě důvěry veřejnosti ve vládní politiku a podlomí stabilitu legálního systému.

Osvobození NFT?

Non-fungible tokens – NFT, se prozatím zdají být osvobozeny od daní z kryptoměn. Problém je pravděpodobně v tom, že Jižní Korea je v současné době neklasifikuje jako digitální aktiva. Při pohledu na aktuální statistiky můžeme poměrně jednoznačně vidět, že zájem o NFT roste.

Počet aktivních NFT adres je aktuálně na rekordních hodnotách a překročil poprvé v historii hranici 70 000. Jak můžete vidět v grafu, NFT oblast zažívá prudký nárůst.

Mějte však na paměti – jedná se stále o poměrně nový sektor, který láká hlavně spekulanty, jenž chtějí především rychle vydělat. Buďte proto nanejvýš opatrní.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.