Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Tyto 3 britské akcie vyplácejí dividendu přesahující 7 % ročně

Tyto 3 britské akcie vyplácejí dividendu přesahující 7 % ročně

Tyto 3 britské akcie vyplácejí dividendu přesahující 7 % ročně
Zdroj: wpengine.netdna-ssl.com

Investice do akcií s vysokým dividendovým výnosem může být skvělý způsob, jak generovat pasivní příjem. Přesto je třeba být u akcií s vysokým výnosem trochu opatrný. Někdy je vysoký dividendový výnos ve skutečnosti známkou toho, že má společnost problémy.

Pojďme se blíže podívat na tři britské akcie s vysokým výnosem, o kterých by mohl v současné chvíli uvažovat příjmový investor. Všechny tři akcie charakterizuje dividendový výnos alespoň 7 %. Jedná se přitom o akcie listované v britském indexu FTSE 100, který je benchmarkem jednoho z nejvíce podhodnocených trhů na světě. Hledáte-li alternativu k předraženému americkému akciovému trhu, pak se nabízí právě britské akcie.

1. Rio Tinto – dividendový výnos 7,11 %

Vývoj ceny akcií Rio Tinto za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Rio Tinto je obrovská anglo-australská těžební skupina. Je také jednou z největších firem indexu FTSE 100 a globálním lídrem ve svém oboru. Společnost těží a prodává železnou rudu, měď, diamanty, zlato, uran a další komodity po celém světě.

Globální těžební gigant dosahuje v letošním roce neuvěřitelného růstů díky rostoucím cenám kovů. V důsledku toho se cena této akcie téměř zdvojnásobila ze svého minima z března 2020, které činilo 3 212 pencí. V době psaní tohoto článku (11. 8. 2021) se akcie Rio Tinto obchodují za 6 156 pencí – více než 6 liber pod svým 52týdenním maximem 6 788 pencí, kterého dosáhly 10. května 2021. Tržní kapitalizace tohoto těžebního monstra se tak nyní pohybuje okolo 100 miliard liber.

V současné době charakterizuje akcie Rio Tinto P/E poměr lehce pod hodnotou 8. Investora by mohly na společnosti zaujmout také její obrovské peněžní toky a dividenda přesahující 7 % – bez započtení mimořádných dividend. Rio Tinto vyplatilo za rok 2020 vůbec největší dividendu ve Spojeném království podle objemu vyplacených peněz, což z něj činí současného krále britských dividend.

Tato akcie patří k nejlevnějším v rámci indexu FTSE 100, akcie těžařských firem jsou však také notoricky známé pro svou volatilitu. Rio Tinto se jeví jako zajímavá příjmová akcie, která stojí za bližší pohled, vyplatí se však k ní přistupovat s mírnou opatrností.

2. British American Tobacco – dividendový výnos 7,97 %

Vývoj ceny akcií British American Tobacco za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

British American Tobacco je jednou z největších tabákových společností na světě a cena jejích akcií se nyní pohybuje na úrovni 2 657 pencí. Společnost je k investorům velmi štědrá, když ji charakterizuje významný téměř 8% dividendový výnos, což je dvojnásobek průměru FTSE 100.

Akcie British American Tobacco momentálně charakterizuje P/E poměr pod úrovní 10. Tento podnik je v době sociálně a ekologicky uvědomělého investování nemilovaný a nechtěný. Stejně jako Rio Tinto však generuje obrovské tržby, peněžní toky a zisky, které se vracejí zpět akcionářům. V první polovině roku 2021 vzrostly tržby společnosti o 8,1 %, provozní zisk o 5,4 % a dividenda o 4,1 %. Při současné ceně akcií se rovná hodnota výrobce tabákových výrobků 61 miliardám liber, což z něj opět činí těžkou váhu v rámci britského indexu.

Trh s tabákovými výrobky je pochopitelně klesající, takže tento gigant bude muset brzy generovat zisky i z jiných částí podnikání. Povzbudivé je, že tržby z nových segmentů podnikání – prodej konopí a vaporizérů – vzrostly v posledním čtvrtletí meziročně o 50 %.

Kouření je smrtelný zlozvyk, který nakonec pravděpodobně vymizí. Hodnotový investor, který hledá příjem, však může o British American Tobacco na současné cenové úrovni seriózně uvažovat.

3. M&G – dividendový výnos 7,94 %

Vývoj ceny akcií M&G za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Poslední (dnes uvedenou) zajímavou britskou příjmovou akcií je M&G, což je spořitelní a investiční společnost, která působí na téměř 30 trzích po celém světě. V současné době spravuje aktiva ve výši zhruba 370 milionů liber. Na M&G může investora zaujmout, že se společnost orientuje na udržitelné investování. Tento styl investování se v posledních letech stal velmi populárním a zdá se, že se mu bude dařit i nadále. Skupina věří, že tento trend bude přínosem pro zákazníky, klienty a akcionáře, stejně jako pro společnost a planetu.

Letos 1. června dosáhly akcie M&G 52týdenního maxima 254,3 pencí, ale od té doby klesly na 229,6 pencí, což správce aktiv ohodnocuje na 5,9 miliardy liber. Ve srovnání s jeho globálními konkurenty se tak jedná o poměrně malou rybu. V současné době se akcie M&G obchodují s poměrem ceny k ziskům (P/E poměr) 5,22, což je jedna z nejnižších hodnot v celém indexu FTSE 100. Tyto akcie rovněž vyplácejí dividendový výnos téměř 8 % ročně. Dividendová politika skupiny pak spočívá v každoročním udržování nebo zvyšování dividendy.

Jedním z rizik, které je třeba vzít v úvahu, je skutečnost, že společnost působí ve velmi konkurenčním odvětví. Stojí proti několika silným konkurentům, včetně společností jako BlackRock, Fidelity a Vanguard. Přesto že M&G čelí intenzivní a trvalé konkurenci ze strany větších a tvrdších vyzyvatelů, její nízké ocenění a zajímavý dividendový výnos z ní dělá poměrně atraktivní investici, která rozhodně stojí za bližší zkoumání.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo