Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto 3 britské akcie vyplácejí dividendu přesahující 7 % ročně

Publikováno
Tyto 3 britské akcie vyplácejí dividendu přesahující 7 % ročně
Zdroj: wpengine.netdna-ssl.com

Investice do akcií s vysokým dividendovým výnosem může být skvělý způsob, jak generovat pasivní příjem. Přesto je třeba být u akcií s vysokým výnosem trochu opatrný. Někdy je vysoký dividendový výnos ve skutečnosti známkou toho, že má společnost problémy.

Pojďme se blíže podívat na tři britské akcie s vysokým výnosem, o kterých by mohl v současné chvíli uvažovat příjmový investor. Všechny tři akcie charakterizuje dividendový výnos alespoň 7 %. Jedná se přitom o akcie listované v britském indexu FTSE 100, který je benchmarkem jednoho z nejvíce podhodnocených trhů na světě. Hledáte-li alternativu k předraženému americkému akciovému trhu, pak se nabízí právě britské akcie.

1. Rio Tinto – dividendový výnos 7,11 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Rio Tinto Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rio Tinto je obrovská anglo-australská těžební skupina. Je také jednou z největších firem indexu FTSE 100 a globálním lídrem ve svém oboru. Společnost těží a prodává železnou rudu, měď, diamanty, zlato, uran a další komodity po celém světě.

Globální těžební gigant dosahuje v letošním roce neuvěřitelného růstů díky rostoucím cenám kovů. V důsledku toho se cena této akcie téměř zdvojnásobila ze svého minima z března 2020, které činilo 3 212 pencí. V době psaní tohoto článku (11. 8. 2021) se akcie Rio Tinto obchodují za 6 156 pencí – více než 6 liber pod svým 52týdenním maximem 6 788 pencí, kterého dosáhly 10. května 2021. Tržní kapitalizace tohoto těžebního monstra se tak nyní pohybuje okolo 100 miliard liber.

V současné době charakterizuje akcie Rio Tinto P/E poměr lehce pod hodnotou 8. Investora by mohly na společnosti zaujmout také její obrovské peněžní toky a dividenda přesahující 7 % – bez započtení mimořádných dividend. Rio Tinto vyplatilo za rok 2020 vůbec největší dividendu ve Spojeném království podle objemu vyplacených peněz, což z něj činí současného krále britských dividend.

Tato akcie patří k nejlevnějším v rámci indexu FTSE 100, akcie těžařských firem jsou však také notoricky známé pro svou volatilitu. Rio Tinto se jeví jako zajímavá příjmová akcie, která stojí za bližší pohled, vyplatí se však k ní přistupovat s mírnou opatrností.

2. British American Tobacco – dividendový výnos 7,97 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BATS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

British American Tobacco je jednou z největších tabákových společností na světě a cena jejích akcií se nyní pohybuje na úrovni 2 657 pencí. Společnost je k investorům velmi štědrá, když ji charakterizuje významný téměř 8% dividendový výnos, což je dvojnásobek průměru FTSE 100.

Akcie British American Tobacco momentálně charakterizuje P/E poměr pod úrovní 10. Tento podnik je v době sociálně a ekologicky uvědomělého investování nemilovaný a nechtěný. Stejně jako Rio Tinto však generuje obrovské tržby, peněžní toky a zisky, které se vracejí zpět akcionářům. V první polovině roku 2021 vzrostly tržby společnosti o 8,1 %, provozní zisk o 5,4 % a dividenda o 4,1 %. Při současné ceně akcií se rovná hodnota výrobce tabákových výrobků 61 miliardám liber, což z něj opět činí těžkou váhu v rámci britského indexu.

Trh s tabákovými výrobky je pochopitelně klesající, takže tento gigant bude muset brzy generovat zisky i z jiných částí podnikání. Povzbudivé je, že tržby z nových segmentů podnikání – prodej konopí a vaporizérů – vzrostly v posledním čtvrtletí meziročně o 50 %.

Kouření je smrtelný zlozvyk, který nakonec pravděpodobně vymizí. Hodnotový investor, který hledá příjem, však může o British American Tobacco na současné cenové úrovni seriózně uvažovat.

3. M&G – dividendový výnos 7,94 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie M&G Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslední (dnes uvedenou) zajímavou britskou příjmovou akcií je M&G, což je spořitelní a investiční společnost, která působí na téměř 30 trzích po celém světě. V současné době spravuje aktiva ve výši zhruba 370 milionů liber. Na M&G může investora zaujmout, že se společnost orientuje na udržitelné investování. Tento styl investování se v posledních letech stal velmi populárním a zdá se, že se mu bude dařit i nadále. Skupina věří, že tento trend bude přínosem pro zákazníky, klienty a akcionáře, stejně jako pro společnost a planetu.

Letos 1. června dosáhly akcie M&G 52týdenního maxima 254,3 pencí, ale od té doby klesly na 229,6 pencí, což správce aktiv ohodnocuje na 5,9 miliardy liber. Ve srovnání s jeho globálními konkurenty se tak jedná o poměrně malou rybu. V současné době se akcie M&G obchodují s poměrem ceny k ziskům (P/E poměr) 5,22, což je jedna z nejnižších hodnot v celém indexu FTSE 100. Tyto akcie rovněž vyplácejí dividendový výnos téměř 8 % ročně. Dividendová politika skupiny pak spočívá v každoročním udržování nebo zvyšování dividendy.

Jedním z rizik, které je třeba vzít v úvahu, je skutečnost, že společnost působí ve velmi konkurenčním odvětví. Stojí proti několika silným konkurentům, včetně společností jako BlackRock, Fidelity a Vanguard. Přesto že M&G čelí intenzivní a trvalé konkurenci ze strany větších a tvrdších vyzyvatelů, její nízké ocenění a zajímavý dividendový výnos z ní dělá poměrně atraktivní investici, která rozhodně stojí za bližší zkoumání.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.