Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Týdenní fundamentální komentář k vývoji hlavních měn (31. leden – 4. únor 2022). Euro a libra tahouny týdne!

Publikováno
Týdenní fundamentální komentář k vývoji hlavních měn (31. leden – 4. únor 2022). Euro a libra tahouny týdne!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u prvního shrnutí ekonomických událostí minulého týdne, které měly dopad na vývoj hlavních obchodovaných měn na forexovém trhu.

Začátek února byl ekonomickými událostmi opravdu nabitý. Hlavní pozornost získalo především euro a britská libra, kde se tradeři dočkali vysoké volatility.

Zdroj: tradingview.com
ceska-koruna-a-britska-libra-v-uplynulem-tydnu
Porovnání volatility britské libry a eura vůči české koruně v uplynulém týdnu na 2h grafu

EUR (euro)

Euro má za sebou poněkud rušný týden. První polovina týdne přinesla nová data ohledně změny HDP v eurozóně. Oproti horšímu výsledku mezičtvrtletního HDP (aktuálně: 0,3 %, předchozí: 2,2 %), přinesla roční změna HDP pozitivní nádech (aktuálně 4,6 %, předchozí: 3,9 %). Později vyšla data týkajících se Indexu nákupních manažerů (PMI), který měří úroveň aktivity nákupních manažerů ve výrobním sektoru (aktuálně: 58,7, předchozí: 58). Pozitivnější byla také snižující se změna nezaměstnanosti v eurozóně, která je o 0,1 % nižší než v lednu a drží tak snižující se trend.

Hlavní událost týdne proběhla ve čtvrtek, kdy Evropská Centrální Banka (ECB) ponechala úrokové sazby beze změny, jak se očekávalo. ECB tak učinila už po několikáté v řadě a od roku 2016 tak sazby zůstávají na nule. Očekává se, že sazby zůstanou na své současné hodnotě, dokud inflace nedosáhne 2 %.

Poznámka

Úplné prohlášení Evropské centrální banky (ECB): Rada guvernérů potvrdila rozhodnutí přijatá na svém měnověpolitickém zasedání.

Dřívější prohlášení nenabízelo žádné extrémní náznaky změny politiky. Prezidentka ECB – Christine Lagardeová byla ovšem tentokrát na svém prohlášení více jestřábí a euro si tak připisovalo slušný nárůst. Vzbudila očekávání, že by se v březnu mohlo o měnové politice něco rozhodnout kvůli překvapením ohledně inflace. Také trochu ustoupila, když v roce 2022 nezvyšovala žádné sazby. Tržní ceny nyní naznačují zvýšení o 20 bps do září, oproti dřívějším 10 bps.

GBP (britská libra)

Podobně jako Euro, tak i britská libra má za sebou poněkud volatilnější týden. Během celého týdne přicházely v celku pozitivní zprávy ohledně změny indexů nákupních manažerů (PMI), které lehce libru posilovaly. Composite PMI: aktuálně: 54,2, předchozí: 53,6. Services PMI: aktuálně: 54,1, předchozí: 53,6. Construction PMI: aktuálně: 56,3, předchozí: 54,3.

Stejně jako na euru, tak volatilita na libře přišla ve čtvrtek, kde Bank of England zvýšila sazby o 25 bazických bodů z 0,25 % na 0,50 %. Tato skutečnost, že BOE už po druhé zvýšila své sazby, přispěla k velmi rychlému nárůstu na libře a nebylo ani potřeba, aby Andrew Bailey na své konferenci byl více jestřábí.

Guvernér BOE-Andrew Bailey na své tiskové konferenci prohlásil: “Zvýšení sazeb je nutný krok k tomu, aby se inflace vrátila k cíli. Je třeba mít zvyšování sazeb v perspektivě. Britské sazby jsou podle historických standardů stále velmi nízké.

Bailey taky uznal rizika spojená s dlouhodobě vyšší inflací, která vyžaduje, aby BOE jednala jako v prosinci.

USD (americký dolar)

Americký dolar byl v první polovině týdne z fundamentálního hlediska klidnější. Zajímavější zpráva přišla až ve čtvrtek, která se opět týkala změny amerického indexu nákupních manažerů (PMI). Ta ovšem nebyla nijak extra pozitivní a spíše měla pro americkou měnu medvědí nádech (aktuálně: 51,2, předchozí: 57,6).

Konec týdne byl pro USD už zajímavější. V pátek odpoledne vyšla data týkající se míry nezaměstnanosti v USA a lednové mimo zemědělské mzdy, tzv. Nonfarm payrolls.

Míra nezaměstnanosti je pro USA důležitým ukazatelem v porovnání s inflací a zvyšováním sazeb. Měří totiž procento celkové pracovní síly, která je nezaměstnaná a aktivně hledá zaměstnání během předchozího měsíce. Vyšší hodnoty by měly být považovány za negativní a aktuální situace je toho příkladem. Aktuálně: 4 %, předchozí 3,9 %.

Stejně tak na síle dolaru nepřidaly ani nové hodnoty Nonfarm Payrolls, které měří změnu počtu lidí zaměstnaných během předchozího měsíce mimo zemědělství (aktuálně: 467 tis., předchozí: 510 tis.).

AUD (australský dolar)

Stejně jako Euro a Libra, má i australská měna za sebou celkem živý týden, který byl opět ve znamení úrokových sazeb. Reserve Bank of Australia (RBA) ponechala v úterý sazby beze změny na hodnotě 0,10 %, jak se také očekávalo. Cenu AUD ovšem krátkodobě vytlačila vzhůru zmínka o končícím QE (kvantitativní uvolňování) a předpokládaný nárůst mezd.

O den později, na své konferenci Philip Lowe prohlásil: “RBA nemusí držet krok s ostatními a je připravena být trpělivá. Zda sazby letos porostou se teprve uvidí.”

CAD (kanadský dolar)

Kanadská měna měla z hlediska ekonomických zpráv celkem klidný týden. V úterý přišla data ohledně kanadského HDP, která vyšla o trochu hůře (aktuálně: 0,6 %, předchozí: 0,8 %).

Koncem týdne potom vyšla na povrch data ohledně zaměstnání, která nebyla nijak valná. Míra zaměstnanosti poklesla o 200,1 tis. zaměstnaných lidí a míra nezaměstnanosti tak vzrostla o 0,5 p.b. na 6,5 %.

NZD (novozélandský dolar)

Oproti Kanadě míra nezaměstnanosti na Novém Zélandě naopak klesla o 0,1 p.b. na hodnotu 3,2 % z předchozích 3,3 %, to je pro NZD pozitivnější signál.

JPY (japonský jen)

Japonský jen v minulém týdnu oproti ostatním měnám toho moc nepřinesl. Začátkem týdne vyšly akorát meziroční maloobchodní tržby, které nebyly nijak býčí (aktuálně: 1,4 %, předchozí: 1,9%).

Maloobchodní tržby jsou hlavním ukazatelem spotřebitelských výdajů, které tvoří většinu celkové ekonomické aktivity.

A co se dělo u nás doma? – CZK (česká koruna)

Doma se čekalo na čtvrteční vyhlášení úrokových sazeb, které Česká národní banka (ČNB) opět zvýšila o očekávaných 0,75 procentního bodu na hodnotu 4,5 %. Udělala tak poté, co v prosinci nepředvídatelně zvýšila o celé 1 %.

Jiří Rusnok na své tiskové konferenci zmínil, že je to možná poslední zvýšení. To nebylo pro korunu moc jestřábí a CZK tak oproti Euru začala oslabovat. Na druhou stranu vyvrátil pomyslnou maximální hranici 5 %, která je jen v kontextu se zvyšující se inflací. To by mohlo být pro korunu dobrým tahounem v následujících dnech.

V příštím vydání se dočtete:

Příští týden bude z ekonomického hlediska zajímavý především pro americkou měnu.

Ve středu totiž vyjde zpráva o měnové politice centrální banky. To může na trhu způsobit zvýšenou volatilitu.

Proto si nenechte ujít shrnutí, které vám přineseme v následujícím obchodním týdnu!

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎