Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tržní rallye překvapuje investory – Bude pokračovat, nebo se máme připravit na rychlé zpomalení?

Tržní rallye překvapuje investory – Bude pokračovat, nebo se máme připravit na rychlé zpomalení?
Zdroj: depositphotos.com

Minulý týden nakopl finanční trhy novou vlnou optimismu, což vedlo i k strmému růstu cen akcií spolu s indexem S&P 500. Ten zaznamenal největší růst od listopadu předminulého roku, čímž pořádně překvapil nejen některé analytiky. Stratégové z Morgan Stanley však nevidí celou situaci tak optimisticky jako většina investorů. Na co se podle nich máme v následujících týdnech připravit?

Zatímco S&P 500 rostlo, ostatní indexy padaly strmě dolů

Minulý týden jsme mohli na akciových trzích zaznamenat raketový růst, který se projevil i na známém indexu S&P 500. Ten vzrostl o více než 6 %, přičemž ho poháněly zejména akcie technologických společností včele s Meta a Nvidia.

Indexu se tak poprvé podařilo dosáhnout výraznějšího růstu od listopadu 2020, a to i přes fakt, že se FED rozhod přistoupit k dalšímu navýšení úrokových sazeb. Velká část investorů se chytla překypujícího se optimismu, díky čemuž se rychle zapomnělo na zmínky o medvědím trhu.

V souvislosti s tím se začalo spekulovat o tom, kde se aktuálně trh nachází – respektive, zda se blýská na lepší zítřky, nebo jestli už jsme v medvědím trhu. S pravděpodobně nejstřízlivější odpovědí přišli stratégové z Morgan Stanley. Ti tvrdí nejen to, že v medvědím trhu se nacházíme již dávno, ale i to, že sledovaného růstu z minulého týdne se už jen tak nedočkáme.

Vše opírají především o výsledky ostatních indexů, které si začátkem března odepsaly přes 20 % – právě tato hranice je považována za rozhodující ukazatel při “vyhlašování” medvědího trhu. Konkrétně se jednalo o indexy Nasdaq Composite a Russell 2000, které si sice v posledních dnech občas prochází vlnami růstu, ale i přesto to s nimi nevypadá zrovna růžově.

Podle stratégů z Morgan Stanley tedy budeme svědkem výraznějšího propadu v půlce či koncem dubna. Obavy však vzbuzuje i samotné ocenění akcií, kde riziko značně převyšuje nad potenciálními výnosy, což přiživuje i současná volatilita na finančních trzích.

Americká ekonomika podle Morgan Stanley zpomaluje

Stratégové se samozřejmě rozpovídali i o stavu ekonomiky, která v současnosti dostává pořádně zabrat. Z jejich úhlu pohledu ekonomika zpomaluje mnohem rychleji, než se dříve předpokládalo. Velký problém vidí zejména u amerických státních dluhopisů, a to těch dvouletých i desetiletých.

S vysokou pravděpodobností se totiž dočkáme takzvané inverzní výnosové křivky, ke které dochází v případě, že výnosy krátkodobých dluhopisů převýší výnosy dlouhodobých dluhopisů. Aktuálně tedy dvouleté státní dluhopisy nabízí výnos 2,03 % a ty desetileté výnos 2,24 % – od inverze jsme tedy již jen kousek.

A proč se ji všichni tak bojí? Stačí se podívat na historii ekonomiky USA, kdy je možné vidět přesnou korelaci mezi výskytem inverzní křivky a nástupem recese. Zmínění stratégové se s předpověďmi drží zpátky a prozatím nepředpokládají, že by současná situace připravila úrodnou půdu pro recesi americké ekonomiky. V čem si však věří je pozastavení růstu akciových trhů a jejich pravděpodobný pokles.

Jedním slovem ale dodávají, že by investoři neměli brát jejich slova jako výzvu ke stáhnutí se z trhů. Naopak pokud věří některým titulům, a to zejména z dlouhodobého hlediska, měli by je ve svém portfoliu ponechat. Morgan Stanley aktuálně fandí zejména akciím z odvětví veřejných služeb a energetiky, přičemž na svůj seznam akcií připsal například energetickou společnost CenterPoint Energy (CNP).

Každopádně situace na světových trzích je doslova nevyzpytatelná a může se často měnit i v řádu několika hodin. Ostatně jak se celá situace bude vyvíjet neví téměř nikdo, a to pravděpodobně ani samotný Putin, kterému jeho “speciální třídenní operace” nevyšla podle plánu.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.