Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trading v mobilu: vysoké zisky a vysoká rizika

Publikováno
Trading v mobilu: vysoké zisky a vysoká rizika

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často rizika.

Online svět zpřístupnil obchodování cenných papírů široké veřejnosti, a není tak už jen výhradou vybraných skupin obyvatel. Člověk nemusí chodit do banky nebo hledat makléře, teoreticky nepotřebuje ani konzultovat, do čeho a jak investovat. Dokonce ani nemusí mít výkonný počítač a kolem něj řadu monitorů, jak to vídáme ve filmech o investičních bankéřích z Wall Street.

Ke stejným ziskům se může dostat s obyčejným “smartphonem”, na který si zdarma stáhne obchodní aplikaci, jakou je například MetaTrader. Obchodovat tak může doslova kdekoliv a kdykoliv. K tomu za poslední léta vzrostl seznam instrumentů, respektive typů aktiv, jako jsou deriváty, se kterými lze obchodovat na retailovém trhu, a s nimi spojené možnosti (i rizika) využívání finanční páky. A když přitom obchodník nevěří svému úsudku, může realizovat tzv. social trading, tedy nastavit své obchody tak, aby kopírovaly kroky vybraného investora nebo firmy.

Pákový obchod nám ukáží brokeři z Tradecentrum na investičním nástroji nazývaném “rozdílová smlouva” (zkratka CFD – z angličtiny “contract for difference”).

Pákové obchody: vysoké zisky i vysoké ztráty

Na rozdíl od akcií nebo měn se rozdílové smlouvy začaly v investování používat teprve relativně nedávno – v 90. letech minulého století. Sloužily z počátku investičním institucím pro pojištění proti pohybu kurzů akcií a dalších aktiv. Teprve časem se z nich stal produkt uplatňovaný na trhu drobnými investory a obchodníky.

Při využití instrumentu CFD se obchodník nestává vlastníkem fyzické akcie. Nemá tak nárok na podíl na zisku ani na žádné rozhodovací pravomoci. Na druhou stranu neplatí například burzovní poplatky a obchodování s CFD je rychlejší a jednodušší oproti tradičním aktivům.

CFD jsou finanční deriváty, které se používají ke spekulaci na pohyby cen. Zjednodušeně vzniká CFD otevřením pozice a končí jejím uzavřením. Spekulovat lze na pokles, či růst cen. Při uzavření pozice se vyrovná spekulace obchodníka se skutečným průběhem ceny. Dochází tak k realizaci zisku, či ztráty. To bývá dále násobeno využitím finanční páky, která umožňuje doplnění objemu vlastního kapitálu o často podstatně vyšší objem cizího kapitálu. Obchodování s vyšší “částkou” tak vede ke zvýšení zisku, ale i potenciálních ztrát.

Pro lepší představu, jak finanční páka v rámci CFD funguje, uvádíme zjednodušený příklad. Použijeme pro něj pohyb akcií firmy Facebook mezi 17. 6. 2019 a 18. 6. 2019.

Akcie Facebook měly hodnotu 185 USD (17.6.2019 při začátku obchodní seance). Druhý den na konci obchodního dne hodin měly hodnotu 188,5 USD. Šlo tedy o nárůst 1,89 %. V tabulce s příklady obchodů níže se pákový efekt pohybuje od 1:1 do 1:5. Vidíme tři různé výsledky podle velikosti páky. Zisk nebo ztráta nastává podle toho, zda spekulujeme na pokles, nebo na růst.

Ukážeme si příklad, kdy obchodník očekával růst akcií FB a spekuloval na něj.

*Poplatky: tabulka znázorňuje tzv. spread, poplatek brokera, který se vypočítává z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Jaké jsou poplatky a podrobnosti k jejich výpočtu se dozvíte v dokumentech Tradecentrum o poplatcích a swapech.
*Poplatky: tabulka znázorňuje tzv. spread, poplatek brokera, který se vypočítává z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Jaké jsou poplatky a podrobnosti k jejich výpočtu se dozvíte v dokumentech Tradecentrum o poplatcích a swapech.

Předpokládejme tedy, že obchodník 17. 6. na začátku obchodní seance otevřel pozici v hodnotě 10 000 USD se spekulací na růst a druhý den večer ji uzavřel. Trh šel opravdu nahoru. Bez použití pákového efektu realizuje zisk 189 USD. Při použití pákového efektu 1:5 jeho zisk dosáhne 946 USD. Stejnou výši by naopak měla jeho ztráta, pokud by býval spekuloval na pokles ceny.

Jak lze na příkladu vidět, finanční páka může dopomoci k vysokým ziskům, ale zároveň způsobit stejně vysoké ztráty. Proto je nutné, aby si obchodník uvědomil, jak moc je ochotný riskovat. Pokud požaduje investor u obchodování nízkou míru rizika, tak obchodování akcií pomocí CFD nebude šálek jeho kávy.

Také začátečníkům na trzích se nedoporučuje používat páku. Pro investory s kladným vztahem k riziku může být tento druh obchodování vítaným členem portfolia, i když ani zkušenější tradeři zpravidla nevyužívají páku větší než 1:5. Při rozumných pravidlech risk managementu lze ovšem vytvořit obchodní systém i s větší pákou.

Znalosti z oblasti moderních instrumentů kapitálových trhů si můžete prohloubit například na stránkách Tradecentrum zde.

Tradecentrum nabízí obchodní prostředí platformy MT5 se zaměřením na obchodování měnových párů a řady instrumentů CFD. Tradecentrum je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, což je kyperská investiční firma (CIF) dohlížená a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licenci číslo 242/14. Více na https://tradecentrum.com/cs/.

.

Upozornění na rizika: Finanční rozdílové smlouvy jsou složité nástroje a jsou spojeny s vysokým rizikem rychlých finančních ztrát v důsledku pákového efektu. Na 84,46 % účtů retailových investorů dochází k finančním ztrátám při obchodování s finančními rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele. Měli byste zvážit, zda chápete, jak finanční rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko, že utrpíte finanční ztráty. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s těmito produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Líbil se vám tento článek?
9
3

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎