Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto je akcie, která může být investiční příležitostí desetiletí!

Firma hospodaří se ztrátou, prodeje jsou neuspokojivé a podle poměru P/E byste se jí vyhnuli obloukem. Přesto může jít o nesmírně zajímavou - možná dokonce hodnotovou - investici. Jak je to možné?

Publikováno
Toto je akcie, která může být investiční příležitostí desetiletí!
Zdroj: Depositphotos.com

Koncem roku 2023 zaznamenaly akcie společnosti Rivian pozoruhodný vzestup, když v prosinci vzrostly ze 17 na více než 23 USD. Po Novém roce pak firma vydala zprávu o prodejích za 4. čtvrtletí, které nebylo nejúspěšnější a cena akcií padla zase pod hranici 20 USD.

Firma dříve řazená do indexu Nasdaq hospodaří se ztrátou, která by podle odhadů měla za rok 2023 činit více než 5 miliard USD. Na letošní rok pak analytici odhadují hospodářský výsledek rovněž v červených číslech.

Vzhledem ke ztrátě je i poměr ceny k zisku (P/E) u akcií Rivian záporný (zhruba -3). To není číslo, které by standardně vyzývalo ke koupi. Přesto se najdou důvody věřit, že by tento titul mohl být dobrou investicí jako stvořenou pro hodnotové investory.

Světlé stránky

Společnost Rivian v posledních sedmi čtvrtletích neustále překonávala odhady Wall Street ohledně zisku na akcii (EPS) – respektive ztráty na akcii. Nad to navýšila svůj celoroční odhad výroby elektromobilů z 50 000 na 54 000 kusů.

Odhadované tržby pro rok 2023 činí 4,39 miliardy USD (meziroční nárůst o 165 %). V roce 2024 se očekává nárůst tržeb o dalších 42 % na 6,26 miliardy USD s dalším snížením čisté ztráty na 4,34 miliardy USD. Tyto údaje naznačují, že akcie Rivian by mohly být podhodnocené, neboť tržní kapitalizace dosahuje pouze trojnásobku loňských tržeb.

Pro srovnání, akcie mnohem větší ale také pomaleji rostoucí Tesly se obchodují na osminásobku tržeb.

I přes značné výkyvy se akcie Rivianu za rok 2023 zhodnotily o 35 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RIVN Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Hrubá marže společnosti vykázala výrazné zlepšení. Ve třetím čtvrtletí byla na hodnotě -36 %, což je mnohem lepší výsledek oproti -171 % v předchozím roce. Rivian se také zaměřuje na rozšiřování svých výrobních kapacit, přičemž nový závod v Georgii by měl nakonec vyrábět až 400 000 kusů nových vozů ročně. Úspory z rozsahu by pak mohly mít na hrubou marži společnosti další pozitivní vliv.

Třetí čtvrtletí roku 2023 skončil Rivian s hotovostí a ekvivalenty ve výši 9,13 miliardy USD a celkovou likviditou 10,25 miliardy USD, což naznačuje finanční stabilitu v nejbližším období. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (D/E) společnosti činil 0,6, což je srovnatelné s 0,7 u společnosti Tesla, i když tento poměr může vzrůst v souvislosti s plány na půjčku až 15 miliard USD na výstavbu závodu v Georgii.

Příležitosti

Automobilka buduje své rychlonabíjecí stanice Adventure Network DC a nedávno začala zákazníkům používání těchto stanic účtovat automaticky. Ve vybraných státech USA zavedla možnost leasingu svého elektrického pickupu R1T, což může podpořit dlouhodobé vztahy se zákazníky a přinést další zdroj trvalého příjmu.

Již v průběhu roku 2023 dodala firma, na základě dříve navázané spolupráce, první elektrické dodávky Amazonu v Německu. Že si americký technologický gigant vybral před Teslou právě Rivian je nejen překvapením ale především příslib budoucí prosperity pro zatím ztrátovou firmu.

Koncem roku navíc výrobce oznámil dohodu s dalším významným partnerem, jednou z největších telekomunikačních společností světa AT&T, která hodlá v roce 2024 přidat elektrické dodávky od Rivianu zařadit do své flotily.

Ač jste si možná v první části článku říkali, že o takovou akcii není důvod stát, existuje řada faktorů, které dělají z titulu zajímavou příležitost pro hodnotové investory. Zvlášť když mluvíme o akciích, které se pohybují okolo ceny 20 USD za kus.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎