Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těžitelné a netěžitelné kryptoměny: Které jsou hodnotnější?

Těžitelné a netěžitelné kryptoměny: Které jsou hodnotnější?

Kryptoměnový trh obsahuje nespočet kryptoměn. Některé z nich jsou velmi úspěšné a některé naopak méně, to však není jejich jediný rozdíl. Kryptoměny se mohou dělit i na těžitelné a netěžitelné.

O jaké se jedná? A které z nich jsou “lepší”, respektive hodnotnější?

Těžitelné kryptoměny jsou cennější

Jste překvapeni? Těžitelné kryptoměny jsou ty, jak už název napovídá, které je možné těžit. Jejich těžení zjednodušeně probíhá tak, že se uživatelé (těžaři) pokouší najít správné pořadí určitého vzorce. Těžař se správným vzorcem dostane odměnu a vypustí tak další kryptoměny do oběhu. Těžit kryptoměny může prakticky každý, ale ne pro všechny to bude ziskové.

Aktuální celková tržní kapitalizace 2454 zapsaných kryptoměn na stránkách CoinMarketCap činí něco okolo 270 miliard USD.

Statistiky však zobrazují i další důležitá data. Podle nich jsou nejcennějšími kryptoměnami právě ty těžitelné.

82% celého kryptoměnového trhu tvoří těžitelné kryptoměny

Jak už jsme si řekli, těžitelné kryptoměny jsou cennější, teď by ale přišel vhod i nějaký důkaz. Pokud se podívám hned na prvních TOP 10 kryptoměn, zjistíme, že hned 6 z nich jsou těžitelné. Patří mezi ně známé digitální měny, jako Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Bitcoin SV, a Monero.

Jen pouhých těchto 6 kryptoměn tvoří tržní kapitalizaci přes 220 miliard USD, tudíž nějakých 82 % celého kryptoměnového trhu. Zbylé netěžitelné kryptoměny v žebříčku top 10 kryptoměn, tvoří přibližně 9 % krypto ekonomiky s tím, že kryptoměny jako Stellar nebo XRP jsou již vytěžené a je je možné pouze koupit.

top 10 tezitelnych kryptomen
6 kryptoměn z žebříčku TOP 10 kryptoměn tvoří 82 % celého kryptoměnového trhu

Při maličko hlubším pohledu a to konkrétně do žebříčku TOP 20 kryptoměn nalezneme další 4 těžitelné kryptoměny, jmenovitě Cardano, Tron, DASH a Ethereum Classic, které se současně drží na 20. místě. Všechny zmíněné s tržní kapitalizací okolo 4 miliard dolarů tvoří 1,5 % kryptoměnového trhu, čímž bychom se dostali někam k 84 %.

6 TOP těžitelných kryptoměn sdílí stejné mining pools

Pokud se podíváme na prvních 6 těžitelných kryptoměn trochu zblízka zjistíme, že toho mají mnohem víc společného než jen vysokou tržní kapitalizaci.

Jejich dalším společný znakem jsou těžařské skupiny (neboli minig pools). Například BTC i BCH sdílejí ve velké míře velice podobné mining pools, mezi které patří BTC.com, Antpool, Bitcoin.com, Poolin a Viabtc.

bitcoin a bitcoincash mining pools
Rozložení mining pools u BTC a BCH

Se stejnými skupinami se dost podobně kryje i LTC. ETH má na rozdíl od ostatních sítí velmi málo těžařských skupin, které by se takto proplétaly. Jedinou ze zmíněných u ETH je Ethermine, která tvoří většinový podíl jeho hashratu.

Všechny již zmíněné velké těžařské skupiny mají dominantní podíl na hashrate hlavních kryptoměn. Historické a aktuální informace o rozdělené těžařských skupin, naleznete zde.

Naše recenze BTC a BCH

Graf BTC
Změna za 24h
+3,93 %
Aktuální cena
$98 124
Graf BCH
Změna za 24h
+7,23 %
Aktuální cena
$479,7

Budou mít před-těžené mince výhodu?

Ekologie a ochrana životního prostředí se v poslední době stává vážným a respektovaným tématem. V každém odvětví můžeme vidět změny a nové slogany o tom, jak je důležité chránit přírodu. Tato vlna se nevyhýbá ani kryptoměnám, které jsou již delší dobu kritizovány za využívání velkého množství energie při těžení.

I když nejsou tato tvrzení úplně pravdivé přichází na povrch otázka, jestli nebudou v budoucnu více ceněné již před-těžené kryptoměny (XRP, XLM) bez algoritmů PoW (Proof-of-work). Tak či onak, jsou aktuálně těžitelné kryptoměny cennější než ty netěžitelné.

A jaký je váš názor na těžitelné kryptoměny? Dáváte jim přednost?

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.