Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento úspěšný miliardář investoval celé své portfolio pouze do 8 akcií. Které to jsou?

Strategické investice manažera hedgeového fondu Billa Ackmana do hrstky špičkových společností přinesly působivé výnosy. Které tituly mu vydělaly?

Publikováno
Tento úspěšný miliardář investoval celé své portfolio pouze do 8 akcií. Které to jsou?
Zdroj: depositphotos.com

Známý manažer hedgeových fondů Bill Ackman prokazje svou investiční prozíravost. Jeho vysoce koncentrované portfolio mu přináší pozoruhodné výnosy.

Strategie hedgového fondu Pershing Square, který spravuje aktiva v hodnotě téměř 11 miliard dolarů, se zaměřuje na významné podíly v hrstce vysoce kvalitních severoamerických společnostech s velkou tržní kapitalizací.

Fond za posledních pět let dosáhl v průměru výrazného 31% ročního výnosu, čímž jednoznačně překonal index S&P 500.

22 % portfolia tvoří Chipotle Mexican Grill

Jádrem investičního úspěchu Pershing Square je významný podíl ve společnosti Chipotle Mexican Grill, který tvoří 22 % portfolia.

Vývoj akcií Chipotle Mexican Grill za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CMG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ackmanova počáteční investice do akcií Chipotle v roce 2016, která následovala po propadu ceny akcií v důsledku obav o bezpečnost potravin, byla velmi úspěšná.

Chipotle se v roce 2023 mohl pochlubit 14% nárůstem tržeb, 38% skokem zisku na akcii (EPS) a 26% růstem marží. Nedávné oznámení o rozdělení akcií v poměru 50 ku 1 ještě více podtrhuje růstový potenciál společnosti Chipotle.

20 % investoval Pershing Square do Alphabetu

V roce 2023 Ackman strategicky investoval do společnosti Alphabet 14 % svého portfolia a získal 9,4 milionu akcií třídy C v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.

Vývoj akcií Alphabet za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

K dobrým výsledkům společnosti Alphabet – 10% nárůst tržeb a 27% nárůst zisku na akcii – přispěly vyhledávač Google a YouTube spolu s růstem služby Google Cloud.

O Ackmanově důvěře svědčí i to, že drží 4,3 milionu akcií třídy A s hlasovacím právem v hodnotě 693 milionů dolarů, což je dalších 6 % portfolia Pershing Square.

33 % portfolia v dalších 2 akciích

Dalším významným podílem je Hilton, který tvoří 17 % portfolia Pershing Square.

Ackmanova investice do tohoto hotelového gigantu, zahájená koncem roku 2018 a navýšená během pandemie, se ukázala jako vysoce zisková.

Vývoj akcií Hilton za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Hilton Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hilton zaznamenal v roce 2023 velmi dobrý 17% nárůst tržeb a 27% růst zisku na akcii. Zisk společnosti se už vyšplhal o 59 % výše než v období před pandemii covid-19, což je projevem expanze jejího tržního podílu.

Restaurant Brands International, představující 16 % portfolia Pershing Square, je pro Ackmana dlouhodobou investicí. První akcie nakoupil již v roce 2012, tedy ještě před jejím IPO v roce 2014. Během pandemie svůj podíl ještě navýšil.

Společnost vlastní takové značky jako Burger King nebo Popeyes. S růstem celosvětových tržeb o 12 % a zisku na akcii o 16 % v roce 2023 posílila Ackmanovu důvěru v dlouhodobé růstové vyhlídky spotřebitelského sektoru.

Oceňuje také, že se společnost zaměřuje na čistě franšízový licenční model, který podle něj nabízí “desetiletí” růstu.

Vývoj akcií Restaurant Brands International za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie QSR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zbývající čtvrtina

Canadian Pacific Kansas City, které tvoří 11 % podílu hedgeového fondu, odráží Ackmanovu důvěru ve vysoké bariéry vstupu na trh v železničním odvětví a synergie vyplývající z akvizice společnosti Canadian Pacific společností Kansas City Southern.

Navzdory 42% nárůstu tržeb v roce 2023 však došlo u společnosti k omezenému růstu zisku na akcii ve výši 12 %.

Společnost Howard Hughes Holdings, která představuje dalších 11 % portfolia, podtrhuje Ackmanovu víru v odolnost sektoru nemovitostí a pozemků. Jeho podíl představuje 38 % tržní kapitalizace holdingu.

Přestože se v posledním roce akcii příliš nedařilo, investor se domnívá, že je schopná v dlouhodobém horizontu vytvářet hodnotu. Poukazuje na přetrvávající nedostatek bytů určených k dalšímu prodeji, který je příčinou silné poptávky po nových domech.

Vývoj akcií Howard Hughes Holdings za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie HHH Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

A konečně 3 % portfolia tvořily akcie Lowe’s Companies, než je v únoru letošního roku Ackman prodal kvůli obavám z makroekonomického prostředí a problémů v odvětví.

Investice do maloobchodníka s domácími potřebami, zahájená v roce 2018, přinesla fondu značný zisk ve výši 1,8 miliardy dolarů.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎