Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato růstová akcie je 40 % pod svým maximem! Přijde obrat trendu?

Akcie společnosti Starbucks se potýkají s výrazným poklesem. Zjistěte, co ho způsobilo i jaké jsou vyhlídky na zlepšení.

Publikováno
Tato růstová akcie je 40 % pod svým maximem! Přijde obrat trendu?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Starbucks prošla od své prvotní veřejné nabídky akcií (IPO) před více než třemi desetiletími pozoruhodnou cestou, během níž se její akcie proměnily ve velice lukrativní investice.

V posledních letech však akcie zažily výrazný propad, ze kterého se ne a ne vzpamatovat.

Někdejší vrcholy v nedohlednu

Od svého vrcholu v roce 2021 se akcie propadla o více než 40 %, což představuje jeden z největších a hlavně nejdéle trvajících poklesů v její historii.

Varovné signály pro pokles ceny akcií Starbucks byly při zpětném pohledu zřejmé. V roce 2021 se historické maximum akcií shodovalo s poměrem ceny k tržbám (P/S) ve výši 6.

To je hodnota o 50-100% vyšší, než byly normální hodnoty v předchozím desetiletí, která naznačuje značné nadhodnocení.

Současné problémy společnosti pramení nejen z dřívějšího nadhodnocení, ale také z problémů z ekonomickou výkonností společnosti.

V Číně, na jejím druhém největším trhu, vedla nedostatečná výkonnost k výraznému snížení čistých ziskových marží ve srovnání s obdobím před deseti lety.

Podobně ve Spojených státech byly výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2024 (končící 31. března 2024) zklamáním, což dále ovlivnilo hodnotu akcií.

Aktuální vývoj ceny akcií Starbucks

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Starbucks Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Bývalý generální ředitel Howard Schultz přičítal potíže společnosti především aktivitám ve Spojených státech. Ačkoli se o správnosti Schultzova hodnocení mohou vést debaty, je zřejmé, že americké operace k poklesu společnosti přispěly.

Starbucks si pod sebou uřízl větev sám

Bližší pohled na výsledky Starbucks za druhé čtvrtletí odhaluje znepokojivé trendy. Navzdory nárůstu počtu provozoven v Severní Americe společnost vykázala v podstatě nulový růst tržeb.

Počet transakcí klesl o 7 % meziročně a nebýt 3% růstu počtu provozoven, tržby by zhruba o 3 % klesly.

Pokles transakcí zřejmě souvisí s provozní neefektivitou. Stále častěji se totiž stává, že zákazníky odradí dlouhá čekací doba a nedostatek surovin skladem.

Je to vidět na vývoji objednávek přes aplikaci, u kterých stoupá procento těch nedokončených.

Poznámka

Společnost má více než 33 milionů zákazníků, kteří využívají její aplikaci pro odměny, a ti patří k nejvěrnějším fanouškům značky – tvoří neuvěřitelných 60 % ranních prodejů.

Představa, že si kávu objednáte přes aplikaci a cestou do práce si ji vyzvednete rychle snadno a přesně tak, jak ji máte rádi, je lákavá. O to víc je pro zákazníka frustrující dlouhá fronta, nekompletní objednávka a nabídka alternativy v případě chybějící skladové zásoby.

Počet otrávených zákazníků, kteří si kávu nakonec nevyzvedne a tím pádem nezaplatí, tak roste.

Pokles tržeb tedy nesouvisí s poklesem poptávky, ale s neschopností Starbucks tuto poptávku uspokojit.

Co bude s akciemi dál?

Akcie Starbucks se nyní obchodují za rozumnější ocenění s poměrem P/S ve výši 2,3 a dividendovým výnosem přes 3 %, což je může činit atraktivními pro dividendové investory.

Pokud by management vyřešil provozní problémy, mohla by se firma vrátit na výsluní. Bude ale záležet i na tom, jak rychle nedostatky odstraní a kolik zákazníků do té doby stihne odradit.

Zaměření nového generálního ředitele Laxmana Narasimhana na přilákání příležitostných zákazníků výhodnými nabídkami se ale výrazně liší od Schultzova důrazu na zlepšení rychlosti služeb pro věrné zákazníky.

Na tom je vidět určitá změna strategie. Bohužel však jde o změnu k horšímu, když si uvědomíme dopad slevových akcií pro příležitostné zákazníky a prohlubujících se problémů s udržením věrných zákazníků na ziskovost.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎