Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Tato britská akcie nabízí dividendu 17 % - Je tento výnos dlouhodobě udržitelný?

Tato britská akcie nabízí dividendu 17 % - Je tento výnos dlouhodobě udržitelný?

Tato britská akcie nabízí dividendu 17 % - Je tento výnos dlouhodobě udržitelný?
Zdroj: Depositphotos.com

Touha investorů po budování pasivního příjmu je často vede k hledání těch nejlepších dividendových akcií s co nejvyšším dividendovým výnosem. Obvykle je velmi lákavé hledat akcie, které nabízejí nejvyšší výnosy, protože ty mají potenciál poskytovat skvělý zdroj příjmů. Dividenda však není jediným faktorem, který je třeba zvážit.

Bez solidních fundamentů a dobré platební morálky a udržitelného výplatního poměru by žádná akcie nebyla pozitivním přírůstkem do portfolia příjmového investora.

Jak je to však s touto britskou akcií, jejíž výnos aktuálně činí 17 %? Průměrná dividenda britského tržního indexu FTSE 100 činí 4 %, takže vždy na první pohled zaujme, když najdete společnost, která nabízí dividendu výrazně nad touto úrovní. To je určitě případ společnosti Persimmon, druhého největšího stavebního developera ve Velké Británii.

Vývoj ceny akcií Persimmon za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Persimmon za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Proč je dividendový výnos společnosti Persimmon tak vysoký?

Vysoký dividendový výnos může být způsobený v zásadě dvěma proměnnými – výrazným zvýšením výplaty, nebo poklesem ceny akcie. Jak je to v případě této britské stavební společnosti?

Po poměrně stabilní ceně akcie v posledních několika letech se zdá, že se situace výrazně obrátila. V roce 2022 se cena akcie propadla o více než 50 %. Je také o více než 60 % nižší než před pandemií, což přispívá ke zvýšenému výnosu. V důsledku toho je současný poměr ceny k zisku (P/E) pouhých 6, což je méně polovina průměru FTSE 100, což by mohlo naznačovat, že se jedná o podhodnocenou příležitost.

Dopad tohoto poklesu ceny na dividendový výnos lze pochopit při pohledu na předchozí roky. Je užitečné podívat se na průměrný výnos vyplácený v posledních několika letech, protože vám ukáže, zda je vysoká dividenda vyplácena trvale, nebo zda dosáhla vrcholu v nedávné době.

V případě společnosti Persimmon vzrostl výnos ze 4,1 % v roce 2019 na 8,5 % v roce 2020. A v letošním roce dosáhl téměř 18 %. To naznačuje, že právě pokles ceny akcií způsobil tak vysoký výnos.

Základní fundamenty a negativní faktory

Navzdory tomu je mnoho základních fundamentů této akcie přitažlivých. Ziskové marže jsou dobré a dosahují 26,9 % a tvorba volných peněžních prostředků vzrostla nad tříletý průměr tohoto podniku. Společnost je také efektivní v generování zisku z investovaného kapitálu, což dokazuje výrazný ukazatel návratnosti investovaného kapitálu (ROCE).

ROCE je ukazatel, který hodnotí, kolik zisku před zdaněním (v procentech) společnost vydělá na kapitál investovaný do jejího podnikání. Obecně platí, že podniky s vyšším ukazatelem ROCE jsou obvykle kvalitnější. V konečném důsledku se jedná o užitečnou, ale nedokonalou metriku. Je třeba být opatrný při porovnávání ROCE různých podniků, protože žádné dva podniky nejsou úplně stejné.

Ale vzhledem k tomu, že tato společnost působí v rámci sektoru bydlení, existuje několik negativních faktorů v celém odvětví, které vás mohou znepokojovat. Riziko snížené poptávky a poklesu cen nemovitostí by mohlo nadále poškozovat cenu akcií. A navzdory výraznému oživení v roce 2021 byl zisk společnosti na konci roku stále pod úrovní před pandemií.

V současné době tak bude pravděpodobně lepší dát od akcií Persimmon ruce pryč, právě kvůli rizikům, kterým bude společnost v příštích měsících (a možná i letech) čelit. Každopádně si ji však můžete umístit minimálně na svůj "watchlist", protože vysoká dividenda je jistě velmi lákavá, zejména pokud tato zvýšená úroveň zůstane zachována i v dalších letech. Konečné rozhodnutí je vždy samozřejmě na vás, ale nakonec ji možná časem bude možné zařadit do příjmového portfolia, pokud získáme větší jistotu ohledně vývoje širší ekonomiky.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo