Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Takto vypadá situace na trhu memecoinů. Který je podhodnocený?

Kryptoměnové trendy posledních měsíců jsou jasné – lidi zajímá Bitcoin, Solana, Sui, tokeny spojené s umělou inteligencí a memetokeny. A právě na poslední z kategorií se dnes podíváme.

Takto vypadá situace na trhu memecoinů. Který je podhodnocený?
Zdroj: Koláž

Dřív byly memecoiny a memetokeny pouhým vtípkem, kterým se leckterý bitcoiner smál.

Skutečnost, že Dogecoin (DOGE) i Shiba Inu (SHIB) přežily několik let na výsluní kryptoměnového žebříčku a v první stovce kryptoměn přivítaly mnoho dalších kolegů, však nemohou ignorovat ani ti nejkonzervativnější obchodníci, a tak můžeme v poslední době vidět, jak se meme kryptoměny stávají mainstreamem.

O tom, proč tomu tak je, hovoří pěkně “memecoinový investor” @MustStopMurad. Jeho 20minutovou přednášku, kterou viděly miliony lidí a vynesla do Top 100 i několik kryptoměn, o kterých si dnes povíme, najdete v tomto článku:

Jaká je aktuální situace na trhu meme kryptoměn?

Parádní. Asi tak by se dala shrnout skutečnost, že memecoiny překonávají všechny ostatní altcoiny, jejichž výkonnost vůči Bitcoinu (BTC) je nevalná.

Proto vás tímto článkem do koupě žádného z nich určitě nechceme navádět, zvláště, když značná část indikátorů křičí, že trh je značně překoupený.

Doufáme však, že vám rozšíříme obzory a informace ze článku dokážete využít dle svého uvážení. Zde je seznam největších meme kryptoměn dle kapitalizace:

Zdroj: coinmarketcap.com
Největší meme kryptoměny podle tržní kapitalizace
Největší meme kryptoměny podle tržní kapitalizace

13 ze 100 největších kryptoaktiv jsou meme kryptoměny. MustStopMurad předpovídá, že ke konci roku 2025 zde uvidíme 25 memecoinů. A zajímavý fakt – před dvěma měsíci, kdy Muradova přednáška proběhla, jich zde bylo pouze 8. Nově přibyl např. Goatseus Maximus (GOAT), kterého Murad drží několik milionů USD.

Úplně nejnovější přírůstkem je však Peanut the Squirrel (PNUT), token starý ani ne tři týdny. Jeho cestu vzhůru odstartovalo zajetí veverky Peanut a bohužel její následná smrt v rukou amerických úřadů.

Důvodem eutanazie bylo nijak nepodložené podezření na vzteklinu. Smrt veverčího mazlíčka vyvolala v USA jen 2 dny před volbami vlnu nevole.

Token PNUT tato událost katapultovala až na kapitalizaci 100 milionů USD. Malého hrdiny si všiml i Elon Musk, který mu věnoval řadu tweetů a také největší kryptoměnová burza Binance, která jej zalistovala, čímž odstartovala jeho cestu až k nedávno dosažené valuaci 2,5 miliard USD.

Rekordman

PNUT se stal nejrychlejší kryptoměnou, která takové valuace dosáhla, a to za pouhých 14 dní.

Ostatní kryptoměny už se na nejvyšších příčkách žebříčku nějaký ten měsíc vyskytují.

Při pohledu na jejich výkonnost zjistíme, že nejvíce z nich zaostává Shiba Inu (SHIB). Nelze se ale divit, SHIB si svoji slávu užil v roce 2021 a za tu dobu vytvořil mnoho tzv. bagholderů, kteří jsou stále ve ztrátě a svých tokenů by se rádi zbavili.

Zajímavé je porovnání Solana memetokenů Bonk (BONK) a dogwifhat (WIF). Zatímco Bonk již své maximum z letošního jara překonal, a to o nějakých 30 %, dogwifhatovi do něj aktuálně 50 % chybí, a to i přesto, že jej minulou středu zalistovala Coinbase.

Podíváme-li se však na výkonnost za delší časový úsek, např. od začátku roku, zjistíme, že WIF je oproti BONK stále o hodně vepředu (nyní + 2 000 % vs. + 260 %).

Aktuální cena
Změna
Bonk / BONK
Načítání
Načítání
Načítání
Dogwifhat / WIF
Načítání
Načítání
Načítání

V posledních 30 dnech příliš neroste Neiro (NEIRO), pouze o 13 %. Token pojmenovaný po novém pejskovi paní Atsuky Sato, která měla dříve legendární Kabosu, jenž se stal tváří Dogecoinu, však stál ještě před 2 měsíci padesátkrát méně než nyní, i on se proto před dalším potenciálním růstem musí ochladit.

Nedá se tak vysloveně říct, že by některá meme kryptoměna z top stovky byla vůči ostatním podhodnocená.

Můžeme však shrnout, že i v době, kdy Bitcoin trhá jeden cenový rekord za druhým a stejně tak jeho dominance (tržní podíl vůči ostatním kryptoměnám) je den ode dne vyšší, jsou meme kryptoměny nejlépe performující kryptoměnovou kategorií.

Zatímco se totiž Bitcoin od zvolení pro-bitcoinového prezidenta Donalda Trumpa zhodnotil o 42 % (z 69 500 USD na 99 000 USD), celkové tržní kapitalizaci meme kryptoměn se povedlo zdvojnásobit (z 57 mld. USD na 115 mld. USD). A jen pro představu, polovinu z této hodnoty tvoří Dogecoin.

Zdroj: coinmarketcap.com
Celková tržní kapitalizace všech meme kryptoměn za posledních 30 dní
Celková tržní kapitalizace všech meme kryptoměn za posledních 30 dní

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.