Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

STOP automatizaci zemědělství – John Deere odstartoval revoluci, avšak farmáři řekli “NE”! Co na to akcie společnosti?

Publikováno
STOP automatizaci zemědělství – John Deere odstartoval revoluci, avšak farmáři řekli “NE”! Co na to akcie společnosti?
Zdroj: depositphotos.com

Začátkem roku společnost John Deere, lídr v sektoru výroby zemědělských strojů, uvedl na trh zcela revoluční autonomní traktor, který ke svému fungování nepotřebuje lidské řidiče. Ovšem namísto aplausu a obdivných gratulací, vyvolal tento krok až revoluční chování farmářů, kteří v USA ve velkém protestují proti automatizaci zemědělství.

Jaký dopad má tato skutečnost na akcie John Deere a kam se budou ubírat kroky společnosti a zemědělského sektoru? Tím se budeme zabývat v tomto článku.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Deere & Co Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Celému současnému dění ohledně farmářských stávek, předcházela ještě jedna událost, do které byla společnosti John Deere zapletena. V roce 2021 vykázala společnost John Deere zisk téměř 44 miliardy USD, což značilo meziroční nárůst o 23,7 %. Společnost totiž těžila z neustále rostoucího potravinářského průmyslu, o který jako jeden z mála, se mohla ekonomika USA opřít.

Zaměstnanci si po zveřejnění těchto čísel také chtěli “ukrojit kousek koláče pro sebe”, načež společnost nejprve jejich požadavky zamítla, ovšem po vlně stávek a krocích odborových organizací přistoupila na poskytnutí kompenzačních balíčků pro své zaměstnance.

Evidentně fungující stávkový režim inspiroval nejen zaměstnance John Deere, ale i ostatní farmáře ke kroku, který byl vyvolán informací o snahách společnosti pomocí svých strojů automatizovat zemědělství. Tato vize je postavena na nejnovějším prototypu traktoru, jehož základ je tvořen starým typem 8R, ovšem osázený nejnovějšími technologiemi a GPS. Jediné co tento traktor potřebuje, je převést na pole, dále si už poradí sám. Toto tvrzení a následný komentář technologického ředitele společnosti, vyvolal vlnu protestů amerických farmářů.

Jahmy Hindman (technologický ředitel) uvedl, že: “Pro průmysl zemědělských strojů je komerční uvedení Deere významným krokem na cestě, která probíhá již téměř dvě desetiletí, počínaje používáním satelitního určování polohy a později hands-free ovládáním s řidičem stále v kabině. Deere testuje plně autonomní traktory tři až čtyři roky”.

Celý problém automatizace sektoru evidentně společnosti John Deere přerostl přes hlavu a to především v okamžiku, kdy se za protestující farmáře postavili i jejich zaměstnavatelé, kteří již poloautomatizováné stroje John Deere využívají. Jejich protest je založen především na nemožnosti oprav stále modernějších zemědělských strojů, a dále poukazují na to, že společnost by se tímto krokem stala centralizovaným správce zemědělství v USA, což se pochopitelně farmářům nelíbí.

Celá situace byla postoupena k soudu, který v současné době projednává tyto soudní spory mezi společností John Deere a jejími zákazníky.

Zdroj: electrek.co
autonomni-traktor-john-deere-pri-praci
Autonomní traktor firmy John Deere při práci na poli

A jak na celou situaci reagují akcie této společnosti?

Od začátku roku 2020 až do půlky roku 2021 zaznamenaly akcie společnosti John Deere nárůst neuvěřitelných 275 %. Tento růst byl následně korigován (výběrem zisků) o necelých 20 %. V současné době se akcie této společnosti obchodují na svých maximech.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti John Deer
Měsíční akciový graf společnosti John Deere

Sice se akcie obchodují na svých maximech, ale v mírně klesajícím trendu. První supportní zóna se nachází na ceně 290 USD a je v konfluenci s 38,2 % Fibonacciho retracementem, což vytváří zajímavou investiční úroveň.

Podle přirozeného tržního chování, kdy není na cenovém grafu pozorovatelná žádná extrémní volatilita, lze konstatovat, že současné spory s farmáři a aféra ohledně proplácení zaměstnaneckých bonusů, investorům nikterak nevadí. Poslední silná nákupní iniciativa (zelená svíce) navíc naznačuje sílící tlak kupujících, což při pozitivních výsledcích soudních sporů může pomoci akciím John Deere k růstu.

Závěr

Protesty amerických farmářů jsou vcelku oprávněné, automatizace zemědělství by totiž znamenala ztrátu zaměstnání pro miliony Američanů. V rukou společnosti John Deere (a konkurenčních dodavatelů zemědělské techniky), je vést debatu s veřejností a obchodními partnery ohledně benefitů, které automatizace do tohoto sektoru přinese. Rovněž bude potřeba zahájit komunikaci na celostátní úrovni, ohledně směřování zemědělství v USA, což jistě vyvolá i debatu na celosvětové úrovni.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.