Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » STOP automatizaci zemědělství – John Deere odstartoval revoluci, avšak farmáři řekli "NE"! Co na to akcie společnosti?

STOP automatizaci zemědělství - John Deere odstartoval revoluci, avšak farmáři řekli "NE"! Co na to akcie společnosti?

STOP automatizaci zemědělství - John Deere odstartoval revoluci, avšak farmáři řekli
Zdroj: depositphotos.com

Začátkem roku společnost John Deere, lídr v sektoru výroby zemědělských strojů, uvedl na trh zcela revoluční autonomní traktor, který ke svému fungování nepotřebuje lidské řidiče. Ovšem namísto aplausu a obdivných gratulací, vyvolal tento krok až revoluční chování farmářů, kteří v USA ve velkém protestují proti automatizaci zemědělství.

Jaký dopad má tato skutečnost na akcie John Deere a kam se budou ubírat kroky společnosti a zemědělského sektoru? Tím se budeme zabývat v tomto článku.

Akciový graf společnosti John Deere
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Celému současnému dění ohledně farmářských stávek, předcházela ještě jedna událost, do které byla společnosti John Deere zapletena. V roce 2021 vykázala společnost John Deere zisk téměř 44 miliardy USD, což značilo meziroční nárůst o 23,7 %. Společnost totiž těžila z neustále rostoucího potravinářského průmyslu, o který jako jeden z mála, se mohla ekonomika USA opřít.

Zaměstnanci si po zveřejnění těchto čísel také chtěli "ukrojit kousek koláče pro sebe", načež společnost nejprve jejich požadavky zamítla, ovšem po vlně stávek a krocích odborových organizací přistoupila na poskytnutí kompenzačních balíčků pro své zaměstnance.

Evidentně fungující stávkový režim inspiroval nejen zaměstnance John Deere, ale i ostatní farmáře ke kroku, který byl vyvolán informací o snahách společnosti pomocí svých strojů automatizovat zemědělství. Tato vize je postavena na nejnovějším prototypu traktoru, jehož základ je tvořen starým typem 8R, ovšem osázený nejnovějšími technologiemi a GPS. Jediné co tento traktor potřebuje, je převést na pole, dále si už poradí sám. Toto tvrzení a následný komentář technologického ředitele společnosti, vyvolal vlnu protestů amerických farmářů.

Jahmy Hindman (technologický ředitel) uvedl, že: "Pro průmysl zemědělských strojů je komerční uvedení Deere významným krokem na cestě, která probíhá již téměř dvě desetiletí, počínaje používáním satelitního určování polohy a později hands-free ovládáním s řidičem stále v kabině. Deere testuje plně autonomní traktory tři až čtyři roky".

Celý problém automatizace sektoru evidentně společnosti John Deere přerostl přes hlavu a to především v okamžiku, kdy se za protestující farmáře postavili i jejich zaměstnavatelé, kteří již poloautomatizováné stroje John Deere využívají. Jejich protest je založen především na nemožnosti oprav stále modernějších zemědělských strojů, a dále poukazují na to, že společnost by se tímto krokem stala centralizovaným správce zemědělství v USA, což se pochopitelně farmářům nelíbí.

Celá situace byla postoupena k soudu, který v současné době projednává tyto soudní spory mezi společností John Deere a jejími zákazníky.

autonomni-traktor-john-deere-pri-praci
Autonomní traktor firmy John Deere při práci na poli
Zdroj: electrek.co

A jak na celou situaci reagují akcie této společnosti?

Od začátku roku 2020 až do půlky roku 2021 zaznamenaly akcie společnosti John Deere nárůst neuvěřitelných 275 %. Tento růst byl následně korigován (výběrem zisků) o necelých 20 %. V současné době se akcie této společnosti obchodují na svých maximech.

Měsíční akciový graf společnosti John Deer
Měsíční akciový graf společnosti John Deere
Zdroj: tradingview.com

Sice se akcie obchodují na svých maximech, ale v mírně klesajícím trendu. První supportní zóna se nachází na ceně 290 USD a je v konfluenci s 38,2 % Fibonacciho retracementem, což vytváří zajímavou investiční úroveň.

Podle přirozeného tržního chování, kdy není na cenovém grafu pozorovatelná žádná extrémní volatilita, lze konstatovat, že současné spory s farmáři a aféra ohledně proplácení zaměstnaneckých bonusů, investorům nikterak nevadí. Poslední silná nákupní iniciativa (zelená svíce) navíc naznačuje sílící tlak kupujících, což při pozitivních výsledcích soudních sporů může pomoci akciím John Deere k růstu.

Závěr

Protesty amerických farmářů jsou vcelku oprávněné, automatizace zemědělství by totiž znamenala ztrátu zaměstnání pro miliony Američanů. V rukou společnosti John Deere (a konkurenčních dodavatelů zemědělské techniky), je vést debatu s veřejností a obchodními partnery ohledně benefitů, které automatizace do tohoto sektoru přinese. Rovněž bude potřeba zahájit komunikaci na celostátní úrovni, ohledně směřování zemědělství v USA, což jistě vyvolá i debatu na celosvětové úrovni.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo