Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S&P 500 na pokraji kolapsu, jak se chránit?

Publikováno
S&P 500 na pokraji kolapsu, jak se chránit?
Zdroj: depositphotos.com

Vedoucí technické strategie banky JPMorgan, Jason Hunter, předpovídá výrazný pokles indexu S&P 500 do poloviny roku 2024, což vyvolává obavy o současný stav trhu.

Index S&P 500, který je v současné době nad hranicí 4 500 bodů, zaznamenal v prosinci zatím drobný pokles. Ten by mohl být předzvěstí výraznějšího propadu v příštím roce.

Pokles se časově shoduje se slábnutím amerického dolaru a signály o změně úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Trh se sice udržel na úrovni rezistence, ale ekonomické ukazatele ukazují na možnou recesi v roce 2024.

Cílem agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky bylo omezit historicky vysokou úroveň inflace. Hunter naznačuje, že trh přeceňuje pravděpodobnost opětovného snížení sazeb v příštím roce. Radí investorům, aby zvážili ústup z akciových pozic a zajištění svých investic. Podle analytika by bylo lepší v aktuální situaci upřednostnit hotovost a státní dluhopisy před akciemi.

Dopad na trh

Hunter varuje před možným poklesem indexu na 3 500 bodů do poloviny roku 2024. Odhaduje tedy pád o téměř 23 % oproti současnému stavu. Tato prognóza vychází z historických vzorců a chování výnosových křivek, přičemž inverzní výnosová křivka naznačuje blížící se hospodářské potíže. “Je pravděpodobnější, že půjde o tvrdé přistání,” řekl Hunter.

Navzdory chmurným vyhlídkám Hunter nastiňuje i světlé zítřky a naznačuje, že akcie by mohly v roce 2025 dosáhnout nových maxim. K tomu by mohly přispět i snížené úrokové sazby. Hunterova předpověď medvědího trhu na příští rok kontrastuje s jinými názory. Vedoucí akciové strategie Royal Bank of Canada Lori Calvasinová, naopak předpokládá, že by index S&P 500 mohl v příštím roce dosáhnout rekordní hodnoty 5 300 bodů.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední měsíc

Nejasné vyhlídky

Hunter vysvětluje, že na trzích se zdražuje v očekávání snížení úrokových sazeb v příštím roce. Takový scénář naznačuje oslabení trhu s akciemi. “Budeme muset zpomalit téměř na nulu, to umožní FEDu, aby začal se snižováním. Potom se ukáže, jestli stagnace přeroste v recesi nebo ne. Akcie by měly zabrzdit.” 

Investoři tak čelí rozdílným pohledům na trajektorii trhu, což zdůrazňuje potřebu ostražitosti a přizpůsobivosti v jejich investičních přístupech. Ačkoli jsou poznatky společnosti JPMorgan založeny na technické analýze a ekonomických ukazatelích, nepředvídatelná povaha trhu vyžaduje při investičních rozhodnutích opatrnost a náležitou pečlivost.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
12
15

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.