Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Snížení měnového rizika pomocí opčních kontraktů – Měnové opce v praxi

Snížení měnového rizika pomocí opčních kontraktů – Měnové opce v praxi
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním globálním finančním systému je měnové riziko jednou z nejvíce skloňovaných frází. Tato problematika se ovšem netýká pouze firem, které obchodují na mezinárodních trzích, ale také obyčejných občanů, kteří si chtějí jednou nebo dvakrát do roka užít krásnou dovolenou v zahraničí. Díky práci s měnovým rizikem mohou mezinárodní firmy vydělat mnoho peněz, ale také mohou spoustu kapitálu ztratit tím, že nedokáží své investice ochránit proti změnám kurzů jednotlivých měn.

Stejně jsou na tom i turisté, kteří mají možnost vlastnit několik účtů, například v bance, kde mají k dispozici různé měny, které na svých dovolených, nebo výletech mohou utratit.

V tomto článku si ukážeme metodu snížení měnového rizika pomocí opčních kontraktů, což je technika nenáročná na čas a peníze. Pojďme na to!

Technika zajištění proti kurzovému riziku pomocí měnových opcí je velmi dobrým způsobem, jak si pojistit výhodný kurz například na dovolenou. Na rozdíl od klasických obchodních technik, kdy dochází ke spekulaci růstu nebo poklesu aktiva formou jeho držení, při vypisování opce nedochází k nákupu aktiva, pouze se spekuluje na to, zda kurz měny dosáhne kurzu, na kterém je opce vypsána (tzv. strike cena).

Další výhodou je, že se na této strike ceně může směna aktiva uskutečnit, ale také nemusí. To lze využít například v případech nečekaného zrušení například zahraniční cesty, nebo obchodu, čímž nevzniká riziko zbytečného nákupu nebo prodeje podkladového aktiva. Při zrušení opčního kontraktu sice vzniká ztráta, která se rovná výši nákladů na vypsání opce, ovšem tato ztráta může být zcela nepatrná v porovnání s případným měnovým rizikem.

Praktické využití měnových opcí

Základní teorii opčních kontraktů a měnového rizika bychom měli již za sebou a nyní se pusťme do praktického využití této metody hedgingu proti kurzovému riziku.

Dejme tomu, že vášnivý cestovatel Martin, se chystá na půlroční cestu po Americe. Protože by si rád zajistil co nejlepší kurz amerického dolaru vůči české měně, použije metodu zajištění kurzového rizika pomocí měnových opcí. U svého brokera si vyhledá cenu Long Call opce, díky které se dokáže zajisti proti růstu ceny. Tato situace je zobrazena na obrázku níže, kdy si Martin pojistil pomocí této opce nejvyšší kurz 24 korun za dolar. Pokud kurz poroste nad cenu 24 Kč, uplatní Martin tuto opci, pokud zůstane kurz pod hodnotou 24 Kč, smění si Martin peníze za aktuální devizový kurz.

Zdroj: tradingview.com
Princip využití Long Call opce, s cílem se zajistiti proti růstu kurzu USD/CZK
Princip využití Long Call opce, s cílem se zajistiti proti růstu kurzu USD/CZK

Protože je Martin skromný cestovatel a neutratil v Americe všechny vyměněné dolary, hodlá po svém návratu do Čech vydělat peníze na směně zbylých amerických dolarů za české koruny. I v tomto případě využije opčních kontraktů a u svého brokera vypíše Short Call opci. Až se kurz měnového páru dostane pod strike cenu opce, Martin jí prodá a inkasuje opční prémii.

Zdroj: tradingview.com
Princip využití Short Call opce, s cílem vydělat peníze na poklesu kurzu USD/CZK
Princip využití Short Call opce, s cílem vydělat peníze na poklesu kurzu USD/CZK

Závěr

Využití měnových opcí je velmi jednoduchá metoda, která se dá snadno naučit a nevyžaduje ani mnoho znalostí technického nebo fundamentálního rázu. Zadávání opcí do trhu je velmi jednoduché a díky online platformám i rychlé. Na druhou stranu tato metoda vyžaduje určité plánování buď zahraničních cest, nebo mezinárodních obchodů, což jde ruku v ruce s přípravou hedgingu. Určitou nevýhodou opčních kontraktů je tzv. časový úpadek opce, kvůli kterému si může obchodník na inkasování opční prémie velmi dlouho počkat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.