Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Skandál v Tesle: Elon Musk údajně nelegálně prodal akcie za 7,5 miliardy dolarů!

Jeden z nejbohatších mužů světa čelí žalobě kvůli údajnému zneužití interních firemních informací k dosažení osobního prospěchu na úkor akcionářů.

Publikováno
Skandál v Tesle: Elon Musk údajně nelegálně prodal akcie za 7,5 miliardy dolarů!
Zdroj: depositphotos.com

Elon Musk generální ředitel společnosti Tesla je obviněn z nezákonného prodeje akcií Tesly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 v hodnotě 7,5 miliardy dolarů.

Akcionář Michael Perry tvrdí, že Musk prodal téměř 45 milionů akcií, zatímco měl k dispozici nepříznivé, podstatné neveřejné informace. To podle Perryho porušuje Muskovy povinnosti vůči společnosti Tesla a jejím akcionářům.

Vedení Tesly prý zneužilo interních informací

Hlavním tvrzením je, že Musk prodal akcie, aby se vyhnul značné ztrátě, protože věděl, že investory zklamou údaje o prodeji vozidel Tesla za dané čtvrtletí. Perryho žaloba se týká také téměř celého představenstva společnosti a obviňuje je z kolektivního porušení povinností vůči akcionářům a insider tradingu.

Podle žaloby Muskův prodej akcií neprobíhal v souladu s obchodním plánem podle pravidla 10b5-1, které zbavuje zasvěcené osoby pravomoci rozhodovat o načasování a předává je zprostředkovateli – třetí straně.

Místo toho byly prodeje uskutečněny podle Muskova uvážení. Perry tvrdí, že Musk zneužil svých interních znalostí k osobnímu prospěchu na úkor společnosti a akcionářů.

Akcie Tesla od propadu v Q4 2022

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie společnosti Tesla dosáhly 3. ledna 2023 dvouletého minima, tedy bezprostředně po zveřejnění neuspokojivých údajů o prodeji vozidel. Perry odhaduje Muskovy nezákonné zisky na 3 miliardy dolarů a požaduje, aby tyto zisky byly společnosti vráceny.

Kromě toho Perry požaduje náhradu škody od všech osmi tehdejších ředitelů za jejich “bezohlednost”.

Proč by to Musk dělal?

Žaloba se zabývá Muskovými motivy a naznačuje, že potřeboval zlikvidovat akcie za vysokou cenu, aby pokryl úvěr na nákup Twitteru. Tato potřeba likvidity spolu s vědomím neúspěšných prodejů ve čtvrtém čtvrtletí údajně vedla Muska k předčasnému prodeji akcií.

V říjnu 2022 Musk ujišťoval investory o “epickém konci roku” a chlubil se “vynikající poptávkou ve čtvrtém čtvrtletí”. Jen o několik dní později však Tesla snížila ceny v Číně, což bylo první z mnoha nadcházejících snížení cen.

Tento rozpor mezi Muskovým veřejným optimismem a následným snížením cen tvoří rozhodující část Perryho argumentace.

Během hovoru s investory za 1. čtvrtletí loňského roku Musk zdůraznil význam dat v reálném čase při přijímání obchodních rozhodnutí. “Okamžitě vidíme, co se děje, a upravujeme směr. Přemýšlíme o tom doslova každý den,” řekl.

Tato úroveň transparentnosti dat a okamžité zpětné vazby naznačuje, že Musk si byl vědom nedostatečných prodejů mnohem dříve, než byla data zveřejněna.

Perryho žaloba tvrdí, že lze důvodně usuzovat, že Musk prodal své akcie, aby se vyhnul finanční ztrátě, když jen několik týdnů předtím slíbil “epický konec roku”. “Musk prodal tyto akcie dříve, než mohly být neveřejné informace, které měl k dispozici, zveřejněny a ovlivnit cenu akcií společnosti,” tvrdí žaloba.

Případ rovněž vyvolává otázky týkající se řízení Tesly. Zapojení téměř celého představenstva do údajného porušování předpisů by mohlo spustit volání po reformách způsobu řízení a rozhodování na nejvyšších úrovních.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.