Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Facebook loni zaznamenal rekordní tržby ve výši 21,1 miliardy dolarů. Analytici přitom očekávali sumu 20,9 miliard, nicméně i tak se jednalo o nejpomalejší meziroční růst.
Negativně byla přijata také zpráva o nepříznivém vývoji počtu nových uživatelů ve Spojených státech a v Kanadě ve čtvrtém kvartálu loňského roku. V neposlední řadě pak Facebook reportoval rychlý růst nákladů.
Není proto divu, že akcie firmy 29. ledna v po-obchodní fázi odepisovaly 7 % a v poklesu pokračovaly i v závěru týdne. Zdálo by se, že to nejlepší má firma za sebou, ale…
Počet potenciálních nových uživatelů Facebooku (nebo internetu jako takového) není neomezený a společnost se proto musí poohlížet po nových způsobech, jak monetizovat své služby a know-how. Mezi ně bude patřit umělá inteligence, virtuální realita nebo nakupování.
K tomu má Facebook dobré předpoklady a do budoucna je tak stále atraktivním artiklem, jehož akcie jsou nyní “ve slevě”.
Jednou z výhod Facebooku je neuvěřitelné množství dat, které firma v rámci své krátké historie doposud nashromáždila. Počet aktivních uživatelů sociální sítě se nyní pohybuje okolo 1,66 miliard.
K tomu je potřeba připočíst také 140 milionů společností, které jsou na síti aktivní. S přidruženými platformami jako Whatsapp, Instagram či Messenger je pak počet uživatelů téměř 3 miliardy.
Údaje o aktivitách těchto uživatelů jsou velkým lákadlem pro marketingová oddělení společnostní z celého světa. Pořád platí, že informace jsou jednou z nejcennějších komodit.
Facebook si také udržuje vysokou ziskovost. Čistá marže byla v posledních třech letech nad 25 %. S tím souvisí i velké množství hotovosti a jejich ekvivalentů, které firma drží. Ta se pohybuje na úrovni 52 miliard dolarů, což znamená nejen možnost dále výrazně investovat, ale také stabilitu v případě příchodu finanční krize.
Zároveň Facebook může využít tyto prostředky ke zpětnému odkupu akcií, což by mohlo jejich cenu opět posílit.
Společnost také technicky vylepšuje Messenger a Whatsapp, které nacházejí stále širší využití v rámci prodeje nebo marketingu. I zde se neustále zvyšuje počet uživatelů jak mezi jednotlivci tak i firmami.
Cena akcií v po-obchodní fázi ve středu a v obchodních hodinách v pátek výrazně klesala. Poklesu totiž mimo zmíněné zklamání z některých výsledkových ukazatelů přidaly i obavy z důsledků šíření koronaviru.
V pátek pak proběhla médii zpráva o tom, že se Facebook rozhodl urovnat žalobu, kterou na něj ve státě Illinois kvůli používání technologie na rozpoznání obličeje podala skupina uživatelů. V rámci smíru vyplatí společnost žalující straně 550 milionů dolarů.
Nyní se cena za akcii firmy pohybuje těsně nad 200 dolary. To je meziročně stále o 21 % více. Medián letošní cílové ceny se podle 47 analytiků oslovených CNN nachází na 250 dolarech za akcii. Při současné ceně by se tak jednalo o téměř 25% zisk na jednu akcii. Potenciál pro růst tak je zde stále poměrně velký.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.