Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ICO - Initial Coin Offerings

Touha nalézt jiné způsoby získání financí pro nově vznikající firmy vedla ke zrodu různých experimentů.

Zpočátku jsme slýchali o tzv. crowd-fundingu. V roce 2017 se do popředí dostal pojem “Initial Coin Offerings (ICOs). Co je ICO? Vyplatí se do nich investovat? A na co si dát pozor? To a ještě mnohem více se dozvíte v tomto článku. 

Obsah článku o ICO

Co je to ICO?

Zjednodušeně: Firma prodá část svého majetku (svých coinů či tokenů) výměnou za peníze investorům, kteří firmě (kryptoměně) věří a doufají, že tento nově nabytý majetek jim v budoucnu přinese větší profit, než je hodnota peněz vložená do jeho koupě.

Info

V praxi to vypadá takto: Investor koupí např. 1000 tokenů nějaké kryptoměny v době jejího začátku. Za 1000 tokenů dá např. 1000 dolarů, tedy 1 dolar za každý token. V ideálním případě se cena firmy (kryptoměny) zvedne např. na 10 dolarů za token. Následný prodej investorovi přinese tedy 10 000 dolarů – 900% zisk.

V našem článku se seznámíme s pojmem ICO coins (mince) a způsobem jejich fungování. Dovíte se, zda má cenu s nimi obchodovat, kolik mincí již bylo vytvořeno a konečně i názvy některých nejznámějších kryptoměn, které vznikly po ICO.

Co si mám pod pojmem ICO představit?

ICO představuje neregulovaný a neomezený způsob sloužící jako zdroj financí v oblasti byznysu kryptoměn. Tento způsob využívají především různé startupové firmy, snažící se vyhnout klasickému procesu získávání kapitálu, vyžadovanému bankami a subjekty pracujícími s rizikovým (venture) kapitálem.

Základem je prodej určitého procenta kryptoměny z ICO zakladatelům projektu výměnou za legální tender. V praxi vše vypadá následovně:

Jak ICO funguje?

Vlastní koncepce ICO využívá token nebo digitální měnu, kterou následně nabízí k prodeji formou veřejné nabídky. ICO lze přirovnat k IPO (první veřejné nabídce / emisi akcií). Vše probíhá následovně:

Lidé z technologické start-upové firmy vygenerují ICO pomocí softwarové platformy, jež umožňuje blockchain podobně jako u kryptoměny Ethereum.
Vlastní softwarová platforma vychází z programově zakódovaného tokenu (nazývaného buď “token” nebo ” coin”, “mince”).

Další krokem týmu je vypracování tzv. white paper, což je v podstatě technický popis samotné myšlenky, nápadu projektu. White paper umožní komunitě užívající příslušnou kryptoměnu nápad posoudit (nejlépe pokud je podložen i představením prototypu)

Následuje proces identický s procesem crowdfundingu, což je obecně známý proces podobný veřejné nabídce akcií nebo předprodeji síťových tokenů. Projekt využívá jako směnný ekvivalent tokeny, z nichž část se pořizuje za peníze skupiny vývojářů a prvních beneficientů projektu.

Prakticky se tedy sejde nějaký počet (třeba 1000) investorů, kteří všichni investují nějakou částku. Většinou je tato částka vybrána v etherech nebo NEM tokenech.

Každý z investorů poté obdrží nějaký počet nově vzniklých tokenů či coinů poměrně k velikosti jejich investice. Ty může investor odprodat kdykoli uzná za vhodné a to buď se ziskem, nebo ztrátou.

Jsou ICO vhodné k obchodování?

Abychom dokázali posoudit, nakolik vhodná je tato forma obchodování, je třeba zvážit několik různých faktorů. V následující části uvádíme několik výhod i nevýhod, abyste si sami mohli udělat představuje a rozhodnout se pro či proti.

Výhody ICO

  • Odpadá veškeré papírování s investicemi
  • dává příležitost slibným projektům.
  • projekty představuje širšímu okruhu zájemců
  • umožňuje brzký (a levný!) přístup k potenciálně hodnotným tokenům
  • motivuje k inovacím
  • slouží jako cesta k budování komunit

Nevýhody ICO

  • vychází ze spekulací
  • přitahuje mnohé podvodníky
  • může způsobovat zahlcení sít
  • vyžaduje zásahy státních orgánů
  • nevede se žádná evidence

Vzhledem k povaze ICO jakožto součásti byznysu kryptoměn (a všem nepřehlédnutelným kladům s tímto byznysem spojeným), doporučujeme značnou dávku opatrnosti. Podvodníci u kryptoměn, stejně jako podvodníci u binárních opcí, číhají totiž všude.

Zjistit přesný počet dosud vytvořených mincí je téměř nemožné. Každý den přichází na trh nové coiny či kryptoměny. Mince uvedené v následujícím seznamu patří mezi uživateli kryptoměn k nejznámějším:

  • Nxt ICO
  • Ethereum ICO
  • Lisk ICO
  • DAO
  • Waves ICO
  • Startis ICO

Seznam uvádí pouze zlomek z celkového počtu dnes užívaných ICO, který se počítá na stovky. Pokud byste měli zájem o úplný seznam aktivních ICO, tzv. pre-ICO a ICO ve fázi přípravy, naleznete je zde.

Shrnutí článku o ICOs

ICO zůstanou i nadále součástí byznysu kryptoměn včetně příslušného blockchainu. Proto je na místě každou investici do ICO dobře zvážit.

Je pouze otázkou času, kdy dojde k zavedení regulací i v této oblasti. V Číně se totiž již před několika měsíci k tomuto tématu postavili zády a ICOs zakázali. Zda jimi bude pověřen vládní orgán či relativně nezávislý regulátor, ukáže až čas. Každopádně jakmile několik méně informovaných investorů utrpí citelné ztráty, regulace na sebe nenechají dlouho čekat.

Doporučení: ICOs mohou být dobrou cestou k rychlému (ale i pomalému) zisku. Na druhou stranu však je třeba si všechny ICO projekty před investicí proklepnout. O to se budeme snažit v občasných článcích, které naleznete níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Články v kategorii ICO - Initial Coin Offerings

Na Binance Launchpad právě spouští nová kryptoměna Arkham (ARKM). Vyplatí se do ní investovat?