Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Rekordní obchody za měsíc květen ve výši 18,15 mld. Kč vedou pražskou burzu do statisticky nejhoršího měsíce

Rekordní obchody za měsíc květen ve výši 18,15 mld. Kč vedou pražskou burzu do statisticky nejhoršího měsíce

Rekordní obchody za měsíc květen ve výši 18,15 mld. Kč vedou pražskou burzu do statisticky nejhoršího měsíce
Zdroj: irozhlas.cz

V průběhu měsíce května se na pražské burze velmi aktivně obchodovalo. Objem obchodů dosáhl 18,15 miliardy korun, což je nejvíce od začátku pandemie v březnu 2020. Kromě velké aktivity investorů český akciový trh v květnu vykázal také růst přes 1 350 bodů, přičemž v závěru měsíce index PX opět klesl na 1 308 bodů. Květnové obchodování tak skončilo téměř bez změny. Pokud by však nedošlo k růstu akcií ČEZ o více než 11 %, které byly zodpovědné za více než 47 % obchodů, index by výrazně oslabil.

Vývoj hodnoty indexu PX v průběhu května
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie ČEZ představují více než čtvrtinu váhy indexu PX

Akcie polostátního energetické giganta jsou dlouhodobě nejvíce obchodovanou emisí na pražské burze a díky jeho výraznému růstu v letošním roce – o více než 35 % – spolu s oslabováním ostatních titulů obchodovaných na pražské burze se dostal do pozice, kdy tvoří více než čtvrtinu celkového váhy indexu. Akcie ČEZ rostou již 3 měsíce v řadě a v průběhu května se dostaly na své 13leté maximum na úrovni 1 173 Kč za akcii, květnové obchodování pak akcie zakončily na ceně 1 121 Kč.

K výrazně ziskovým patřily po dubnu rovněž i v květnu akcie Photon Energy, které sice v průběhu posledního měsíce na ČEZem mírně zaostaly, z hlediska celého roku 2022 se však jedná o nejziskovější titul pražské burzy, když doposud tyto akcie zvýšily svou hodnotu téměř o 50 %. Akcie Photon Energy těží nejenom z růstu cen energii, kromě toho se jedná o jediný "zelený" titul na pražské burze a zdá se, že se tak těší velké oblibě investorů. Posledním akciím z titulů kótovaných na pražské burze, kterým se podařilo v květnu posílit, jsou akcie Colt CZ.

Jak se dařilo vybraným akciím v rámci indexu PX v průběhu května a od začátku roku
Jak se dařilo vybraným akciím v rámci indexu PX v průběhu května a od začátku roku
Zdroj: pse.cz

Další tituly však skončily v červených číslech. Nejhorší výkonnost v květnu vykázaly akcie MONETA, které za jediný měsíc ztratily více než 12 % své hodnoty a od začátku roku již odepsaly téměř pětinu. Důvodem oslabení těchto bankovních akcií pravděpodobně bylo oznámení o zrušení plánované transakce s PPF.

V průběhu května se nedařilo ani akciím Erste Group Bank, které ztratily 3 % hodnoty. V letošním roce se však jedná o vůbec nejhůře performující titul pražské burzy, když v roce 2022 tyto akcie odepsaly už téměř 30 % své hodnoty. "Pozadu" pak nezůstává ani Komerční banka, když v minulém měsíci ztratila 7,5 % a od začátku roku už kumulovaně ztrácí více než 23 %. K výrazně ztrátovým titulům pak patří i akcie Pilulka. Akcie VIG pak zakončily květnové obchodování na nejnižší hodnotě od poloviny března.

Vývoj ceny akcií Moneta za posledních 6 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Červen je z historického pohledu pro pražskou burzu špatným měsícem

Podíváme-li se na současný měsíc z historického pohledu, pražskou burzu pravděpodobně nebude čekat pozitivní měsíc. Za poslední dekádu dokázal index PX v červnu vzrůst pouze dvakrát. Od začátku roku přitom benchmark českého akciového trhu již oslabil o více než 8 % (o cca 4 % po započtení vyplacených dividend).

Z významných domácích hráčů zatím nevyplácel dividendu právě ČEZ, u kterého se zatím spekuluje o dividendě ve výši 44 Kč na akcii – zatím nebyla schválena valnou hromadou. K vyplacení této dividendy by však mělo dojít až začátkem července.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo