Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Pokud bychom si chtěli pořídit vlastní bydlení z peněz, které většina z nás běžně vydělává, museli bychom pracovat léta, možná desítky let, než bychom na daný byt či dům našetřili. Nicméně naše potřeba mít vlastní místo k bydlení tak dlouho čekat nemůže. Kdybychom neměli kde bydlet, kvalita našeho života by se snížila a léta, která bychom se bez bydlení museli obejít, by se nám už nikdy nevrátila.
Proto si lidé pořizují půjčky resp. úvěry. Dnes je mají na svém portfoliu služeb prakticky všechny banky, soupeřící navzájem o své klienty. Ve snaze udržet krok s tímto trendem začal v nedávné době nabízet půjčky i svět kryptoměn.
Pojmem “krypto-půjčka” se označuje jednoduše půjčka realizovaná v jakékoli kryptoměně. Princip operace je stejný jako u tradiční půjčky: S konkrétním subjektem, který nám půjčuje peníze, uzavíráme smlouvu, v níž se zavazujeme, že tyto peníze za určitou dobu vrátíme s určitým úrokem. Daný subjekt kryptoměna pak může využít na cokoli – trading, nákup zboží, nebo výběr peněz z bitcoinového automatu.
Rozdíl mezi normální půjčkou a tím to typem půjčování peněz spočívá v tom, že v případě krypto-půjčky neplatíme v tradiční měně (v korunách či eurehc) nýbrž v kryptoměně – bitcoinu, etherech, nebo jakékoli jiné.
U krypto-půjček existují i některé další odlišností od klasických půjček, zejména:
Z uvedeného je vidět, že rozdíly jsou poměrně příznivé. Člověk, který si pujčuje, tedy získává všechny výhody využívání kryptoměn jako je decentralizace, vyšší míra soukromí, anonymita a integrita blockchainové “účetní knihy”. Ale co člověk, který chce své kryptoměny někomu pujčit?
Ve světě kryptoměn se šance vydělat nabízejí doslova na každém rohu. Nesmíme však zapomínat, že s sebou nesou i určité riziko a nemálo slibných projektů jsou podvody.
Nicméně i na krypto-půjčkách se dá vydělat. Stačí se spojit s někým, kdo půjčku hledá. To lze např. pomocí platformy BitBonds. Vyzkoušet si to můžete s kryptoměnami už v hodnotě 5 USD a jednoduše se přidat k dalším lidem, kteří se na něčí půjčku skládají.
Společnost BitBond prohlašuje, že je schopna investici v kryptoměně zhodnotit ročním výnosem ve výši 12-26 %. To rozhodně není málo, zvláště v porovnání s tradičními nástroji investování.
BitBond patří mezi průkopníky tohoto druhu služeb. Společnost je registrována v Německu a nabízí půjčky po celém světě vždy s možností automatizace. Bonitu klienta vyhodnocuje strojový algoritmus, který naše platby ověřuje přes stránky typu PayPal nebo Amazon. Mezi nabízenými půjčkami si můžeme vybrat různá splátková období konkrétně 6 týdnů, 3 měsíce, půlrok a rok. Platby pak probíhají měsíčně.
Minimální hodnota půjčky je stanovena na 0,01 BTC. Každý klient může mít současně vždy jen jednu půjčku. Úrokové sazby určuje společnost na základě platební důvěryhodnosti (bonity) klienta. Všechny ceny resp. služby jsou dle německého práva uváděny bez DPH.
Určitě si pokládáte otázku, zda je půjčování kryptoměn bezpečné. Přeci když někomu anonymnímu pošlu kryptoměny, může si je nechat a pěkně mě tak podvést. Musím říct, že to byla také jedna z prvních věcí, které jsem si žjišťoval.
Na svých stránkách BitBond uvádí, že v případě prodlení se splátkami kontaktují vymáhačskou agenturu v zemi, kde dlužník uvedl a ověřil své sídlo/bydliště. Proto věřím, že je půjčování kryptoměn přibližně stejně bezpečné jako půjčování peněz např. na Zonky.
Samotné kryptoměnové burzy jako např. Bitfinex také nabízí službu s názvem “margin funding“. U této služby jde o to, že na speciální účet vložíte peníze, které mohou využívat další účastníci burzy pro své vlastní obchodování, pokud chtějí obchodovat s využitím tzv. pákového efektu.
Služba “margin funding” je obecně o dost méně riziková, ale přináší také menší zisk. Obě služby se liší v mechanismu operace, jedno však mají společné: možnost automatizace investic. Díky němu nás půjčování kryptoměn stojí méně sil.
Kromě Bitfinexu ale tento typ půjčování peněz nabízí i burza Poloniex. U nich se tomu říká “margin lending“.
Abyste mohli na Poloniexu půjčovat kryptoměny, je třeba se registrovat a posléze ověřit vaši totožnost, tedy nechat svůj profil schválit pomocí odeslání fotek vašeho průkazu totožnosti. Dále je třeba ještě nahrát fotku vašeho obličeje, aby bylo jasné, že doklady jsou vaše.
TIP: Když už máte účet ověřený, doporučujeme ihned zapnout 2FA autentizaci pro větší bezpečnost vašeho obchodního účtu.
Pro začátek půjčování kryptoměn stačí jen do vaší “lending balance” danou kryptoměnu převést jako normální deposit, neboli vklad. Nyní je třeba se trochu poprat s nastavením půjček, ale nebojte. Již brzy zveřejníme podrobný návod, jak na Poloniex a Bitfinex půjčovat kryptoměny.
Dle oficiálního vyjádření Bitfinex je šance nenavrácení půjčeného kapitálu téměř nulová, za dobu existence burzy se tak ještě nikdy nestalo.
If the price would change so dramatically that the majority of all margin positions would drop below zero, losses eventually will be shared with margin funding providers. This has never happened in the existence of our platform, but in theory, it could happen.
Providing liquidity in margin funding is not risk-free; however, interest rates are typically far higher than you achievable at through a typical savings account. In the end, it’s up to the user to weigh this risk and gains.
Zdroj: Bitfinex
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.