Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Míra inflace v EU klesla na 3,1 %. V České republice je téměř trojnásobná - nejvyšší ze všech členských států evropského společenství.
Nejnovější zpráva Eurostatu ukazuje výrazný pokles inflačních tlaků v celé Evropské unii. Míra inflace v listopadu klesla na 3,1 %, což je nejnižší úroveň za poslední přibližně dva roky. Tento pokles signalizuje pozitivní trend pro ekonomiku EU a naznačuje možný návrat ke stabilnější cenové hladině po období vysoké inflace.
Česká republika má v současné době nejvyšší míru inflace v celé Evropské unii, když spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 8 %. Naopak Belgie vstoupila do období deflace, když ceny v porovnání se stejným obdobím loňského roku klesly o 0,8 %. Snížila se i míra inflace v eurozóně a to na 2,4 %, čímž se potvrdil původní odhad Eurostatu.
Euro area annual #inflation at 2.4% in November 2023, down from 2.9% in October https://t.co/GnrY1SUfMA pic.twitter.com/35PPZ71kBr
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) December 19, 2023
Údaje o inflaci v České republice jsou však poněkud zkreslené v důsledku statistického dopadu loňského zavedení úsporného energetického tarifu. Ten před rokem uměle snižoval ceny energií – o to výrazněji působí letošní meziroční růst.
Jedná se o hru s čísly, nicméně podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) by bez tohoto faktoru meziroční míra inflace za listopad činila jen 4,7 %, namísto uváděných 8 %.
Listopadová jádrová míra inflace v České republice pod 6 % pak naznačuje pozitivnější trend, než by se mohlo zdát z celkových údajů, přičemž hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek očekává, že inflace v České republice v lednu klesne na úroveň kolem 3 %.
Dopad inflačního období je však více než patrný – ceny jsou nyní přibližně o 36 % vyšší než před pandemií.
Pokud se podíváme na širší situaci v EU, nejnižší míru inflace vykázaly Dánsko a Itálie, které následovaly deflační Belgii s mírou inflace 0,3 %, a 0,6 %. Na opačném konci spektra po České republice vykázaly nejvyšší míru inflace Maďarsko a Slovensko spolu s Rumunskem.
V Maďarsku, které mělo doposud nejvyšší inflaci v EU, došlo ke zpomalení tempa růstu cen na 7,7 %. Na Slovensku a v Rumunsku inflace klesla na 6,9 %, zatímco v Polsku zůstala míra inflace beze změny na úrovni 6,3 %. Celkem 21 členských států EU zaznamenalo oproti říjnu snížení míry inflace, ve třech zůstala stabilní a ve třech došlo k jejímu zvýšení.
K růstu inflace v eurozóně přispěly nejvíce služby, které přidaly 1,69 procentního bodu, dále potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 1,37 procentního bodu.
Nejvýraznější opačný vliv měly ceny energií, které klesly, a přispěly tak ke snížení míry inflace o 1,41 procentního bodu.
Zmírnění inflace v celé EU je vítaným jevem, zejména s ohledem na ekonomickou nejistotu, která region v posledních obdobích sužovala. Tento pokles naznačuje, že EU může být na cestě k oživení, spotřebitelské ceny se stabilizují a životní náklady se pro její občany mohou stát zvládnutelnějšími. Pokud se tento trend udrží, mohl by vytvořit příznivější prostředí pro hospodářský růst a stabilitu v Unii.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.