Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Průměrná doba držení akcií se zkracuje – Nepřicházíte zbytečně o peníze i vy?

Průměrná doba držení akcií se zkracuje – Nepřicházíte zbytečně o peníze i vy?
Zdroj: depositphotos.com

Čas by měl být největší přítel investora, protože je to právě čas, který generuje zisky. V tomto článku se ale přesvědčíme o tom, že je velký rozdíl mezi tím něco znát a mezi tím, to skutečně dělat. Finanční trhy dokáží být někdy naprosto nelogické a při pozitivní zprávě trh může klesat. Ovšem ještě více nelogicky se chová investor.

Na následujících řádcích se podíváme na výsledky výzkumu retail brokera eToro, který byl proveden ve 13 zemích, a kterého se zúčastnilo 10.000 retailových investorů. Po přečetní tohoto článku budete vědět, co dělá většina a co byste tím pádem (nejspíše) neměli dělat vy.

Investice na 10 měsíců není investice

V dnešní době jsme svědky skutečného investičního boomu, který je kromě marketingu mnoha brokerských společností také podpořen všeobecnou dostupností obchodních platforem a velkým množstvím vzdělávacích materiálů, kurzů a workshopů. To vše přivedlo na trhy nový druh investora, který má mnoho znalostí, ale velmi málo zkušeností s reálným chováním trhů, a téměř nulové zkušenosti s vlastní psychikou, risk a money managementem.

Porušování investiční strategie zpravidla nikdy zisky nepřinese.

Z průzkumu vyplývá, že 63 % retail investorů očekává zhodnocení své investice v řádů let nebo desetiletí. Zatímco pouhých 12 % investorů cílí své zisky na horizonty několika dní, či týdnů. Dále 42 % dotázaných investorů uvedlo, že od investice očekávají dlouhodobé finanční zajištění a 31 % dotázaných uvedlo, že je jejich investiční činnost má zajistit na důchod. I přes tato data z průzkumu si povšimněme na grafu níže, že realita je naprosto odlišná.

Zdroj: faei.cz
Průměrná doba držení akcií od roku 1975 - 2022
Průměrná doba držení akcií od roku 1975 – 2022

Ve skutečnosti se doba držení akcií z průměrných 5 let v roce 1975 snížila na pouhých 10 měsíců. V roce 1975 ovšem nebylo investování do akcií tak rozšířené jako v dnešní době a této činnosti se věnovali především profesionální investoři a správci kapitálu. To znamená, že za tímto statistickým poklesem stojí retailoví investoři, byť v dotaznících uvádějí něco jiného.

Tito krátkodobí investoři si přitom z dlouhodobého měřítka velmi škodí a připravují se o zisky. Není tajemstvím, že pasivně řízená portfolia případně investice do indexových fondů, dlouhodobě překonávají aktivně řízené obchodní strategie. Měřítkem úspěšného investování je bod, kdy je účet zhodnocen více nebo stejně, jako je výkonnost akciového indexu S&P 500, který bezesporu dlouhodobě roste.

Investoři, kteří podle dotazníku uvádějí, že se chtějí zajistit na důchod, jsou tedy sami proti sobě, když ukončují své investice po 10 měsících. Podobný pokles doby držení zaznamenaly také podílové fondy, do kterých je investováno v průměru pouze 2,5 roku.

Za poklesem průměrné doby držení akcií stojí několik faktorů. Za ty hlavní můžeme označit obecnou globální nejistotu. Po akciovém propadu v roce 2008, bylo do ekonomického růstů investováno mnoho peněz, takže se někteří investoři obávají, že zákonitě po silném růstu musí přijít i silný propad. Další důvod brzkého ukončení investice je psychologie.

Lidé totiž očekávají rychlé zisky a nejsou ochotni si na zhodnocení své investice počkat, čímž se okrádají o peníze.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Závěr

Extrémní zkrácení investiční doby z 5ti let na současných 10 měsíců, je způsobeno vstupem drobných investorů na finanční trhy. K tomuto zkrácení dochází i přes to, že 73 % investorů v mezinárodním průzkumu uvedlo, že zhodnocení investice očekávají v řádu let, případně má sloužit jako zajištění na důchod. Na vině tohoto trendu je kromě geopolitické nestability a nejistoty také investiční psychologie, kdy investoři nejsou ochotni si na své zisky počkat, jež by podle historického vývoje indexu S&P 500 měly v dlouhodobém horizontu přijít.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.