Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč se už nikdy neobjeví další Warren Buffett?

Warren Buffett končí, ale jeho odkaz zůstává. Nového Buffetta však už svět nikdy neuvidí. Proč? Protože kombinace jeho posedlosti, načasování a nástroje jménem Berkshire Hathaway je dnes jednoduše neopakovatelná.

Proč se už nikdy neobjeví další Warren Buffett?

V sobotu 3. května Warren Buffett oznámil, že odchází z pozice výkonného ředitele Berkshire Hathaway.

Po více než šesti dekádách, kdy dokázal porážet trh s výnosem téměř 20 % ročně, je zřejmé jedno: Buffett byl nejen výjimečný investor – byl unikátní fenomén, který se už nikdy nezopakuje.

Důvody? Osobnost, období jeho života a jedinečný investiční nástroj.

Aktuální vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK-B! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Buffett byl posedlý učenec

Buffett není jen chytrý. Je posedlý. Akcie koupil už v 11 letech, od té doby trávil život mezi výkazy, výročními zprávami a knihami o byznysu.

Ostatní poslouchali hudbu a koukali na filmy a on četl účetní uzávěrky. Jeho mozek fungoval jako databáze umělé inteligence dávno předtím, než existovala.

Odhadem přečetl přes 100 000 finančních výkazů. A co víc – téměř vše si zapamatoval. Pamatoval si pasáže z knih po 50 letech.

To mu umožňovalo okamžitě rozpoznat, co je důležité a co ne – a přijímat rozhodnutí rychleji a přesněji než většina ostatních investorů.

2. Ideální čas a místo narození

Buffett sám říká, že “vyhrál vaječníkovou loterii” – narodil se v pravý čas na správném místě.

  • Pokud by přišel na svět v roce 1880, investoval by do dobytka.
  • Kdyby v roce 1930 v Sovětském svazu, skončil by na Sibiři, ne s portfoliem.

Začal investovat v době, kdy trhy byly neefektivní, a kapitál do nich ještě netekl proudem z indexových fondů.

Buffettova “deep value” strategie fungovala, protože byl často jediný, kdo vůbec hledal v zapadlých koutech trhu.

Například až 35 % investičních peněz měl v jediné zapomenuté firmě Sanborn Map, která vyráběla mapy. Její aktiva měla vyšší hodnotu než tržní cena celé společnosti.

Od roku 1957 do 1968 generoval Buffett průměrný výnos 25,3 % ročně. Ve světě, kde podílové fondy nedokázaly ani náhodou překonat trh, to bylo něco výjimečného.

3. Jedinečný investiční nástroj: Berkshire Hathaway

Berkshire není fond. Není ETF. Není investiční společnost. Je to konglomerát, který Buffett vytvořil jako “investiční nástroj na míru”.

Nevybírá poplatky za správu, neinkasuje za výkon, nemá investory, kteří by při poklesu trhu vybírali prostředky – a tím by donutili prodávat aktiva v nevhodný moment.

Tato struktura dala Buffettovi svobodu. Mohl investovat bez tlaku, s dlouhým horizontem a vlastními pravidly.

V době, kdy ostatní investoři podléhali tlaku krátkodobých výsledků a kvartálních reportů, on stavěl impérium, které rostlo s klidem stoletého dubu.

A proč je to dnes nereplikovatelné?

  • Dnešní trhy jsou ovládané do značné míry algoritmy, ETF a fondy s obrovským kapitálem – hledat “skryté poklady” je těžší než kdy dřív.
  • Umělá inteligence srovnává informační výhodu – to, co měl Buffett ve své hlavě, má dnes každý s přístupem k datům a výpočetnímu výkonu.
  • Současní investoři jsou odměňováni za shodu s trhem, ne za originalitu – a málo kdo má trpělivost, disciplínu a strukturu jako Buffett.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat