Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč se stále nepodařilo vyřešit nedostatek polovodičů?

Proč se stále nepodařilo vyřešit nedostatek polovodičů?
Zdroj: hearstapps.com

Pokud se chcete blíže seznámit s příčinami nedostatku polovodičů a jeho důsledky, přečtěte si tento článek: Jak se bude vyvíjet nedostatek čipů a které akcie z toho získají nejvíce? V dnešním článku se podíváme na to, proč se nedostatek polovodičů stále nepodařilo vyřešit a proč bude pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat.

Nedostatek polovodičů, tedy čipů, které pomáhají fungovat řadě moderních zařízení od automobilů přes notebooky až po vysavače, je po celou dobu pandemie přetrvávajícím problémem v dodavatelských řetězcích výrobců elektroniky.

Tento problém, stejně jako další problémy s výrobky v posledním roce, si měl trh vyřešit sám – buď nárůstem výroby, která měla uspokojit poptávku, nebo s jejím ochlazením.

Když se však rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že sehnat zboží, jako jsou herní konzole a notebooky, je stále obtížné. Místo toho, aby problém s čipy odezněl, stal se tak nezvladatelným, že je na nejlepší cestě překonat lockdowny, které nedostatek vyvolaly. Stejně jako u každé složité situace v dodavatelském řetězci existuje řada různých faktorů, které na sebe navazují, což znamená, že neexistuje jedno jednoduché řešení nedostatku polovodičů. Zde je seznam faktorů, které zajišťují, že nedostatek polovodičů jen tak neustoupí.

1. Poptávka

Na začátku pandemie vystřelil prodej stolních počítačů, notebooků, chytrých telefonů a dalších nezbytných zařízení pro práci z domova do nebes, když začaly kanceláře zet prázdnotou. Také prodej herních konzolí a zařízení pro těžbu kryptoměn prudce vzrostl, protože lidé chtěli vyplnit svůj volný čas nebo zbohatnout na růstu ceny kryptoměn.

Náhlý nedostatek čipů, které tyto produkty pohánějí, vedl k vlně panického nakupování – podobně jako tomu bylo v případě toaletního papíru, instantních potravin a celé řady dalších věcí na počátku pandemie, která dodnes omezuje výrobce. Výroba polovodičů pro jiné zboží, zejména pro automobily, poklesla, protože je lidé na počátku pandemie nepotřebovali.

Poptávka se však obnovila prudčeji, než se očekávalo a automobilky najednou musely opět začít objednávat velké množství čipů.

Přesto i po zavedení vakcín a částečném znovuotevření společnosti poptávka po výrobcích, které vyžadují velké množství čipů, nadále roste a nic nenasvědčuje tomu, že by tento apetit po elektronice měl v dohledné době polevit. Je pravděpodobné, že pandemie natrvalo změnila některé způsoby práce a komunikace tak, že se více spoléhají na elektronická (tedy polovodiči poháněná) zařízení.

2. Nové továrny nevyrostou na zelené louce přes noc

Řada společností zabývajících se výrobou čipů (např. Intel, Samsung a Taiwan Semiconductor) zahájila výstavbu nových zařízení, aby zvýšila své výrobní kapacity, nebo alespoň odhalila plány na rozšíření svých kapacit. Dokončení těchto projektů bude klíčové pro ukončení nedostatku polovodičů. Není však jasné, kdy přesně začnou přinášet ovoce. Mnoho vedoucích pracovníků polovodičových společností totiž na těchto expanzích zakládá své různé předpovědi o pokračujícím nedostatku.

Jedna z optimističtějších prognostiček, generální ředitelka společnosti Advanced Micro Devices Lisa Su, na zářijové konferenci uvedla, že nové výrobní závody pravděpodobně do druhé poloviny roku 2022 výrazně zmírní nedostatek v dodavatelském řetězci – což je ještě pozitivní odhad. Matt Murphy, generální ředitel společnosti Marvell Technology, která se zabývá vývojem polovodičů, není tak pozitivní. Začátkem října řekl televizi CNBC, že rozšíření továrních kapacit pomůže zvýšit výrobu až v roce 2023 nebo 2024.

Proces výstavby továrny na výrobu polovodičů je mimořádně kapitálově náročný, vyžaduje čas a není jednoduchý. Náklady na výstavbu se odhadují v rozmezí 5 až 10 miliard dolarů.

Nutnost ohromujících investic způsobuje, že některé společnosti váhají, zda se pustit do takového projektu, který může trvat roky, protože investice se vyplatí pouze v případě, že poptávka poroste i v daleké budoucnosti. Existuje také možnost, že různé společnosti, které postaví své továrny, zvýší globální výrobní kapacitu nad rámec poptávky.

“Obávají se, že pokud investice správně nenačasují, nikdy se jim peníze nevrátí. Nyní je zde vysoká marže, ale jakmile vstoupí na trh další hráči, ziskové marže nebude možné udržet,” řekl Edwin Kan, profesor elektrotechniky a počítačového inženýrství na Cornellově univerzitě.

Zdroj: bloomberg.com
Čekací doba mezi objednáním a realizací objednávky (v týdnech)
Čekací doba mezi objednáním a realizací objednávky (v týdnech)

3. Nedostatek pracovních sil

Kromě toho, že polovodičový průmysl nemá dostatek továren, aby uspokojil poptávku, má také problémy s hledáním pracovníků, kteří by je obsluhovali. IPC, obchodní skupina zastupující polovodičové společnosti, koncem září oznámila, že téměř čtyři z pěti výrobců mají problém najít kvalifikované pracovníky a že je tento problém obzvláště palčivý v Evropě a Severní Americe.

Pracovníci potřebují specializované školení pro zacházení s toxickými chemikáliemi používanými při výrobě polovodičů, což vytváří další překážku při zvyšování počtu zaměstnanců.

Společnosti nyní nabízejí vyšší mzdy, pružnější pracovní dobu a možnosti školení a vzdělávání ve snaze nalákat nové zaměstnance. Intel, největší polovodičová společnost na světě, dokonce v televizních a rozhlasových pořadech vede reklamní kampaň “hledáme pomoc” zaměřenou na studenty, kteří ještě studují na vysoké škole, aby pracovali na částečný úvazek. Problém s nedostatkem pracovníků však také nelze vyřešit přes noc.

4. Vybavení a materiály

Ukazuje se, že i mnoho fyzických předmětů potřebných k výrobě polovodičových čipů je nedostatkové zboží. Substráty, z nichž se skládají desky s plošnými spoji, tedy povrch, na který se čipy montují, se shánějí velmi obtížně. Tyto desky s plošnými spoji jsou nezbytné pro vzájemnou komunikaci čipů. Problémem jsou i osobní ochranné prostředky nebo dokonce plynové potrubí, které jsou nyní rovněž na objednávku.

Výstavba nových továren a rozšiřování kapacit v těch stávajících klade důraz na dodavatelské řetězce zařízení, která polovodiče vyrábějí. Existuje pouze omezený počet společností, které tato vysoce specializované vybavení vyrábějí, takže i zde panují dlouhé dodací lhůty. Navíc instalace zařízení v závodě a testování spolehlivosti je vlastní časově náročný proces. Všechny tyto věci vyžadují čas.

O nedostatku polovodičů hovořil v podcastu Stopáž docent Jiří Jakovenko z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
O nedostatku polovodičů hovořil v podcastu Stopáž docent Jiří Jakovenko z Fakulty elektrotechnické ČVUT

Kdy můžeme očekávat zlepšení?

Jak je zjevné z popisu situace a také z čekací doby mezi objednávkou a realizací objednávky, výrobci polovodičů díky nadměrné poptávce vyrábějí polovodiče na hranici svých produkčních kapacit. Nabídka v současnosti není schopná uspokojit poptávku.

Navýšení nabídky polovodičů však nelze dosáhnout přes noc. Vyžaduje si kapitálově náročné investice do stavby nových výrobních zařízení, které mohou být pro změnu nadbytečná, jakmile (otázkou je zda) abnormálně vysoká poptávka po polovodičích klesne. Pozitivní odhady hovoří o zlepšení situace – otevření nových výrobních kapacit – v druhé polovině roku 2022. Ty konzervativnější dokonce v letech 2023 nebo 2024. Jedno je tak jisté, nedostatku polovodičů se jen tak nezbavíme.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.