Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je Bitcoin ETF tak důležité? Odpověď poskytne zlato

Schválení Bitcoin ETF Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC) zpřístupní kryptoměnu řadě dalších investorů. Budou následky podobné jako po spuštění prvních ETF na zlato?

Publikováno
Proč je Bitcoin ETF tak důležité? Odpověď poskytne zlato
Zdroj: Depositphotos.com

Včerejší schválení burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin (BTC) vyvolalo mezi investory do kryptoměn velké nadšení. Od Bitcoin ETFs se očekává otevření dveří do kryptosvěta pro širokou veřejnost a institucionální investory.

Nabízí se zde paralela s transformačním dopadem, který měl start prvních ETFs na zlato před dvaceti lety, kdy jejich zavedení způsobilo revoluci v dostupnosti drahého kovu pro investory.

Zlatá ETF

Důvěru v transformační potenciál bitcoinových ETFs neztrácejí ani vedoucí představitelé odvětví. William Rhind, zakladatel a generální ředitel společnosti GraniteShares, uznává, že první ETF na zlato mělo na trh hluboký dopad, neboť poprvé umožnilo zahrnout zlato do investičních portfolií.

Ačkoli Rhind zůstává opatrně optimistický, pokud jde o poptávku po spotovém ETF na bitcoiny, nelze ignorovat vytvořený precedens. Tento historický kontext poskytuje cenné informace o potenciální trajektorii Bitcoin ETFs a jejich dopadu na trh s kryptoměnami.

Nový produkt tehdy zjednodušil investiční proces, což vedlo k tomu, že do zlatých ETFs bylo v prvních 7 letech investováno více než 100 miliard USD a cena zlata se od jejich debutu v roce 2004 zvýšila téměř čtyřnásobně.

Vývoj ceny zlata od spuštění prvního ETF v listopadu 2004

Snadný přístup a odstranění potřeby fyzického držení a zabezpečení hrály v tomto prudkém nárůstu významnou roli. V návaznosti na tento vývoj, naznačuje projekce společnosti Standard Chartered potenciální zdvojnásobení hodnoty Bitcoinu na 100 000 USD do konce roku.

Očekává se, že spotové ETF, které reflektuje cenu Bitcoinu v reálném čase, na rozdíl od futures ETF, které drží derivátové kontrakty, nabídne kryptoměně novou úroveň dostupnosti a legitimity.

Martin Leinweber, analytik společnosti MarketVector Index zase věří, že legitimita kryptoměn dosáhne díky ETF takové míry, že tradiční finanční poradci budou svým klientům doporučovat do těchto fondů investovat a velké finanční instituce do nich budou alokovat část svých prostředků.

Zatímco Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), předchůdce Bitcoin ETF, měl ve správě aktiva za téměř 30 miliard USD, očekávání kolem spotových Bitcoin ETFs naznačuje ještě vyšší apetit investorů po přístupnějším a regulovaném způsobu investování do Bitcoinu.

Analytici ze společnosti Bernstein předpokládají, že trh by mohl do dvou až tří let dosáhnout 10 % tržní kapitalizace Bitcoinu, která činí přibližně 900 miliard USD.

Závěrem lze říci, že schválení spotových ETF na Bitcoin představuje pro celý kryptosvět významný milník, který má potenciál přilákat značný kapitál a dále upevnit roli Bitcoinu v globálním finančním prostředí. Ačkoli je včerejší schválení v ceně Bitcoinu už nejspíš nějakou dobu promítnuto a žádný dramatický růst se nekoná, dlouhodobý dopad bude bez diskuze značný.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.