Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč (ne)investovat do podílových fondů?

Proč (ne)investovat do podílových fondů?

Každý z nás o nich asi slyšel. Ale ne každý ví, co jsou vlastně podílové fondy zač. A přitom jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak investovat své peníze. Umožní vám dosáhnout diverzifikace – a z vaší strany bude třeba vynaložit jen minimum času a energie.

V tomto článku se společně podíváme na to, co to vlastně podílové fondy jsou a proč do nich (ne)investovat. 

Poznámka

TIP: Komplexní článek o podílových fondech – Co jsou to investiční podílové fondy a pro koho jsou vhodné?

Co to podílový fond vlastně je?

Je to nástroj kolektivního investování. To vlastně znamená, že mnoho drobných zákazníků dá své peníze dohromady a tato velká suma peněz je pak investována.

Do čeho peníze vložit, to je otázka, kterou dnes a denně řeší portfolio manažeři podílového fondu. Ti jsou placeni za to, aby si jednotliví investoři (vy) nemuseli sami pracně zjišťovat do čeho se vyplatí zainvestovat. Vybírají tedy, z jakých aktiv se bude skládat investiční portfolio daného fondu (co se za peníze nakoupí – zda to budou akcie, nemovitosti nebo třeba dluhopisy).

Jednotliví investoři za peníze vložené do fondu získají podílové listy, což je vlastně jejich podíl v daném fondu. Pro pořádek ještě dodejme, že ti manažeři pracují pro investiční společnost. Právě ta je oficiálně tím, kdo podílový fond (a vaše zainvestované peníze) spravuje. Jenže investiční společnost je právnická osoba, proto tam musí být člověk, který reálně rozhoduje – a právě to je portfolio manažer.

Proč se vyplatí do podílových fondů investovat a proč naopak ne? Na to se podíváme nyní.

Zdroj: depositphotos.com

podilove fondy 2019

Výhody podílových fondů:

  • Je z čeho vybírat: Fondů je na českém trhu mnoho. Můžete své peníze vložit i do vícero fondů – tím docílíte ještě větší diverzifikace svého investičního portfolia. Koneckonců dávat všechny vejce do jednoho košíku je riskantní.
  • Riziko je rozprostřené mezi stovky a tisíce klientů: Protože podílový fond typicky spravuje peníze mnoha a mnoha drobných klientů, je riziko neúspěchu jednotlivých investic rozprostřeno. Je něco jiného, když sami vložíte své peníze do akcií dvou společností a jedna z nich zkrachuje. Když máte velkou kupu peněz (jako má podílový fond), můžete peníze rozmístit klidně do akcií tisíců společností – a tady už se projeví znalost a odhad manažera fondu. Je ale dost možné, že v průměru jeho závěry budou správné – a protože jde o to, jak se investicím bude dařit celkově, neúspěch investice v jedné oblasti celkový výkon fondu tolik nezhorší.
  • Můžete si vybrat: Věříte, že nemovitosti budou nabývat na hodnotě? Nebo příležitosti vidíte spíše v akciích dravých technologických start-upů či silných, zavedených společností? Existují fondy, které se zaměřují na tu či onu oblast. Pokud tedy máte pevný názor, můžete si vybrat odpovídající fond a zainvestovat v dané oblasti bez toho, abyste museli situaci na daném trhu zdlouhavě zkoumat a analyzovat.
  • Ušetří vám čas: Investování do fondů není vůbec časově náročné. Pouze si vyberete fond, výši investice a je to. Investovat můžete prakticky bez znalostí a bez zdlouhavého učení. Například forex obchodování je úplný opak. Sledovat grafy a trhy obecně vás stojí dost času a bez znalostí to bohužel nepůjde.

Nevýhody podílových fondů:

  • Něco to stojí: Za to, že peníze vložíte do podílového fondu, z nich každý rok zaplatíte poplatky v řádech procent z investované částky. Dále je tu i vstupní poplatek zaplacený na začátku a pak o pravidelný roční poplatek. Z poplatků se hradí náklady na odměnu portfolio manažera a na administrativní a technický provoz fondu.
  • Kdybyste si sami nakoupili akcie a pak je prodali, poplatek může být nižší. Jenže na to musíte mít šťastnou ruku a trhy sledovat. Fond to dělá za vás – a navíc jsou někdy nabízeny akce, kdy vám poplatek je odpuštěn. Poplatkům se ale rozhodně nevyhnete. Jedná se o největší nevýhodu fondů.
  • Na své peníze si pár dnů počkáte: Když se rozhodnete své peníze z fondu vybrat, potrvá obvykle několik pracovních dnů než vám peníze dojdou na účet. Oproti tomu např. ze spořicího účtu můžete peníze převést na běžný účet do druhého dne nebo ještě rychleji. Rozdíl to není velký, ale někdy může být znát i těch pár dnů. Proto je dobré s tím počítat. Někomu na likviditě peněz dost záleží.
  • Musíte si pohlídat rizikovost: Jako v každé investici je i zde šance na vyšší výnos vykoupena vyšším rizikem. Akciové fondy si mohou za rok připsat i desítky procent, stejně tak ale mohou zamířit hluboko pod nulu.

Oproti tomu u fondů investujících do dluhopisů nebo do produktů peněžního trhu máte relativně vysokou jistotu, že se do mínusu nepodíváte.

Velké zhodnocení vložených prostředků však také nečekejte. Nabízené fondy bývají označené jako konzervativní, vyvážené nebo dynamické – s odpovídajícími ambicemi na výnos, ale i na možnou ztrátu.

Teď už víte vše podstatné o podílových fondech

Pokud jste dočetli až sem, získali jste základní přehled o podílových fondech. Takže jak dál? Vyberte si, do jaké oblasti chcete své peníze vložit. Koukněte na rizikovost fondu a zkontrolujte si jeho poplatkové podmínky. Jak vybrat ten správný investiční fond? Více v tomto článku. 

Hodně štěstí s vašimi investicemi! Podělit se o své zkušenosti s podílovými fondy můžete s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
17
2

Autor

Dlouhodobě se zajímám o podnikání, osobní finance a investice. Při studiu jsem pracoval na různých komunikačních pozicích ve finančnictví, bankovnictví a IT. Aktuálně působím už několik let jako freelancer, píšu především o financích. Kromě investic a financí se zajímám také o právo, mediaci, vyjednávání a marketing.

Psaní pro Finex mě nutí být stále v obraze ohledně témat, které se týkají finančního světa – a to je moc dobře.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.