Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč by mohly akcie Nvidia do konce dekády vyletět o dalších 540 %?

Investice do Nvidie se v posledních dvou letech ukázala jako neuvěřitelně výnosná. Jeden z analytiků však předpovídá další masivní růst akcií díky rozmachu umělé inteligence a novým technologiím, který by mohl do roku 2030 zvýšit hodnotu akcií až o 540 %.

Proč by mohly akcie Nvidia do konce dekády vyletět o dalších 540 %?
Zdroj: depositphotos.com

Pokud byste na začátku roku 2023 investovali 1 000 dolarů do akcií Nvidia, měli byste nyní 8 700 dolarů díky pozoruhodnému růstu akcií společnosti, který je poháněn umělou inteligencí.

I tak by podle jednoho z analytiků mohly akcie vyskočit ze současných zhruba 125 dolarů na přibližně 800 dolarů do roku 2030 (růst o 540 %).

Phil Panaro, bývalý hlavní poradce v Boston Consulting Group, se domnívá, že by pokračující růst umělé inteligence a příchod nové generace procesorů Blackwell mohl vést k tomu, že roční tržby Nvidie v roce 2030 dosáhnou 600 miliard dolarů (z 61 miliard dolarů ve fiskálním roce 2024).

Podívejme se na katalyzátory zmíněné Panarem a ověřme, zda jsou dostatečně silné na to, aby akciím Nvidia pomohly udržet jejich fenomenální růst v dlouhodobém horizontu.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rostoucí poptávka po akcelerovaných počítačích

Generální ředitel Nvidie, Jensen Huang, na srpnovém konferenčním hovoru k výsledkům své společnosti uvedl, že dlouhodobým motorem růstu budou akcelerované výpočty.

Huang uvedl, že přechod od univerzálních počítačů – využívajících centrální procesory (CPU) – k akcelerovaným počítačům založeným na grafických procesorech (GPU) by mohl pomoci snížit náklady na výpočetní techniku o 90 %.

Info

Protože GPU urychlují náročné úlohy v datových centrech, které by jinak při použití CPU trvaly déle, je podle Nvidie akcelerovaný výpočet nejen rychlejší, ale také udržitelnější díky menší energetické náročnosti.

Huang předpověděl, že datová centra v hodnotě bilionu dolarů budou za několik let tvořena výhradně akcelerovanými výpočty, a to na základě jejich energetické účinnosti.

Odhaduje se, že datová centra se na celosvětové spotřebě energie podílejí z 1 až 2 %, přičemž do konce desetiletí by se toto číslo mělo zdvojnásobit. Očekává se tedy, že mnohem rychlejší tempo GPU ve srovnání s CPU pomůže dlouhodobě snížit spotřebu energie.

Předpokládá se, že poptávka po akcelerátorech pro datová centra bude v příštích pěti letech vykazovat složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 28 %.

A masivní koncový trh, který přechod na akcelerované výpočty pravděpodobně vytvoří, by podle Huanga mohl znamenat, že jeho společnost stojí na začátku fenomenální růstové křivky.

Nvidia je totiž dominantním hráčem na trhu grafických procesorů pro datová centra.

Na konci loňského roku údajně kontrolovala 98 % tohoto prostoru, takže ze sekulárního růstu v oblasti akcelerovaných výpočtů může vytěžit velké peníze, i kdyby o část tohoto tržního podílu přišla.

Výhled pro nadcházející grafické procesory Blackwell AI společnosti Nvidia se zdá být solidní – podle společnosti poptávka předstihuje nabídku, což je trend, který bude pravděpodobně pokračovat i v příštím roce.

Jsou tržby ve výši 600 miliard dolarů ročně dosažitelné?

Výše popsané solidní vyhlídky společnosti pomáhají vysvětlit, proč odhady tržeb společnosti dostaly pro příští tři fiskální roky pěkný nárůst.

Zdroj: ycharts.com
Odhady výše tržeb Nvidie pro aktuální fiskální rok (fialová), rok 2026 (oranžová) a rok 2027 (modrá)
Odhady výše tržeb Nvidie pro aktuální fiskální rok (fialová), rok 2026 (oranžová) a rok 2027 (modrá)

Jak ukazuje výše uvedený graf, očekává se, že ve fiskálním roce 2027 překročí tržby Nvidie hranici 207 miliard dolarů, což je více než trojnásobek příjmů ve fiskálním roce 2024 (60,9 miliardy dolarů). Fiskální rok 2027 se bude shodovat s většinou kalendářního roku 2026.

Aby tedy společnost Nvidia dosáhla do kalendářního roku 2030 (fiskální rok 2031) příjmů ve výši 600 miliard dolarů, bude potřebovat roční tempo růstu 30 % v průběhu čtyř let.

Nvidia obsluhuje několik rychle rostoucích trhů, jako jsou čipy s umělou inteligencí (očekává se, že do roku 2032 poroste ročním tempem 41 %), digitální dvojčata a cloudové hry, takže existuje velká šance, že by do kalendářního roku 2030 skutečně mohla dosáhnout příjmů ve výši 600 miliard dolarů.

Uvidíme však, zda se tento růst promítne do potenciálního růstu akcií, který Panaro pro akcie předpovídá.

Digitální dvojče

Digitální dvojče je virtuální reprezentace fyzického objektu, systému nebo procesu, která je neustále aktualizována pomocí dat v reálném čase.

Tento koncept umožňuje simulovat, analyzovat a sledovat chování skutečného protějšku, což pomáhá zlepšovat výkon, předpovídat selhání a optimalizovat provoz. Představte si to jako virtuální zrcadlo, které odráží chování fyzického objektu.

Například v průmyslu mohou digitální dvojčata strojů pomáhat předvídat potřebu údržby, zatímco v urbanistickém plánování může digitální dvojče města simulovat tok dopravy.

Tato technologie nachází široké uplatnění v oblastech, jako je zdravotnictví, automobilový průmysl nebo energetika.

Za předpokladu, že Nvidia v roce 2030 skutečně dosáhne tržeb ve výši 600 miliard dolarů, budou muset akcie udržet současný poměr ceny k tržbám (P/S) na úrovni 32 bodů, aby z této úrovně dosáhly 540% výnosu.

To by znamenalo tržní kapitalizaci ve výši 19,2 bilionu dolarů oproti současné úrovni necelých 3 bilionů dolarů.

Pokud bychom Nvidii nepřisuzovali tak bohatý násobek tržeb a předpokládali, že se bude do roku 2030 obchodovat s poměrem P/S 8 (v souladu s průměrem amerického technologického sektoru), její tržní kapitalizace by vyskočila na 4,8 bilionu dolarů.

Nvidia by tedy mohla dosáhnout zhruba 60% zisku ze současných úrovní za předpokladu, že se bude obchodovat při rozumnějším ocenění.

Pokud se však trh rozhodne nadále odměňovat společnost bohatým násobkem kvůli jejímu zdravému růstu, existuje šance, že by mohla v dlouhodobém horizontu dosáhnout mnohem výraznějšího růstu – a mohla by se dokonce přiblížit ambicióznímu odhadu Phila Panara.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.