Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Predikce vývoje akcií Microsoft v roce 2022: Budou i nadále růst?

Predikce vývoje akcií Microsoft v roce 2022: Budou i nadále růst?

Predikce vývoje akcií Microsoft v roce 2022: Budou i nadále růst?
Zdroj: depositphotos.com

Málokterá společnost má tak široký záběr jako Microsoft. Produkty tohoto amerického technologického giganta používají lidé všech věkových kategorií a jsou klíčové pro chod nespočtu mezinárodních společností.

Software, který vyvíjí a licencuje, používají děti ve třídách, ředitelé v zasedacích místnostech a miliony lidí, kteří používají počítače pro zábavu. Produkty jako Word, Excel a Outlook se staly pojmem, zatímco Microsoft Teams hrál zásadní roli při udržování spojení ve světě během pandemie covid-19.

Společnost i její akcie zaznamenaly v posledních letech silný růst – akcie Microsoft vzrostly za posledních pět let o 400 % z 62,7 dolaru na 314,04 dolaru (k 10. 1. 2022).

Co však dále čeká společnost, kterou v roce 1975 založili podnikatelé Bill Gates a Paul Allen? V tomto článku se podíváme na to, zda můžou být akcie Microsoft pro investory stále atraktivní.

Vývoj akcií Microsoft za posledních 5 let
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak se akciím Microsoft dařilo v roce 2021?

Microsoft si v průběhu roku 2021 vedl velmi dobře. Akcie společnosti vzrostly o 44 % z 218 dolarů na začátku roku na 314 dolarů v závěru roku. V loňském roce se investoři těšili z růstu akcí, který šel ruku v ruce s výrazným nárůstem tržeb a zisků.

Microsoft vykázal za čtvrtletí končící 30. září 2021 tržby ve výši 45,3 miliardy dolarů, což je o 22 % více než ve stejném období předchozího roku.

Ve zprávě pro akcionáře uvedl, že provozní výnosy vzrostly o 27 % na 20,2 miliardy dolarů, zatímco čistý zisk na základě GAAP (Obecně uznávané účetní zásady) činil 20,5 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 48 %. Zisk na akcii se rovnal hodnotě 2,71 dolaru a vzrostl v meziročním srovnání o 49 %.

Proč se podnikání Microsoftu v roce 2021 natolik dařilo? Satya Nadella, předseda představenstva a generální ředitel společnosti, v hovoru k výsledkům uvedl, že důvody pro digitální transformaci nebyly nikdy naléhavější. Trval na tom, že digitální technologie jsou deflační silou v inflační ekonomice.

„Podniky – malé i velké – mohou zvýšit produktivitu a cenovou dostupnost svých produktů a služeb tím, že budou budovat technologickou infrastrukturu. Microsoft Cloud poskytuje ucelenou platformu a nástroje, které organizace potřebují k tomu, aby prošly tímto obdobím přechodu a změn,“ uvedl.

Amy Hoodová, výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka společnosti Microsoft, dodala: „Dosáhli jsme silného začátku fiskálního roku, kdy náš Microsoft Cloud vygeneroval za čtvrtletí tržby ve výši 20,7 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 36 %.“

Podrobnější analýza hospodářských výsledků ukazuje, že tržby z komerčních produktů Office a cloudových služeb vzrostly o 18 %, a to díky růstu komerčních tržeb z Office 365 o 23 %. Tržby za spotřebitelské produkty a cloudové služby Office vzrostly o 10 %, přičemž počet spotřebitelských předplatitelů Microsoft 365 se zvýšil na 54,1 milionu. Kromě toho se zvýšily i tržby společnosti LinkedIn o 42 %, zejména díky růstu tržeb z reklamy.

Vývoj tržeb společnosti Microsoft od konce roku 2005
Vývoj tržeb společnosti Microsoft od konce roku 2005
Zdroj: macrotrends.net

Výhled Microsoftu: Co společnost poskytuje?

Podnikání Microsoftu lze rozdělit do tří hlavních segmentů: Produktivita a podnikové procesy, inteligentní cloud a osobní počítače.

  • Do oblasti produktivity a podnikových procesů patří komerční a spotřebitelské balíčky Office, které zahrnují například Office, SharePoint a Microsoft Teams. Pod tuto divizi spadá také LinkedIn, sociální síť zaměřená na podnikání, kterou před pěti lety Microsoft koupil za 26,2 miliardy dolarů.
  • Intelligent Cloud jsou veřejné, privátní a hybridní serverové produkty a cloudové služby společnosti, na které spoléhá mnoho firem a vývojářů. Patří sem služby jako Azure, SQL Server a Windows Server. K dispozici jsou také podnikové služby, mezi něž patří Microsoft Consulting Services.
  • Osobní výpočetní technika je více zaměřena na spotřebitele a zahrnuje systém Windows a také zařízení, jako je Surface a různé příslušenství k počítačům. Zahrnuje také hraní her, například hardware Xbox a další služby.

Projekce akcií společnosti Microsoft: Názor analytiků

Mark Murphy, analytik společnosti JP Morgan, v nedávné zprávě uvedl, že Microsoft stojí na průsečíku digitální transformace a širokého zavádění cloudu. Díky širokému portfoliu strategických produktů považuje společnost za nejdůležitějšího a nepostradatelného megaprodejce IT technologií.

„Ačkoli jsou akcie Microsoft oceněny na bázi P/E ratia s prémií, domníváme se, že tato prémie je oprávněná na základě rychlejšího nedávného organického růstu tržeb, relativně silnějšího postavení v rámci podniků a našeho přesvědčení, že Microsoft se díky nejmodernější cloudové platformě vytáhl na špici v tomto odvětví,“ napsal.

Microsoft se zaměřuje na to, aby se Azure stal přizpůsobivým produktem, který se může spojit s jakýmkoli stávajícím počítačovým zařízením. V kombinaci s katalogem softwarových programů by se mohl stát základní ingrediencí úspěchů Microsoftu v následujících měsících a letech.

Kromě toho dlouhodobě zavedené hlavní produkty Microsoftu, operační systémy Windows a kancelářský software Office, dominují svým trhům a vypadají, že budou generovat spolehlivé peněžní toky po mnoho let.

Je však také pravdou, že při současné ceně akcií Microsoft by jakýkoli zádrhel v očekávaných růstových číslech mohl akciím podtrhnout nohy. Stejně tak pro ně může být problémem, pokud by zvýšení amerických úrokových sazeb a zrušení stimulačních programů bylo výraznější, než se očekává. V důsledku současných problémů s inflací by to mělo negativní vliv na akcie téměř ve všech oblastech.

Již došlo k zakolísání digitálně zaměřených růstových akcií a technologicky silná jména jako Microsoft a jemu podobné by to mohly v krátkodobém horizontu pocítit nejhůře.

Vývoj ceny akcií Microsoft v posledních 12 měsících
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Předpověď vývoje akcií společnosti Microsoft – Kam budou směřovat v roce 2022 a dále do budoucna?

Podle předpovědi ceny akcií společnosti Microsoft od WalletInvestor by mohly v příštích 12 měsících vzrůst na 405 dolarů a jsou dobrou střednědobou (jednoletou) investicí.

Během čtyř let do prosince 2025 by akcie mohly vzrůst na 606,67 dolaru, zatímco pětiletá předpověď webu naznačovala, že v prosinci 2026 budou na úrovni 677,51 dolaru.

Akcie Microsoft pak byly na základě hodnocení 33 analytiků sestavených MarketBeat označeny jako „buy“ – pouze jeden z nich označil akcie technologického giganta hodnocením „hold“. Žádný z analytiků pak nedoporučuje akcie prodávat.

Podle jejich konsensu činí 12měsíční cílová cena akcií technologického giganta 352,45 dolaru – růst o 12,3 %. Nejvyšší předpověď činí 410 dolarů, nejnižší pak 275 dolarů.

Při zkoumání předpovědí ceny akcií společnosti Microsoft je však důležité mít na paměti, že předpovědi analytiků se mohou mýlit. Predikce jsou založeny na provedení fundamentálních a technických analýz výkonnosti akcií Microsoft. Minulá výkonnost však není zárukou budoucích výsledků.

Je důležité provést vlastní průzkum a vždy pamatovat na to, že vaše rozhodnutí investovat závisí na vaší toleranci rizika, vašich odborných znalostech trhu a diverzifikaci vašeho investičního portfolia.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo