Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Potvrdí Meta novými výsledky svůj závratný růst od začátku roku?

Publikováno
Potvrdí Meta novými výsledky svůj závratný růst od začátku roku?
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 byl pro akcionáře společnosti Meta těžkou zkouškou, ceny jejích akcií se propadly o závratných 64 % a v indexu Nasdaq byla jednou z nejhorších. Pokles ovlivnil nejsilněji strach z přicházející recese způsobený zvyšováním úrokových sazeb, protože v takovém období firmy hledají úspory. Položka, na které lze v těžkých časech ušetřit, jsou právě výdaje na reklamu.

Ovšem jako mávnutím kouzelného proutku se po Novém roce vše změnilo. Dnes je akcie Mety druhá nejvýkonnější za superstar Nvidií. Od začátku roku 2023 je tedy všechno jinak, Meta posílila o víc než 79 %. Jak tento růst vysvětlit?

Notoricky známé problémy

Příběh akcií Mety ukazuje, že na burze je důležitá transparentnost. Problémy této společnosti jsou všeobecně známé, patří mezi ně například stárnutí uživatelů platformy Facebook, problémy s politickou cenzurou na této síti, gigantické investice do projektu Metaverse, který zatím nezískává dostatek klientů, nebo čínská konkurence v podobě Tik-Toku.

Tyto všechny a mnohé další problémy poslaly akcie Mety během loňska na velmi nízké úrovně. Ačkoliv investoři o tom vědí, Meta zůstává výdělečnou firmou přitahující velký díl z koláče digitální reklamy. Jakkoliv se expanze zatím nedaří, Meta zůstává stabilní. Počet jejích uživatelů zatím dramaticky neklesá a dokonce mírně roste. I přes problémy zůstává společnost velmi dobrý strojem na peníze.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

U akcií Mety krásně vidíme, jak fungují investorské cykly. Cena šla dolů, až poklesla na úroveň, kterou většina investorů považuje za nízkou. Poté se tendence změnila a akcie začaly strmě růst, přičemž porostou až do té doby, než investoři usoudí, že cena je přemrštěná a začnou se akcií zbavovat. Meta tak byla vhodná pro investory, kteří mají investiční horizont minimálně půl roku či rok.

Třešničkou na dortu zůstává, že v současnosti se ukazatel PE pohybuje okolo 25, což pro technologickou akcii není mnoho. Z pohledu fundamentální analýzy rozhodně není předražená. Pojďme se však nyní podívat na další faktor potenciálního růstu.

Spojení Facebooku a umělé inteligence

Všechny společnosti z GAFAM se více či méně veřejně podílejí na vývoji umělé inteligence. Zatím nejúspěšnější v této oblasti je Microsoft a jeho ChatGPT, který doslova pobláznil svět. Během tří měsíců tato platforma získala víc uživatelů než Metaverse. Jenomže problematika umělé inteligence není jen chatovací robot, výzkumy probíhají na mnoha rovinách. Meta nedávno publikovala zprávu o postupu svého programu nazvaného Segment Anything Model (SAM), který se zaměřuje na rozpoznávání objektů z obrázků. Model je na nich dokáže ohraničit a následně určit, o jaké objekty jde.

Tento problém, který je pro přirozenou inteligenci triviální a naučí se ho už batolata, byl pro umělou inteligenci velkým oříškem. Pokud se ukáže, že model SAM je funkční, bude to znamenat velký posun pro celou umělou inteligenci a otevře se cesta k jejímu většímu technickému využití v propojení s virtuální realitou.

SAM by mohl vnést nový svěží vítr i do skomírajícího Facebooku. Umělá inteligence by mohla podnítit zájem hlavně z řad mladých uživatelů, kteří se na tuto platformu nehrnou. Jak by toho mohl SAM dosáhnout? Díky tomuto algoritmu by totiž Facebook mohl lépe sledovat chování uživatele před různými obrázky. Tato lepší znalost by mu umožnila nabízet uživateli obsah ještě více na míru a on by tak strávil na platformě víc času. Což znamená, že by z reklamy na Facebooku plynuly i vyšší zisky.

Použitím algoritmu SAM by Meta získala trumf na poli souboje o lidskou pozornost na sociálních sítích. A nejenom to, lepší analýza obrázku by umožnila lépe než dosud moderovat obsah. Pro investora je důležité, že existuje reálně možnost, že se Meta stane znovu atraktivnější, čímž by se otevřela cesta k dalšímu růstu firmy. Jakkoliv dlouhodobě spíše stagnuje, nyní má velkou šanci znovu se rozběhnout.

Co čekat od výsledků Mety?

26. dubna po uzavření trhů Meta odtajní výsledky svého hospodaření. Analytici očekávají, že tržby dosáhnou 27,64 miliard dolarů, což by znamenalo meziroční pokles o 1 %.

Z toho vyplývají dvě věci. Meta neroste, ale zároveň se u ní ani neprojevuje přicházející recese. To je podle mě velmi důležitý faktor. I přes nepříznivé makroekonomické prostředí vysokých sazeb si Meta drží svůj podíl trhu.

Její akcie jsou atraktivní i z pohledu fundamentů, protože vedení Mety na loňský pokles akcií zareagovalo optimalizací nákladů a začalo propouštět. Díky tomu společnost upravila výhled svých provozních nákladů pro letošní rok. Původně se měly pohybovat mezi 94 až 100 miliardami dolarů, nyní se počítá již jen s 89 až 95 miliardami.

Pro růst svých akcií má Meta v záloze ještě další trumf a tím je program jejich zpětného odkupu. Protože nebyl v minulém roce využit na sto procent, má společnost schovaných 50 miliard dolarů, které může k odkupu kdykoliv použít. Jelikož její zadlužení je malé, není důvod, proč by ho Meta nevyužila. Pokud nedojde při zveřejnění výsledků k výraznému zklamání, můžeme čekat, že letošní rok bude pro akcie Mety nadále dobrý.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎