Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Poplatky na síti Ethereum padají na své půlroční minimum. Co se na trhu děje?

Poplatky na síti Ethereum padají na své půlroční minimum. Co se na trhu děje?

Nejnovější data ukazují strmý pokles poplatků za využívání sítě Ethereum, a to až o 90 %. Co za tímto poklesem stojí? Na pokles má bezesporu vliv řada faktorů, zejména pak využívání DeFi, NFT a také aktuální volatilita trhu.

Situace ve světě DeFi

Celková hodnota uzamčeného kapitálu (TVL) uvnitř ekosystému sítě Ethereum sice za poslední rok razantně stoupla, poslední měsíce však pomalu klesá. Od svého maxima z listopadu minulého roku poklesla o 34 % na aktuálních 137 miliard dolarů.

Dominantní postavení TVL Ethereum ztrácí i díky tomu, že investoři diverzifikují svůj kapitál i do ostatních blockchainů. Zdaleka největší boom tak v posledních měsících zažívá například síť Terra, jejíž hodnota TVL jen za poslední měsíc vyrostla takřka dvojnásobně.

Jednou z výhod této diverzifikace je jednoznačně přesunutí části transakcí na jiné blockchainy, což má za následek menší vytíženost sítě a tím logicky dochází i ke snížení poplatků.

Situace na trhu s NFT

Korelace výše poplatků a zájmu o NFT je zřejmá, a to i díky tomu, že kontrakty nejvíce využívaného NFT tržiště OpenSea se nachází již několikátým měsícem na 1. a 5. pozici v generování poplatků.

Zdroj: Etherscan.io
Kontrakty na síti ETH, které generují největší poplatky
Kontrakty na síti ETH, které generují největší poplatky

Protože trh s NFT momentálně zažil pokles až o 75 % denního objemu obchodů. Dle dostupných dat se snižuje i zájem ze strany médií a veřejnosti.

Velkým a pravděpodobně neřešitelným problémem však stále zůstává tzv. veřejný prodej (public sale) začínajících NFT projektů. Princip spočívá ve vymintování jednotlivých NFT tokenů daného projektu pomocí jednoho kontraktu, který je omezen množstvím dostupných NFT.

V případě, že je zájemců o NFT více, než dostupných tokenů, se uživatelé předhání v tom, kdo zaplatí vyšší poplatek za zpracování své transakce a dostane se tak k mintu jako první.

Poplatky se proto v dané momenty nezřídka kdy pohybují i ve výškách stovek až tisíc dolarů. Po vytěžení posledního kusu NFT ovšem v řádu pár minut klesnou na původní hodnoty.

Až téměř neuvěřitelný případ se stal před pár týdny, kdy jeden jediný uživatel sám vymintoval 950 tokenů projektu Tubby Cats a jako transakční poplatek zaplatil celkem 204 ETH (v té době okolo $526,743.06).

Volatilita trhu

Vysoké a mnohdy nestálé poplatky jsou mimo jiné způsobené i volatilitou trhu, která tvoří tlak na vytíženost sítě. Když ceny kryptoměn rostou, uživatelé častěji se svými tokeny obchodují. Aktuálně však trh zažívá naopak ochlazení, uživatelská aktivita klesá a z toho benefitují nižší poplatky. Dobré je v tomto ohledu i časování transakcí, poplatky jsou o víkendu zpravidla nižší než v týdnu.

Poplatky se v době psaní tohoto článku pohybují okolo 15-20 gwei. Doufejme, že se na této úrovni udrží co nejdéle. Velkým příslibem v pokračování nízkých poplatků bude dále postupující vývoj řešení škálování, jako např. Layer 2 rollups.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.