Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podle Goldman Sachs nás čeká v následujícím desetiletí výrazný růst komodit – Tyto 3 akcie byste tak měli mít v hledáčku

Podle Goldman Sachs nás čeká v následujícím desetiletí výrazný růst komodit – Tyto 3 akcie byste tak měli mít v hledáčku
Zdroj: depositphotos.com

V prvních týdnech roku 2022 nastal výprodej drahých technologických akcií, zatímco akciím z oblasti komodit se dařilo relativně dobře. Komoditní akcie patřily v roce 2021 k nejvýkonnějším, když se jim po většinu minulého desetiletí nedařilo.

Postpandemické oživení hospodářství, nový infrastrukturní plán v USA a růst globální poptávky by měly jen zvýšit potřebu většího množství kovů a energie. Proto analytik společnosti Goldman Sachs Jan Hatzius nedávno předpověděl, že loňské zisky znamenají začátek desetiletého “supercyklu” komodit, nikoliv pouze jednorázový vzestup.

To se může zdát zvláštní, protože uplynulé desetiletí nebylo ke komoditám přívětivé. Pokud se však ukáže, že má Hatzius pravdu, toto jsou tři akcie, které by měly být ve vašem “komoditním koši”. Při současných cenách se dnes každá z nich jeví jako mimořádně atraktivní volba.

1. Glencore

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Glencore za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Glencore za posledních 12 měsíců

Glencore je diverzifikovaný těžař zejména kovů – včetně mědi, zinku, niklu, kobaltu – a uhlí, s menší aktivitou v oblasti těžby ropy. Tato akcie s velkou tržní kapitalizací vzrostla za poslední rok přibližně o 57 % (k 30. 1. 2022), čímž dalece překonala americký akciový trh. S dividendou okolo 3 % a obchodovaná za pouhý šestinásobek odhadu zisku v roce 2022 však tato dividendová akcie stále nevypadá tak draze.

Glencore získává nadpoloviční většinu svého zisku EBITDA z produkce mědi, která je zásadním kovem pro řadu řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie, včetně větrné energie, solárních fotovoltaických panelů, elektrických vozidel – dokonce i vodní a jaderné energie. Menší část zisku společnosti pochází z těžby niklu, který bude rovněž klíčovým kovem v energetické revoluci.

Společnost těží také uhlí a ropu, nejde tak úplně o ESG investici tím spíš, když ceny uhlí v loňském roce způsobily, že Glencore vygenerovala téměř čtvrtinu svých tržeb právě z prodeje uhlí. Je zřejmé, že cesta k budoucnosti s více obnovitelnými zdroji energie se neuskuteční přes noc, a jak stále vidíme, uhlí představuje velký, i když klesající podíl na výrobě energie. Celkově tak společnost nabízí diverzifikovanou základnu aktiv, přičemž je poměrně pravděpodobné, že v blízké a střednědobé budoucnosti bude Glencore výrazně těžit ze zvýšených cen komodit.

2. Diamondback Energy

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Diamondback Energy za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Diamondback Energy za posledních 12 měsíců

Ropa znamená pro mnoho investorů červenou vlajku, z důvodů negativních dopadů její těžby na životní prostředí. Poté, co se těžaři ropy netěšili dlouhodobě přílišné oblibě investorů, však v loňském roce zažili s rostoucí cenou ropy renezanci. Jedna z nejméně znečišťujících a nejlevnějších rop na světě přitom pochází z amerických břidlicových oblastí, kde je Diamondback Energy velkým hráčem.

Mizerné desetiletí přimělo mnoho břidlicových společností ke konsolidaci, snaze o zvýšenou efektivitu a změně obchodních modelů směrem od neustálého růstu k větší návratnosti investic pro akcionáře. Takovou společností je Diamondback, která nedávno prodala svá aktiva v Severní Dakotě, aby snížila své zadlužení a zaměřila se na svá hlavní nízkonákladová aktiva v texaské Permské pánvi. To v kombinaci s nedávným nárůstem cen ropy umožnilo společnosti splatit dluh ve výši 1,3 miliardy dolarů během druhého a třetího čtvrtletí roku 2021. Nyní, když se společnost dostatečně oddlužila, bude akcionářům vracet více hotovosti. Vedení společnosti nedávno představilo nový model, podle kterého bude 50 % volného cash flow použito na další snižování dluhu a druhých 50 % bude vráceno akcionářům ve formě dividend a zpětného odkupu akcií.

Diamondback usiluje o stále větší provozní efektivitu, přičemž její rentabilní cena ropy je pouhých 32 dolarů za barel. Při ceně ropy 80 dolarů – o 10 dolarů nižší než dnes – by společnost v roce 2022 generovala volný peněžní tok ve výši 3,5 miliardy dolarů, zatímco její tržní kapitalizace dnes činí pouhých 23 miliard dolarů. Poměr ceny k volnému peněžnímu toku by tak činil pouhých 6,5.

Pokud ceny ropy zůstanou na současných úrovních, je Diamondback poměrně levná, ale pokud bychom byli svědky cenového šoku směrem nahoru v důsledku nedostatečné nabídky ropy nebo rusko-ukrajinského konfliktu, akcie by vypadaly jen levněji.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

3. Steel Dynamics

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Diamondback Energy za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Diamondback Energy za posledních 12 měsíců

S přijetím zákona o infrastruktuře loni na podzim a nedávným boomem poptávky po automobilech ceny oceli loni v létě prudce vzrostly, což vedlo k nečekaným ziskům mnoha amerických výrobců oceli. Ačkoli se ceny již značně zmírnily, jsou ceny oceli stále vysoko nad úrovní před pandemií.

Steel Dynamics je relativně nová ocelářská společnost založená teprve v roce 1993, která využívá při výrobě oceli moderní elektrické obloukové peci. V nich zpracovává recyklovaný kovový šrot s využitím nejmodernějších technologií. Díky svému ekologickému a nízkonákladovému obchodnímu modelu dosahovala společnost v uplynulém desetiletí nadprůměrné efektivity výroby a kladného volného peněžního toku každý rok s výjimkou roku 2020, který byl zřejmě mimořádný. Přesto by i rok 2020 zakončila s kladným peněžním tokem, kdyby společnost nestavěla svou zcela novou válcovnu v Texasu.

Mimochodem, tato válcovna plochých válců, jejíž výstavba trvala tři roky a vyžádala si 2 miliardy dolarů, byla právě uvedena do provozu a zvýší budoucí produkci Steel Dynamics přibližně o 25 %. Díky zvýšené výrobní kapacitě, očekávejte, že Steel Dynamics bude generovat ještě větší volné peněžní toky než v nedávné minulosti.

Od roku 2015 do roku 2020 Steel Dynamics dosáhla průměrného volného peněžního toku ve výši 1,2 miliardy dolarů, upraveného o zvýšené investice do nové texaské továrny. Během prvních tří čtvrtletí konjunkturního roku 2021 již společnost Steel Dynamics vygenerovala více než 2,3 miliardy dolarů volného peněžního toku a nebýt konečných výdajů na texaský závod, dosáhla by na 3,3 miliardy dolarů.

Díky tomu, že se ceny z letních maxim zmírnily, se Steel Dynamics obchoduje za pouhý 4,7násobek odhadu zisku v roce 2022. Chlubí se přitom i rostoucí dividendou, která v současné době vynáší 1,74 %.

Líbil se vám tento článek?
17
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.