Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podaří se vládě USA ovládnout Bitcoin prostřednictvím ETF?

Podaří se vládě USA ovládnout Bitcoin prostřednictvím ETF?

Matteo Pellegrini, tvůrce aplikace Orange Pill, nedávno rozvířil bitcoinovou komunitu sdílením detailů ze soukromého rozhovoru, který naznačoval, že by spojeného státy mohly začít ovlivňovat Bitcoin zavedením spotového ETF.

Matteo Pellegrini navrhl scénář, podle kterého by mohlo dojít k rozdělení na “bílý Bitcoin”, který by byl v ETF nebo schválený USA, a “černý Bitcoin”, který by byl mimo schválení USA.

V tomto scénáři by “bílý Bitcoin” mohl být potenciálně oceněn na 1 milion USD za kus, zatímco “černý Bitcoin” by mohl být oceněn pouze na 100 000 USD.

USA by toho mohly využít k přeměně “černého Bitcoinu” na “bílý”, čímž by získaly kontrolu a zablokovaly možnosti arbitráže.

Pellegrini, který si nebyl jistý, jak této potenciální vládní nadvládě nad Bitcoinem čelit, se obrátil na kryptoměnovou komunitu s žádostí o nápadyNa to Samson Mow, zakladatel společnosti JAN3 a významná postava v oblasti adopce Bitcoinu, odpověděl, že možným faktorem by mohlo být “Hawkingovo záření”.

Mow dříve vyslovil domněnku, že by se Bitcoin mohl rozdvojit na “institucionální BTC” a “volný BTC”, přičemž mince v ETF by mohly čelit omezením při opětovném vstupu na volný trh.

Přirovnal ETF k černé díře, která v průběhu času postupně ztrácí svou hmotnost kvůli poplatkům, což je proces podobný Hawkingovu záření. “Pokud je ETF pro BTC černou dírou, bude vyzařovat ‘Hawkingovo záření’ a časem bude ztrácet hmotnost. Toto Hawkingovo záření ETF představují poplatky účtované správcem fondu. Po 30 letech byste přišli o 46 % svých bitcoinů,” poznamenal Mow. Rovněž obhajoval zásadu správy kryptoměn bez vnějších zásahů – tedy ve vlastních kryptoměnových peněženkách.

Bob Burnett z Barefoot Mining zdůraznil význam nezávislých uzlů pro zachování autonomie Bitcoinu – řízení Bitcoinu je určeno konsensem uzlů, nikoliv podílem vlastnictví.

Proč by měl mít Bitcoin držený v ETF vyšší hodnotu?

Petri Järvinen zpochybnil Pellegriniho obavy a pravděpodobnost, že by Bitcoin pod kontrolou ETF měl větší hodnotu než volně spravované mince. “Je to přesně naopak,” poznamenal Järvinen.

Ve svých závěrečných poznámkách, Pellegrini zdůraznil, že pokud má Bitcoin prosperovat, musí obchodování s ním zůstat decentralizované a bez potřeby povolení či posvěcení od jakékoli instituce. Možnost ovládání ze strany jakékoli vlády by byla jistě lákavá, ale v konečném důsledku by znamenala zhroucení kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.