Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pamětní bankovky oproti těm běžným překonávají inflaci – ČNB vydala pamětní bankovku s portrétem Karla Engliše, která bude další a kdy?

Pamětní bankovky oproti těm běžným překonávají inflaci – ČNB vydala pamětní bankovku s portrétem Karla Engliše, která bude další a kdy?
Zdroj: depositphotos.com

Držením hotovosti se dá zajistit proti inflaci. V případě správného výběru se dá očekávat dokonce dvouciferné zhodnocení za rok. Jedná se o papírové klenoty s velkou sběratelskou hodnotou, jako jsou prvorepublikové státovky, emise s Karlem Gottem nebo pamětní stokoruna s Aloisem Rašínem. ČNB nyní vydává pamětní bankovku s portrétem Karla Engliše. Alternativa nabízí vhodnou diverzifikaci portfolia a zajímavý pohled na netradiční peníz.

Pamětní bankovky

Cílem sběratelů vzácných předmětů nemusí ale vždy nutně být pouze mince. Významné a cenné mohou být i speciální edice pamětních bankovek. U příležitosti výročí sta let vzniku Československé republiky byla vytisknuta historicky první česká pamětní bankovka.

Byla to stokorunová bankovka s portrétem Aloise Rašína. Její vzhled vychází z původní výzdoby bankovek za první republiky. U jiných měn jsou ale podobné pamětní bankovky poměrně běžné. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta byla např. vytvořena speciální eurobankovka s hodnotou 0 € a portrétem českého zpěváka. Ta byla vydána za emisní hodnotu 50 Kč, ale její hodnota od té doby významně vyrostla.

Poznámka

Do dnešních dnů patří mezi nejatraktivnější bankovky z dob první republiky, např. pětitisícová státovka z r. 1919 se nedávno vydražila za více než 12 milionů Kč.

Z těch novějších jsou žádané pamětní emise ČNB, třeba stokoruna s Aloisem Rašínem k výročí sta let trvání československé měny (vytisknuto pouze 20 000 kusů). Na začátku r. 2019 stála okolo 1 000 Kč a nyní se prodává za čtyřnásobek. 

30. 3. 2022 vydala ČNB další stokorunu, tentokrát s prvorepublikovým ministrem financí Karlem Englišem.

V poslední době se staly atraktivní také pamětní eurobankovky. Předloni jich bylo vydáno hned sedm a zejména emise s Karlem Gottem (80. narozeniny) se kvůli investičnímu šílenství dostala i do médií. Náklad v hodnotě padesát Kč/ks byl vyprodán za pouhé čtyři hodiny. Nyní se dá pořídit okolo 5 000 Kč, což je stonásobek za necelé dva roky.

Podobný růst investic samozřejmě nelze ve většině případů očekávat, nicméně odborníci se shodují na tom, že zhodnocení dobré bankovky může být více, než jednociferné, což hravě překoná nejen inflaci, ale i velkou část běžných aktiv.

Výhody papírových klenotů

Mezi výhody papírových klenotů patří jednoduché skladování a snadná přenositelnost. Nevyžadují nepřetržitý dohled, a jak již bylo řečeno, téměř nepodléhají vnějším ekonomickým vlivům. Je ale nutné dát si pozor na výběr bankovky. Nakupovat od spolehlivých kupců, nepodléhat spekulačnímu šílenství (např. edice s Karlem Gottem v jednu chvíli vystoupala až na 15 000 Kč za kus) a mít na paměti, že není ani tak důležité stáří, ale vzácnost.

Odměnou investora může být zajímavá diverzifikace portfolia, slušné zhodnocení a potěšení při pohledu na netradiční platidlo.

ČNB nedávno vydala novou pamětní bankovku 

Česká národní banka 30. 3. 2022 vydala novou pamětní bankovku, která připomíná budování československé měny a nese portrét jedné z nejvýraznějších osobností první republiky Karla Engliše. Tato bankovka v nominální hodnotě 100 Kč je teprve druhou pamětní bankovkou v historii ČNB a zároveň první, která je opatřena hologramem.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvádí, že Karel Engliš je největší národohospodář československých a českých dějin. Věří, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu.

Poznámka

Engliš byl průkopníkem teorie cenové stability, která se stala od vzniku samostatné československé koruny určitou protiváhou deflační politiky v podobě zhodnocování koruny. Jeho vizí byla stabilní měna, která je vždy pouze nástrojem, přičemž hlavní je výroba a její konkurenceschopnost. Ačkoli se nyní ocitáme v období zvýšené inflace, ČNB dbá a vždy dbát bude o to, aby tato epizoda co nejdříve odezněla a Englišův koncept cenové stability byl v praxi uplatňován i nadále. 

Pamětní bankovku vytiskla Státní tiskárna cenin. Na lícní i rubové straně je řada tradičních ochranných prvků českých bankovek, mezi něž patří například vodoznak, ochranný proužek, skrytý obrazec, mikrotext nebo soutisková značka, která při průhledu tvoří Englišovy iniciály KE.

Zdroj: cnb.cz
pamětní bankovka s portrétem Karla Engliše
Pamětní bankovka s portrétem Karla Engliše

Stokoruna věnovaná Karlu Englišovi je vydávána 2 roky po první pamětní bankovce, kterou byla stokoruna s portrétem Aloise Rašína. Další v pořadí 3. pamětní bankovku vydá Česká národní banka ke 100. výročí založení Národní banky Československé, které připadá na rok 2026. Osobností na jejím motivu bude další z významných postav v historii budování československé měny – první guvernér Národní banky Československé Vilém Pospíšil.

U kterých smluvních partnerů lze zakoupit pamětní bankovku S Karlem Englišem?

Česká národní banka vydala 20 tisíc kusů těchto pamětních bankovek. Nominální hodnota 100 Kč není totožná s prodejní cenou bankovky. Bankovku s K. Englišem lze zakoupit výhradně u vybraných smluvních partnerů. Samotná ČNB pamětní bankovky veřejnosti neprodává.

Veřejnost si může zakoupit tuto pamětní bankovku u mnoha smluvních partnerů. Mezi ty nejznámější patří České zlato s.r.o., Investiční drahé kovy s.r.o., Zlatoweb.cz s.r.o., Serious Investment s.r.o. a TrustWorthy Inbvestment Holding SE.

Závěrem – Kdo byl Karel Engliš?

Karel Engliš byl ekonom, politik a pedagog. Narodil se 17. srpna 1880 v Hrabyni. V období Rakousko-Uherska byl zemským poslancem a poslaneckou funkci zastával i po vzniku samostatného Československa.

V období dvacátých let 20. století byl pro svou odbornost opakovaně povoláván do funkce ministra financí a ve třicátých letech se stal guvernérem Národní banky Československé, předchůdkyně ČNB. Byl u zrodu Masarykovy univerzity v Brně a stal se jejím prvním rektorem. Karel Engliš byl dvakrát ženatý a měl tři děti. Zemřel 15. června 1961.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.